Wojciechowski: będę się opowiadał za ograniczeniem importu zbóż z Ukrainy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wojciechowski: będę się opowiadał za ograniczeniem importu zbóż z Ukrainy

08.12.2022autor: Kamila Szałaj

- Będę się opowiadał za wprowadzeniem ograniczeń importowych z Ukrainy - zapowiedział unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk twierdzi z kolei, że polski rząd bardzo chętnie wprowadziłby już teraz kaucję na importowane zboża ze Wschodu, ale taką decyzję może podjąć tylko Bruksela. Na razie deklaruje, że całkowicie został wstrzymany import tzw. zboża technicznego.

O sprawę importu towarów rolno-spożywczych został zapytany komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski podczas środowej konferencji „Zielony Ład w rolnictwie, a realizacja Krajowego Planu Strategicznego” w Senacie.

r e k l a m a

Krajom UE brakuje kukurydzy, nas zalewa ziarno z Ukrainy

– Rolnicy rozumieją, że potrzebna jest pomoc dla Ukrainy. Ale wpływa to tylko do nas na wschodnią ścianę, województwo lubelskie i podkarpackie bardzo cierpią z tego powodu. Bo to się u nas zatrzymuję. Czy w Komisji Europejskiej są jakieś rozmowy prowadzone, żeby rozmieszczać te płody rolne w innych krajach? – pytał Mariusz Gołębiowski z ZZR „Ojczyzna”.

Polskie organizacje rolnicze przypomniały także, że o tę kwestię pytały przedstawicieli DG AGRI podczas spotkania w Copa-Cogeca, ale odpowiedzi były bardzo wymijające.

- Zgłaszają nam koledzy z Francji, Hiszpanii, Austrii, że nie mają kukurydzy, że mają plony o 50 proc. mniejsze. Chodzi o oto, że te zboże przeszło tam do nich – zaznaczył Marian Sikora z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, który opowiedział się za wprowadzeniem systemu kaucyjnego w eksporcie zbóż. Ma to zagwarantować, że ziarno opuści Polskę.

Zwrócono także uwagę na niepokojący napływ tzw. zboża technicznego.

Wojciechowski: będę się opowiadał za ograniczeniem importu zbóż z Ukrainy

- Znam obawy rolników i widzę problem. Pomaganie Ukrainie jest naszym strategicznym wyzwaniem i to jest poza dyskusją. Ale widać, że co do niektórych produktów trzeba będzie tę politykę zweryfikować. Import niektórych produktów rolniczych kilkakrotnie wzrósł po otwarciu handlu z Ukrainą. Rozumiejąc potrzebę pomocy dla Ukrainy rozważamy w Komisji Europejskiej co dalej z tym porozumieniem. Ja prezentuję pogląd, że wrażliwe sektory powinny być objęte ograniczeniami importowymi. Decyzje przed nami – zapowiedział Janusz Wojciechowski. 

Zdaniem unijnego komisarza problem ten dotyczy zwłaszcza kukurydzy, rzepaku oraz drobiu. Z kolei Rumunia i Bułgaria ma problem z nadmiernym napływem oleju słonecznikowego z Ukrainy.

- Analizujemy dane i tam gdzie ten eksport wyraźnie wzrośnie, to ja będę się opowiadał za wprowadzeniem ograniczeń importowych – kontynuował Janusz Wojciechowski.

Kowalczyk: na wprowadzenie kaucji musi się zgodzić KE

Wicepremier i minister rolnictwa przyznał, że niepokój rolników jest uzasadniony, ale zwrócił uwagę, że eksport zbóż z Polski cały czas jest większy niż import. Zwrócił też uwagę, że na działania na granicy potrzebna jest zgoda Brukseli.

– My jesteśmy zewnętrzną granicą Unii Europejskiej i sami nic nie możemy podjąć. Żadnych barier nie możemy postawić. Może to zrobić Unia. Ale czy to zrobi? Wątpię, ponieważ w UE są braki zboża. Co do kaucji - ja bym bardzo chętnie ją wprowadził, ale to jest decyzja Komisji Europejskiej – powiedział Henryk Kowalczyk.  

Resort rolnictwa: wstrzymano import tzw. zboża technicznego

Szef resortu rolnictwa poinformował także, wstrzymano import tzw. zboża technicznego.

- Faktycznie zaobserwowaliśmy w ostatnim czasie śladowy import zboża technicznego. Potem w ostatnich kilku tygodniach nastąpił wzrost, ale od poniedziałku nie ma możliwości wwiezienia zboża technicznego. Na granicy już utworzyły się kolejki – dodał Henryk Kowalczyk.   

Kowalczyk poinformował, że od poniedziałku każde zboże jest dokładnie kontrolowane i podzielone na trzy kategorie: nasienne, paszowe i konsumpcyjne.

wk, fot. KE
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojciechowski o WPR: za dużo zadań dla rolników i za mało funduszy

Komisarz ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski ocenił, że unijny budżet na Wspólną Politykę Rolną jest zdecydowanie za mały. Zwłaszcza, że rolnicy mają nie tylko wyżywić Europę, ale także chronić klimat. Dlatego proponuje reformę WPR. Jakie według niego powinny być priorytety unijnego rolnictwa?

czytaj więcej

Polscy rolnicy wściekli. „Oligarchowie z Ukrainy już sprzedali kukurydzę i kupili nawozy. A my nie"

Rolnicy ze wschodniej Polski tracą setki tysięcy złotych przez niskie ceny kukurydzy. Alarmują, że firmy skupujące wprowadziły duże potrącenia za wilgotność, by jeszcze bardziej zbić ceny. Okazuje się też, że samochody, które przywożą ukraińskie zboże, wracają za wschodnią granicę wyładowane po brzegi polskimi nawozami. – Oligarchowie z Ukrainy mają już sprzedane ziarno i zakupione nawozy. A my nie – denerwują się rolnicy.

czytaj więcej

Ardanowski: Za niskie ceny kukurydzy odpowiadają wielkie firmy paszowe [WIDEO]

- Winę za niskie ceny kukurydzy ponoszą duże firmy paszowe i wielkie fermy, często powiązane z kapitałem zagranicznym - ocenia Jan Krzysztof Ardanowski, przewodniczący prezydenckiej Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich.   

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)