Wypadkowe żniwa pod Elblągiem: rolnik przygnieciony prasą, a motocyklista wpadł na ciągnik
Jednego dnia policjanci z Elbląga odnotowali 2 wypadki związane z pracami rolniczymi. W jednym wypadku ucierpiał rolnik, którego przygniotła prasa rolnicza, a w drugim motocyklista, który zderzył się z ciągnikiem. Policja zatrzymała też pijanego traktorzystę. Policja apeluje o przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa w pracy w rolnictwie.
Elbląg: 3 interwencje w związku z wypadkami w rolnictwie
Jednego dnia – we wtorek 11 sierpnia 2020 roku – policjanci z KMP w Elblągu aż 3-krotnie interweniowali w związku z zagrożeniem podczas prac w rolnictwie.
Najgroźniejszy był wypadek w miejscowości Rydzówka (gmina Pasłęk), gdzie prasa rolnicza przygniotła 61-letniego rolnika. Ranny gospodarz trafił do szpitala.
Do kolejnego wypadki doszło w miejscowości Krzewsk. Tutaj 30-letni rolnik prowadząc ciągnik rolniczy nie ustąpił pierwszeństwa przejazdy motocyklowi. Niestety doszło do zderzenia traktora z motorem, a motocyklista ze złamaną ręką został zabrany do szpitala.
W obu tych przypadkach wszyscy uczestnicy byli trzeźwi, Tego nie można powiedzieć o „bohaterze” trzeciej interwencji elbląskiej policji.
– Niestety nietrzeźwy okazał się kierowca ciągnika, który został zatrzymany w miejscowości Markusy. Policjanci wyczuli od niego woń alkoholu. Nie poddał się badaniu. 51-latek został przewieziony do szpitala i tam pobrano mu krew do analizy laboratoryjnej. Okazało się również, że ma aktywny zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych do 2023 roku – informuje Jakub Sawicki, z zespołu prasowego KMP w Elblągu.
Policja apeluje o zachowanie ostrożności
Policjanci podkreślają, że czas żniw i intensywnych prac w rolnictwie, niesie duże ryzyko wypadku. Z jednej strony ze względu na podróże wakacyjne miejscami może być znacznie większych ruch. Z drugiej strony, rolnicy częściej muszą przemieszczać się ciągnikami czy kombajnami po drogach publicznych. To może prowadzi do ryzyka wypadków.
Policjanci apelują także o zachowanie ostrożności podczas wykonywania prac polowych oraz zwracania uwagi na dzieci i młodzież, które przebywają w gospodarstwie i w pobliżu maszyn rolniczych.
– Należy pamiętać, że młodzi ludzie mają mniejsze doświadczenie w tym zakresie i powinni wykonywać tylko drobne prace w ramach pomocy, zawsze pod okiem dorosłych. Szczególną uwagę należy zwrócić na najmłodsze dzieci, które często bawią się na podwórku przy znajdujących się tam maszynach rolniczych. Pamiętajmy, aby urządzenia były odpowiednio zabezpieczone i unieruchomione – upomina Jakub Sawicki z elbląskiej policji.
Paweł Mikos
Fot. Pixabay
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy