„Sadzeniak”, a sadzeniak kwalifikowany
r e k l a m a
Partnerzy portalu

„Sadzeniak”, a sadzeniak kwalifikowany

04.02.2022autor: Patrycja Bernat

Jednym z naszych prelegentów podczas webinarium dla producentów ziemniaków była Katarzyna Zdziechowicz, doradca klienta ds. odmian jadalnych z firmy Europlant. W czasie prelekcji starała się przybliżyć różnicę pomiędzy sadzeniakami oraz przedstawić ofertę odmianową firmy.

Firma Europlant jest jednym z liderów na rynku nasiennym. Liczy sobie 1200 ha plantacji nasiennych i ponad 30 odmian ziemniaka.

Różnica tkwi w produkcji

„Sadzeniak”, a sadzeniak kwalifikowany. Sadzeniaki to ziemniaki wyprodukowane na plantacji nasiennej pod urzędową kontrolą Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i NasiennictwaKażde opakowanie jednostkowe zaopatrzone jest w paszport.

Jakość gwarantuje paszport

  • zdrowotność na wysokim poziomie;
  • źródło pochodzenia;
  • bezpieczeństwo fitosanitarne;
  • maksymalny potencjał plonotwórczy;
  • wyrównane, pełne wschody.

Odmiany „LOW INPUT” - wysoka wydajność, niskie nakłady

- My jako hodowla twórcza wciąż analizujemy rynek, cały czas patrzymy jakie odmiany będą potrzebne -komentuje Katarzyna Zdziechowicz. Hodowca biorąc linie mateczne już jakieś 10-12 lat wcześniej musi wiedzieć co w przyszłości będzie poszukiwane -dodaje.

  • mniejsze, nawet o 25 % zużycie azotu;
  • ochrona środowiska przyrodniczego;
  • ograniczanie stosowania chemicznych środków plonotwórczych;
  • wysoka jakość i wydajność;
  • opłacalność;
  • Odmiany: Bernina, Otolia, Jelly, Danina, Montana, Regina, Omega, Rumba.

Po prelekcji Katarzyna Zdziechowicz odpowiadał na pytania z czatu od uczestników. Dotyczyły one m. in.  w różnic w długości przechowywania między odmianami. Internauci pytali także na czym polega niższe zużycie azotu? Czy rośliny, część zielona jest przez to mniejsza

Na te i inne pytania znajdziecie Państwo w filmie poniżej. 

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Składniki pokarmowe, jak zwiększyć ich pobieranie?

Jednym z naszych prelegentów podczas webinarium ziemniaczanego był Pan Michał Gajda z firmy Bioagris. W trakcie swojego wystąpienia poruszył temat pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Od czego zależy i jak zwiększyć ilość pobieranych mikro i makroelementów?

czytaj więcej

Producenci ziemniaka otrzymają ponad 7 milionów rekompensaty

W budżecie zabrakło ponad 7 mln złotych na wypłatę dotacji za zutylizowane ziemniaki.Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 28 stycznia przekazał pozytywną opinię w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. Co to oznacza w praktyce?

czytaj więcej

Wszystko o podłożu popieczarkowym

Podłoże popieczarkowe może być potencjalnym zamiennikiem torfu w bezglebowej uprawie truskawki w ilości 10–25%, podłoże po uprawie shiitake w ilości 15% i 25%. Podłoże po uprawie boczniaka nie powinno stanowić więcej niż 25% podłoża.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)