Wirus ASF zaatakował we Włoszech! Jak to wpłynie na rynek?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wirus ASF zaatakował we Włoszech! Jak to wpłynie na rynek?

10.01.2022autor: Kamila Szałaj

We Włoszech wykryto pierwszy przypadek ASF u dzika. Jeśli choroba zacznie się rozprzestrzeniać, będzie mieć negatywny wpływ na unijny rynek wieprzowiny, bo Włochy są siódmym co do wielkości producentem trzody chlewnej w UE.

ASF zaatakował we Włoszech

Bardzo złe wiadomości płyną z Włoch. Wykryto pierwszy przypadek ASF na kontynentalnym terenie kraju (na włoskiej wyspie Sardynia typ I ASF obecny jest endemicznie już od ponad 40 lat).

Tamtejsi hodowcy i służby weterynaryjne jeszcze nie pozbierali się po epidemii grypy ptaków, która pochłonęła 13 mln sztuk drobiu, a już muszą stawić czoła następnej chorobie zwierząt.

Padłego dzika znaleziono w Ovada, w prowincji Alessandria w Piemoncie na północnym wschodzie Włoch. Tamtejsze władze już tworzą czerwoną strefę. Znajdą się w niej 54 najbardziej zagrożone gminy Piemontu, a także 24 z regionu w Ligurii. 

r e k l a m a
Na razie nie wiadomo, skąd wirus pojawił się w tej części Włoch. Niewykluczone, że przyczyniły się do tego działania człowieka, bo najbliższe ognisko w linii prostej znajduje się ponad 800 km - we wschodnich Niemczech.

Włoscy hodowcy świń przerażeni widmem zakazu importu

Piemonccy, i w ogóle włoscy hodowcy świń są przerażeni. Zdają sobie doskonale sprawę z tego, że jeżeli wirus nie zostanie szybko zlikwidowany, może to mieć poważne konsekwencje dla handlu włoską wieprzowiną. Z pewnością kraje, które nie uznają zasady regionalizacji, nałożą zakaz importu wszystkich produktów wieprzowych z Włoch. To byłby olbrzymi cios dla tej branży. Dlatego władze Piemontu stawiają w gotowości służby weterynaryjne i myśliwych. Apelują także o pilne zmiany w prawie, który umożliwią skuteczną walkę z ASF. Poza tym proszą o wstrzymanie polowań, by nie roznosić wirusa.

- Rozprzestrzenianie się ASF w całej Europie musi wreszcie zwrócić uwagę instytucji na wszystkich szczeblach, w tym UE. UE musi chronić produkcję zwierzęcą i naszą gospodarkę, uruchamiając pilne decyzje - ocenili przewodniczący regionu Piemont Alberto Cirio i radny ds. rolnictwa Marco Protopapa. 

Włochy siódmym co do wielkości producentem trzody chlewnej w UE

Pogłowie świń we Włoszech wynosi ok. 8,5 mln sztuk zwierząt. Kraj ten jest siódmym co do wielkości producentem trzody chlewnej w UE, odpowiadając za 6 proc. unijnego pogłowia. Pamiętajmy, że Włochy, obok Niemiec są głównymi odbiorcami polskiego mięsa w Unii Europejskiej. Jeśli więc na tamtejszym rynku podaż mięsa wzrośnie przez brak możliwości jego eksportu, Włosi przestaną tak chętnie kupować naszą wieprzowinę. 

W ubiegłym roku roku przypadki ASF u dzików pojawiły się w 10 państwach Unii Europejskiej: w Polsce, na Litwie, na Łotwie, w Estonii, w Rumunii, na Węgrzech, w Bułgarii, na Słowacji, w Niemczech oraz na Sardynii.

Kamila Szałaj, na podst. Region Piemontu, Pig Progress, fot. pixabay.com

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wirus ASF zatacza coraz szersze kręgi

Coraz więcej krajów w Unii Europejskiej może patrzeć z przerażeniem na rozwój epidemii ASF. Pojawienie się wirusa we Włoszech to niepokojący sygnał chociażby dla Hiszpanii czy Portugalii, które przez kilkadziesiąt lat walczyły z chorobą i znów mogą doświadczyć jej groźnych skutków. Nawet rolnicy w Wielkiej Brytanii wyrażają już otwarcie swoje obawy, że wirus może zostać do nich zawleczony z Włoch.

czytaj więcej

Nawet 300 tys. zł dla rolników dotkniętych klęskami i skutkami ASF

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła przyjmowanie wniosków o dotacje dla rolników, którzy ponieśli straty w wyniku szerzenia się ASF lub klęsk żywiołowych. Rolnicy mogą ubiegać się maksymalnie o 300 tys. zł. Na jakich warunkach można otrzymać dotacje?

czytaj więcej

Jak Czesi chronią swoje świnie przed epidemią ASF?

Czesi, choć na swoim terytorium już nie mają ASF, uważają, że maksymalne ograniczenie populacji dzików jest niezwykle ważne, ponieważ bez tego nie będą w stanie skutecznie poradzić sobie z chorobą i jej rozprzestrzenianiem się, jeśli wirus znów się u nich pojawi. Zdają sobie sprawę, że to kosztuje myśliwych dużo czasu, a państwo pieniędzy, jeśli jednak teraz nie skupią się na odstrzale, ewentualna epidemia może zdziesiątkować pogłowie świń. Podobnego podejścia do sprawy należałoby oczekiwać od władz w Polsce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)