- Kiedy dla domu mieszkalnego potrzebna jest książka obiektu?
- Czy książka obiektu wymagana jest dla zabudowy zagrodowej, w tym budynków inwentarskich?
- Co powinna zawierać książka obiektu budowlanego?
Książka obiektu budowlanego to dokument przeznaczony do zapisów dotyczących przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy w okresie użytkowania obiektu budowlanego. Książkę obiektu zobowiązany jest prowadzić właściciel lub zarządca dla budynku lub obiektu budowlanego niebędącego budynkiem.
Z obowiązku tego wyłączeni są m.in. właściciele i zarządcy:
- budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
- obiektów budowlanych, których budowa wymaga zgłoszenia budowlanego,
- obiektów budowlanych budownictwa zagrodowego i letniskowego.
Co to jest obiekt budowlany?
Przez obiekt budowlany należy rozumieć każdy budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Zabudowa zagrodowa to w szczególności budynki mieszkalne, budynki gospodarcze lub inwentarskie w rodzinnych gospodarstwach rolnych, hodowlanych lub ogrodniczych oraz w gospodarstwach leśnych.
W zdecydowanej większości zatem, dla budynków i obiektów budowlanych związanych z gospodarstwem rolnym nie będzie konieczności prowadzenia książki obiektu.
Do książki obiektu trzeba załączać:
- zapisy dotyczące przeprowadzanych badań i kontroli stanu technicznego, remontów i przebudowy;
- protokoły z kontroli obiektu budowlanego, w tym protokoły z kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji,
- świadectwa charakterystyki energetycznej oraz
dokumentacja budowlana, powykonawcza, instrukcje obsługi i eksploatacji: obiektu, instalacji i urządzeń związanych z tym obiektem.
Oko na księgę
Przy okazji należy wspomnieć, że właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany udostępniać książkę obiektu i dokumenty załączone do niej przedstawicielom organu nadzoru budowlanego oraz innych jednostek organizacyjnych i organów upoważnionych do kontroli utrzymania obiektów budowlanych we właściwym stanie technicznym oraz do kontroli przestrzegania przepisów obowiązujących w budownictwie.
Co zawiera książka obiektu budowlanego?
Wzór książki obiektu określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Książka powinna mieć format A-4 i być wykonana w sposób trwały, zapewniający przydatność do użytkowania w całym okresie użytkowania obiektu. Powinna mieć strony ponumerowane oraz zabezpieczone w sposób chroniący przed ich usunięciem lub wymianą. W książce musi się znaleźć:
- rodzaj obiektu i jego adres,
- nazwę lub imię i nazwisko właściciela/zarządcy,
- protokół odbioru obiektu – numer i datę sporządzenia,
- pozwolenie na użytkowanie obiektu – nazwę organu, który wydał, numer i datę wydania,
- zmianę właściciela lub zarządcy – numer i datę protokołu przejęcia obiektu,
- dane ogólne o obiekcie wraz z wykazem dokumentacji, w tym dokumentacji technicznej przekazanej właścicielowi (zarządcy) przy zakładaniu książki,
- plan sytuacyjny obiektu, z zaznaczonymi granicami nieruchomości, określający również usytuowanie miejsc przyłączenia obiektu do sieci uzbrojenia terenu oraz armatury lub urządzeń przeznaczonych do odcięcia czynnika dostarczanego za pomocą tych sieci, a w szczególności gazu, energii elektrycznej i ciepła,
- protokoły kontroli, badań oraz przeprowadzonych remontów i przebudowy obiektu,
- datę założenia księgi, wpis o zamknięciu książki.
Wpisy do książki powinny być dokonywane w dniu zaistnienia okoliczności, dla której jest wymagane dokonanie odpowiedniego wpisu. Założenie książki obiektu nie podlega zgłoszeniu.
Adw. Mikołaj Pomin
Podstawa prawna:
- Ustawa z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (tekst jednolity Dz.U.2020.1333)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tekst jednolity Dz. U. 2019.1065)
- Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 r. w sprawie książki obiektu budowlanego (Dz. U. z 2003. Nr 120 poz. 1134).
Artykuł jest informacją i nie stanowi porady prawnej.