Buraki cukrowe – ile można na nich zarobić? Jakie są stawki dopłat bezpośrednich?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Buraki cukrowe – ile można na nich zarobić? Jakie są stawki dopłat bezpośrednich?

17.10.2023autor: Patrycja Bernat

W Polsce trwa kampania cukrownicza, dużo się mówi, że jest to najbardziej opłacalna uprawa w tym roku. Powierzchnia zasiewów się zwiększyła, ale przez warunki pogodowe nie ma to większego wpływu na podniesienie plonów. Jakie są stawki dopłat bezpośrednich do buraków cukrowych?

Powierzchnia i zbiory buraka cukrowego

Główny Urząd Statystyczny opublikował szacunkowe zbiory ziemiopłodów rolnych w tym buraków cukrowych na rok 2023. Wysokość plonów oszacowano na poziomie niższym niż w poprzednim roku – 3% mniej – 620 dt z ha. Zbiory buraków cukrowych ocenia się na 15,9 mln ton, jest to o 12% więcej od wyniku, jaki uzyskano podczas zbiorów w 2022 roku.

Jak podają dane ARiMR, powierzchnia uprawy buraków cukrowych wynieść ma 265 tys. ha w bieżącym roku, w porównaniu do 221 tys. ha w roku 2022.

Zobacz także nasz wywiad z Marcinem Lechowskim, prezesem Zarządu Nordzucker Polska SA. : Ceny cukru i buraków cukrowych będą wysokie

Dopłaty bezpośrednie do buraków cukrowych. Jaka stawka?

Zgodnie z przedstawionymi przez MRiRW projektowanymi stawkami dopłat rolnicy mogą liczyć za 2023 rok na wsparcie do uprawy buraków cukrowych, które wynosi 1 391,96 zł/ha.

r e k l a m a
Przypomnijmy, że w poprzednich latach kwoty kształtowały się następująco:
  • w roku 2021 stawka dopłat wynosiła 1547,13 zł/ha,
  • w roku 2022 stawka dopłat wynosiła 1806,58 zł/ha.

Kampania cukrownicza – ile płacą cukrownie?

W roku 2023 plantatorzy, którzy dostarczają buraki do Krajowej Grupy Spożywczej S.A., otrzymają za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% - nie mniej niż netto 46,5 euro za tonę. Na tę kwotę składa się:
  • cena podstawowa 45 euro/t,
  • świadczenie gwarantowane w kwocie 1,5 euro/t (zaliczka na poczet świadczenia dodatkowego powiązanego z ceną cukru).
Dodatkowo podwyższono stawki za dostawę wczesnych buraków, a także premia za tonę czystych okrytych buraków cukrowych do poziomu 6 zł netto za tonę. Wprowadzono również deputat cukrowy dla Plantatorów w wysokości 20 kg.

Kampania cukrownicza Südzucker Polska ruszyła. Ile rolnicy dostaną za buraki?



Bernat Patrycja
fot: Sierszeńska
autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>redaktor portalu topagrar.pl</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Buraki cukrowe

Dlaczego pomimo słońca zawartość cukru w burakach jest niska?

Zwiększenie powierzchni kontraktacji buraków spowodowało, że niektóre cukrownie we wczesnym terminie zbierają buraki z większej powierzchni niż w latach poprzednich. Wywołało to niezadowolenie wśród wielu plantatorów, ponieważ korzenie nie osiągnęły jeszcze pełnej masy. Także zawartość cukru w wielu przypadkach nie jest satysfakcjonująca. Skąd ten niski cukier?

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Ukraiński eksport wpłynie na zmniejszenie powierzchni uprawy buraków cukrowych?

Wsparcie dla ukraińskiego eksportu w obliczu agresji Rosji jest całkowicie zrozumiałe, ale niekontrolowany import do krajów należących do Unii Europejskiej może mieć poważne konsekwencje w postaci destabilizacji rynku, a tym samym obniżeniem ceny surowca, a także ograniczeniem uprawy buraków cukrowych.

czytaj więcej
Buraki cukrowe

Start kampanii cukrowniczej w Nordzucker Polska. Jaki przebieg wegetacji, wyniki i prognozy rynkowe?

W połowie września br. koncern Nordzucker Polska SA rozpoczął kampanię cukrowniczą, która ma potrwać do końca stycznia 2024 roku. O sytuacji na starcie kampanii, przebiegu wegetacji buraków cukrowych oraz prognozach dla rynku cukru rozmawiamy z kierownictwem i pracownikami firmy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)