Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do dnia 25 kwietnia
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do dnia 25 kwietnia

12.04.2021autor: Michał Czubak

KRUS informuje, że do 25.04.2021 r. został wydłużone prawo do zasiłku opiekuńczego dla ubezpieczonego rolnika/domownika z KRUS z tytułu opieki nad dzieckiem. Kto może ubiegać się o zasiłek i kiedy nie trzeba składać wniosku o zasiłek?

Obowiązujące zasady otrzymania zasiłku opiekuńczego w związku z zamknięciem żłobka, przedszkola, szkoły z powodu COVID-19 nie zmieniły się. Dotyczy to również zamknięcia innych placówek do których uczęszczają dzieci czy niemożności sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna. Świadczenie jest przyznawane na wniosek zainteresowanego. 

Ubezpieczonemu rolnikowi i domownikom przysługuje zasiłek z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad:

  • dzieckiem w wieku do lat 8;
  • dzieckiem legitymującym się orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności do ukończenia 18 lat albo dzieckiem z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego.
r e k l a m a

Kiedy rolnik może się starać o zasiłek opiekuńczy?

  • kiedy placówki szkolne są zamknięte ze względu na COVID-19 lub kiedy placówka, która wznowiła naukę, opiekę stacjonarną, zostanie zamknięta,
  • kiedy placówka funkcjonuje w sposób ograniczony ze względu na nieprzewidziane zamknięcie klasy, oddziału, czyli kiedy nie będzie możliwości zapewnienia opieki ww. dzieciom i osobom niepełnosprawnym.

Jakie czynniki eliminują z możliwości otrzymania zasiłku opiekuńczego?

Zasiłku nie otrzyma się, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę (np. jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego).

Zasiłek opiekuńczy dla ubezpieczonego w KRUS przedłużony do dnia 25 kwietnia 2021 r.

Jak informuje KRUS, zasiłek przysługuje także wtedy, kiedy we wniosku został wskazany okres opieki nad dzieckiem po 11 kwietnia 2021 r. i spełnione zostały pozostałe warunki niezbędne do uzyskania prawa do tego zasiłku. Prawo to przysługuje nie dłużej jak do 25 kwietnia włącznie bez konieczności ponawiania wniosku.

Michał Czubak
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Policja chciała wysokich kar dla protestujących rolników. Sąd właśnie wydał werdykt

Sąd Rejonowy w Hrubieszowie odmówił wszczęcia postępowania przeciwko rolnikom, którzy w grudniu 2020 roku protestowali przed Cukrownią Werbkowice należącą do KSC. Policja obwiniała ich o wykroczenie. Rolnikom groziły wysokie grzywny. Jaki werdykt wydał sąd?

czytaj więcej

KRUS: Zgłoszenie wypadku i wniosek o odszkodowanie załatwisz online

Od dziś rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą zgłaszać wypadek związany z pracą rolniczą za pośrednictwem platformy ePUAP. Ułatwi to składanie wniosku o jednorazowe odszkodowanie z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy rolniczej lub rolniczą chorobą zawodową.

czytaj więcej

Ważne zmiany w dopłatach bezpośrednich. Co się zmieni?

Wkrótce zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące dopłat bezpośrednich. Nowe regulacje będą dotyczyć możliwości wydłużenia terminu na składanie wniosków o dopłaty oraz ostatecznego terminu na zgłaszanie poprawek do tych wniosków. Co jeszcze się zmieni?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)