Duży spadek cen Global Dairy Trade
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Duży spadek cen Global Dairy Trade

04.05.2022

Już czwartą aukcję z rzędu średnia cena produktów mlecznych oferowanych na platformie Global Dairy Trade spada. Pierwsza majowa aukcja zakończyła się wyraźnie większym spadkiem od poprzednich.

Na przeprowadzonej 3 maja 2022 roku aukcji GDT średnia cena wszystkich oferowanych produktów spadła o 8,5% do 4419 dolarów/t w stosunku do aukcji z 17 kwietnia. Zwiększył się natomiast obrót w stosunku do poprzedniej aukcji. Ilość sprzedanych towarów wzrosła o 13,5% do 25163 t.

Dwucyfrowy spadek cen masła i bezwodnego tłuszczu mlecznego

Podobnie jak na poprzedniej aukcji, ceny wszystkich oferowanych produktów spadły. Największy, bo dwucyfrowy spadek cen, odnotowało masło i bezwodny tłuszcz mleczny. Cena masła obniżyła się o 12,5% do 5807 dolarów/t, natomiast oferowana cena za bezwodny tłuszcz mleczny spadła o 12,1% do 6008 dolarów/t.  

O 6,5% spadły ceny proszków mlecznych

8,6% stracił na wartości Cheddar, który sprzedano tym razem za 5652 dolarów/t. 6,5% spadek cen odnotowały oba proszki mleczne. Odtłuszczone mleko w proszku sprzedano za 4130 dolarów/t, natomiast oferowana cena za pełne mleko w proszku spadła do 3916 dolarów/t. Niewiele mniejszy, bo 6,1% spadek zaliczyła sproszkowana maślanka, którą sprzedano za 4203 dolarów/t. Ceny serwatki  i laktozy nie zostały podane.

Kamila Dłużewicz
fot. Unsplash

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nie tylko w Europie spada produkcja mleka

W Nowej Zelandii też spada produkcja białego surowca. Susza powoduje brak pasz i jej wysokie ceny, hodowcy ograniczają więc pogłowie swoich zwierząt; brakuje siły roboczej.

czytaj więcej

Komisja Europejska prognozuje spadek produkcji mleka

Pojawiła się kwartalna prognoza krótkoterminowa Komisji Europejskiej dotycząca unijnego rynku rolnego. Przewidywania nie są optymistyczne, przede wszystkim z powodu otoczenia w jakim znalazło się europejskie rolnictwo. Rosyjska inwazja na Ukrainę, dalej odczuwalne skutki pandemii COVID i nieustannie rosnąca inflacja zostały uznane za główne przyczyny zawirowań na rynkach rolnych. Autorzy podkreślają jeszcze jedno ryzyko, które jest coraz bardziej się nasila. Są to stale rosnące ceny energii.  

czytaj więcej

Polskie mleczarnie powinny być przygotowane na czarny scenariusz

W ubiegłym tygodniu ponownie wzrosła zarówno cena mleka w skupie, jak i koszty jego produkcji. Dane płynące z Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wskazały, że w maju 2022 roku mleko w skupie kosztowało przeciętnie 2,21 zł netto. Jak się okazuje, jednak za sprawą rosnących cen energii i paliw (wzrost o 6,8%), wydatki na jego produkcję w Unii Europejskiej w ciągu miesiąca ponownie wzrosły. Za to koszty żywienia krów, nieznacznie, bo o 1,3 % spadły w ciągu ostatnich czterech tygodni.  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)