Niedobór witaminy D? Odpowiedzią będą pomidory
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niedobór witaminy D? Odpowiedzią będą pomidory

07.06.2022autor: Patrycja Bernat

Naukowcy znaleźli sposób na zwiększenie poziomu witaminy D w owocach pomidora.

Witamina D – słoneczna witamina, teraz dostępną w pomidorach?

Nasz organizm wytwarza witaminę D, która nazywaną jest witaminą słoneczną, gdy nasza skóra jest wystawiona na działanie promieni słonecznych.
Znajduje się również w takich pokarmach jak ryby, takie jak łosoś i tuńczyk, a także żółtka jaj. Większość suplementów witaminy D3 jest pochodzenia zwierzęcego.

Teraz w pomidorach?

Badanie, opublikowane w Nature Plants, wykazało, że dzięki edycji genów pomidorów przy użyciu technologii CRISPR-Cas9 naukowcy byli w stanie zwiększyć poziom prowitaminy D3 (budulca witaminy D3) w skórce, miąższu i liściach owoców. CRISPR to narzędzie inżynierii genetycznej, które pozwala naukowcom wykorzystywać segmenty DNA i białek do edycji genów.

Prowitamina jest naturalnie obecna na niskim poziomie w pomidorach, dlatego został on wybrany jako ich cel na zwiększenie jej ilości. Jak wykazały badania, edycja genów nie miała wpływu na ogólny proces wzrostu rośliny ani plonów.
Podniesienie poziomu prowitaminy D jest tylko częścią procesu. Aby przekształcić prowitaminę w witaminę D3, konieczne jest światło UVB. Podobnie jak ludzkie ciało wykorzystuje światło UVB do tworzenia witaminy D, pomidory również. W eksperymencie naukowcy wystawili na światło zarówno liście, jak i plasterki pomidorów bogatych w prowitaminę. Odkryli, że po godzinie jeden pomidor miał taki sam poziom witaminy D, jak dwa powszechnie zalecane źródła suplementu - jaja i tuńczyk.
- Wykazaliśmy, że można biofortyfikować pomidory za pomocą prowitaminy D3 i edycji genów, co oznacza, że pomidory mogą służyć jako roślinne, zrównoważone źródło witaminy D3 - powiedziała Cathie Martin, autorka badania.

Naukowcy twierdzą, że spożywanie średnio dwóch pomidorów edytowanych genami dziennie wystarczyłoby, aby ograniczyć niedobór witaminy D dla kogoś, kto nie miał dostępu do suplementu.

modernfarmer.com
fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak przyspieszyć plonowanie pomidora? Z wizytą w Czeluścinie

Po 101 dniach pomyślnie sfinalizowano projekt jak najwcześniejszego zbioru pomidora do przetwórstwa. Na polu Michaliny i Pawła Jóskowiaków w Czeluścinie królowała bardzo wczesna Albarossa. Jakie inne wysiłki podejmowano by przyspieszyć plonowanie?

czytaj więcej

Jak żywić warzywa kapustne na jesienny zbiór?

Warzywa kapustne mają wysokie wymagania pokarmowe, zwłaszcza w okresie wzrostu i formowania główek czy róż. Niedobory składników mogą doprowadzić do spadku jakości i wielkości plonu. Należy więc zadbać o odpowiednie nawożenie upraw.

czytaj więcej

Nowa odmiana pomidora malinowego Tatemaru Muchoo

W gospodarstwie Artura Mierzwy w Dołędze (woj. małopolskie) na początku czerwca firma Bayer Crop Sciences zaprezentowała nową odmianę pomidora malinowego Tatemaru Muchoo (DRTG4839). Rośnie na 0,7 ha.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)