Wojciechowski: dopłaty do zbóż tylko dla jednej grupy rolników [FILM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojciechowski: dopłaty do zbóż tylko dla jednej grupy rolników [FILM]

24.03.2023autor: Paweł Mikos

Niemal 900 milionów złotych wyniosą łącznie dopłaty do zbóż z budżetu unijnego i krajowego. Czy UE wesprze polskich rolników jeszcze w jakiś sposób? Dla kogo będą dopłaty, a kto ich nie dostanie? O to zapytaliśmy Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa.

KE przyzna polskim rolnikom 30 mln euro z pomocy kryzysowej

Podczas poniedziałkowego posiedzenia Agrofish poinformowano, że Komisja Europejska przyzna polskim rolnikom 29,5 mln euro pomoc w związku z kryzysem na rynki zbożowym. Kolejne niemal 30 mln euro na ten cel może dołożyć Polska z krajowego budżetu. Z zapowiedzi Ryszarda Bartosika, wiceministra rolnictwa, wynika, że Polska wciąż czeka na zgodę KE na wypłacenie dopłat do zbóż w wysokości niemal 600 mln zł.

r e k l a m a

Czy KE włączy się bardziej w rozwiązanie kryzysu zbożowego?

Podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce Paweł Kuroczycki, red. nacz. „Tygodnika Poradnika Rolniczego” zapytał Janusza Wojciechowskiego, unijnego komisarza ds. rolnictwa o to czy Unia Europejska włączy się w jakikolwiek inny stopniu w rozwiązanie kryzysu zbożowego w Polsce wynikającego z eksportu zboża przez Ukrainę.

Oto co odpowiedział komisarz:

To 30 mln euro to jest główna forma pomocy finansowej dla rolników, którzy ucierpieli na skutej spadku cen zbóż i wobec trudności sprzedaży ich zboża. To wsparcie jest dość istotne, a jeżeli zostanie ona zsumowana z pomocą krajową, na którą Komisja Europejska też się zgadza, to będzie kwota prawie 900 milionów złotych – mówi Janusz Wojciechowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem Wideo:

Wojciechowski: Nie wszyscy rolnicy ucierpieli na spadku cen zboża

– Bądźmy także sprawiedliwi i trzeba pamiętać, że nie wszyscy rolnicy są poszkodowani w tym zakresie. Część z nich sprzedała zboża znacznie wcześniej po dużo wyższych cenach. Także duża część rolników używa zboża jako paszy do żywienia swoich zwierząt, więc oni też nie ponieśli straty na sprzedaży zboża, bo mieli tańsze pasze  – przekonuje unijny komisarz ds. rolnictwa.

Natomiast jest grupa rolników, którzy rzeczywiście nie mogą sprzedać tego zboża. Mają przez to dość duże trudności i tej grupie trzeba pomóc. Stąd te dopłaty do zbóż i  to jest podstawowe działanie Komisji Europejskiej i moje osobiście  – podsumowuje Janusz Wojciechowski.

 Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy umowa UE z Mercosur uderzy w rolników? Wojciechowski odpowiada [WIDEO]

Kraje przynależące do Unii Europejskiej są przeciwne podpisaniu umowy z międzynarodową organizacją gospodarczą Mercosur. Politycy obawiają się, że po wdrożeniu nowych przepisów europejskie rynki na tym ucierpią. Co na to komisarz ds. rolnictwa w UE Janusz Wojciechowski?

czytaj więcej

Kowalski o Wojciechowskim: to eurokrata, który nie zabezpieczył interesów polskich rolników

Nikt z rządzących nie chce wziąć odpowiedzialności za obecną sytuację w polskim rolnictwie. Politycy nawzajem obrzucają się winą, a bezradni rolnicy prowadzą protesty, domagając się zmian i rekompensat. W ostatnim czasie unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski jest jedną z głównych osób obarczanych winą za wydarzenia mające obecnie miejsce w rolnictwie. Działania polityka skrytykował m.in. Janusz Kowalski, wiceminister rolnictwa z Solidarnej Polski.  

czytaj więcej

Czy Unia Europejska złagodzi wymagania w ekoschematach? [WIDEO]

Wymagania stawiane przez Unię Europejską rolnikom, którzy chcą skorzystać z ekoschematów, są absurdalne. Zasady wykonywania zdjęć geotatywnych, czy problemy z aplikacją eWniosekPlus to tylko nieliczne z przeszkód, które muszą pokonać rolnicy. Czy to możliwe, by UE złagodziła wymagania w ekoschematach?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)