Producenci ziemniaka otrzymają ponad 7 milionów rekompensaty
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Producenci ziemniaka otrzymają ponad 7 milionów rekompensaty

03.02.2022autor: Patrycja Bernat

W budżecie zabrakło ponad 7 mln złotych na wypłatę dotacji za zutylizowane ziemniaki.Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 28 stycznia przekazał pozytywną opinię w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. Co to oznacza w praktyce?

Oznacza to, że rolnicy, którzy zgodnie z przepisami określającymi zasady zwalczania bakterii kwarantannowych dla ziemniaka zutylizowali bulwy ziemniaków porażonych m.in. bakteriami Clavibacter sepedonicus oraz Ralstonia solanacearum, a nie otrzymali wypłaty rekompensat z tego tytułu w 2021 roku, te pieniądze jednak otrzymają.

Samorząd rolniczy jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, tym bardziej, że chodzi o decyzje odmowne na łączną kwotę 7 255 587,80 zł.

Sprawa była o tyle trudna, że rolnicy Ci spełniali wymagania formalne oraz merytoryczne tego wniosku, a więc zutylizowali porażone ziemniaki, a nie otrzymali rekompensaty za to. Winne było wyczerpanie się pieniędzy przeznaczonych na ten cel w budżecie przewidzianym na 2021 rok.

Co wpłynęło na pozytywne uzasadnienie projektu rekompensat za ziemniaki zutylizowane w 2021 roku?

Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa na podstawie przepisów epizodycznych będzie mógł w tym roku zmienić z urzędu decyzje o odmowie udzielenia dotacji, które zostały wydane w 2021 r. w związku z wyczerpaniem środków finansowych przeznaczonych na ten cel w budżecie w 2021 roku. Co oznacza, że pomoc ta trafi do rolników z budżetu przeznaczonego na 2022 rok.

Zapisy te znajdują się w projekcie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. 

Znasz nowe przepisy ws. zwalczania kwarantannowych agrofagów ziemniaka?

Źródło: Natalia Marciniak-Musiał (tpr)
fot:pixabay

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Grupy producenckie – będą ułatwienia

Planowane są ułatwienia dla rolników, którzy chcieliby założyć grupę producencką. Zdecydowano o możliwości ograniczenia liczby danych, które muszę być przedstawiane w trakcie ubiegania się o status producentów rolnych takich jak dane ewidencyjne działek, które już znajdują się w zasobach ARiMR.

czytaj więcej

„Sadzeniak”, a sadzeniak kwalifikowany

Jednym z naszych prelegentów podczas webinarium dla producentów ziemniaków była Katarzyna Zdziechowicz, doradca klienta ds. odmian jadalnych z firmy Europlant. W czasie prelekcji starała się przybliżyć różnicę pomiędzy sadzeniakami oraz przedstawić ofertę odmianową firmy.

czytaj więcej

Polski ziemniak - bieżąca sytuacja rynkowa, mocne i słabe strony uprawy

Jednym z naszych prelegentów podczas webinarium dla producentów ziemniaków był Dr Wojciech Nowacki z Zakładu Agronomii Ziemniaka w Instytucie Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Polski Instytut badawczy w Jadwisinie. W czasie prelekcji starał się odpowiedzieć na pytania dotyczące stanu polskiego ziemniaka - bieżąca sytuacja, mocne i słabe strony oraz trendy rynkowe. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)