Fonterra wprowadza do swojej floty pierwszą elektryczną cysternę do mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fonterra wprowadza do swojej floty pierwszą elektryczną cysternę do mleka

27.08.2022

Nowozelandzki gigant mleczarski Fonterra wprowadził do swojej floty pierwszą cysternę elektryczną. Inwestycja jest kolejnym dużym krokiem spółdzielni do obniżenia emisyjności i osiągnięcia neutralności klimatycznej. 

Pierwsza elektryczna cysterna Fonterry gotowa do odbioru mleka 

Milk-E - taką nazwę będą nosić elektryczne cysterny do mleka, które Fonterra prowadza do swojej floty. Pierwsza w Nowej Zelandii elektryczna cysterna została oficjalnie uruchomiona przez minister energii i zasobów Megan Woods w Morrinsville - informuje Fonterra w komunikacie prasowym na swojej stronie.

Inwestycja oceniana jest jako kamień milowy w dekarbonizacji transportu ciężkiego Nowej Zelandii oraz osiągnięcia zeroemisyjności przez Fonterrę i byciem liderem w zakresie zrównoważonego rozwoju.

W całej spółdzielni nasze zespoły nieustannie analizują, w jaki sposób możemy jeszcze zmniejszyć emisyjność – od gospodarstw po nasze zakłady i całą sieć transportową – powiedział dyrektor operacyjny Fraser Whineray, który wyraził podziw dla pracy konstruktorów i inżynierów, dzięki którym powstanie elektrycznej Milk-E cysterny było możliwe. 

Rząd Nowej Zelandii dofinansował projekt Fonterry

Fonterra otrzymała dofinansowanie z Rządowego Funduszu Niskoemisyjnego Transportu (LEFT), którym zarządza EECA (Urząd ds. Efektywności Energetycznej i Ochrony).

Cieszymy się, że ten projekt ożył. Nowa Zelandia ma ambitne cele, aby szybko zmniejszyć emisje dwutlenku węgla, a transport ma kluczowe znaczenie. Ciężki transport jest bardzo trudny do dekarbonizacji – powiedział menedżer ds. inwestycji EECA Nicki Sutherland.

Oprac. Kamila Dłużewicz
Zdjęcie: Freepick

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pod Kołem cysterna pełna mleka dachowała i wpadła do rowu

W Lipinach koło Koła (woj. wielkopolskie) dachowała ciężarówka, cysterna przewożąca mleko. Jak doszło do tego zdarzenia?

czytaj więcej

Coraz większa walka o surowiec w Europie. Niemcy szukają mleka u polskich producentów

Coraz większe zainteresowanie polskim mlekiem wykazują firmy z Niemiec. Od lat dotyczy to przedsiębiorstw mleczarskich z zachodniej części kraju, głównie województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Jednak w sierpniu do grup producenckich, w tym też tych z województwa łódzkiego, trafiły oferty współpracy z firmą Uckermarker Milch w Prenzlau, położonym 53 km od Szczecina.

czytaj więcej

Mleko A2 - nowy i coraz silniejszy trend na polskim rynku mleka

W ostatnim numerze naszego tygodnika zaprezentowaliśmy – jakże ważny – temat, nad którym debatowano podczas tegorocznej szepietowskiej wystawy zwierząt, a mianowicie o problemach w powszechności genomowania w naszym kraju. Genomowanie bydła – obok ogromnych korzyści hodowlanych – daje też możliwość produkcji i sprzedaży mleka A2.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)