Wielkopolskie Fora Rolnicze 2023 o dopłatach i ekoschematach [HARMONOGRAM]
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wielkopolskie Fora Rolnicze 2023 o dopłatach i ekoschematach [HARMONOGRAM]

05.01.2023autor: Paweł Mikos

Kwestie ekoschematów, dopłaty bezpośrednie w nowej WPR, działania w ramach KPS czy dzierżawa ziemi od KOWR. To główne tematy jakie będą poruszane podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych w 2023 roku. Kiedy spotkania obędą się w poszczególnych powiatach?

16 stycznia 2023 startują Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla wielkopolskiej wsi

Już w poniedziałek 16 stycznia 2023 roku w Sielinku rozpocznie się cykl spotkań „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla wielkopolskiej wsi”.

Jest to połączenie dwóch imprez dla rolników, które wcześniej były organizowane oddzielnie: Wielkopolskie Fora Rolnicze były organizowane przez samorząd rolniczy, a „Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” przez regionalne instytucje rolnicze podległe rządowi, w tym oddział ARiMR i ODR.

Początek roku to dobry czas, aby rozpocząć akcję informacyjną przed zbliżającymi się naborem wniosków o dopłaty bezpośrednie, w tym także w ramach ekoschematów.  Bardzo dziękuję Wielkopolskiej Izbie Rolniczej, jak również ARiMR, Wielkopolskiemu ODR za to, że obie te inicjatywy zostały połączone we wspólny projekt WFR wspólnie dla wielkopolskiej wsi – mówił Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski podczas konferencji zapowiadającej spotkania dla rolników.

r e k l a m a

Podczas Forów Rolniczych będą wyjaśniane kwestie dot. dopłat bezpośrednich i ekoschematów Szkolenie

Mateusz Bukowski, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Regionalnego ARiMR podkreślał z kolei, że tegoroczne spotkania są niezwykle istotne, gdyż w 2023 roku rozpoczyna się realizacja nowej Wspólnej Polityki Rolnej.

Z jego zapewnień wynika, że podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych pracownicy ARiMR będą wyjaśniać rolnikom zawiłości i zmiany w pozyskiwaniu dopłat bezpośrednich na nowych zasadach. Podobne zapewnienia składał Jacek Sommerfeld, dyrektor Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

Nasi doradcy będą do dyspozycji wielkopolskich rolników i będziemy wyjaśniać wszelkie kwestie związane z nową perspektywą Wspólnej Polityki Rolnej. Mamy nadzieję, że uda nam się dotrzeć do jak najszerszego grona rolników – przekonywał szef Wielkopolskiego ODR-u.

Piotr Walkowski: rolnicy będą musieli dokładnie kalkulować co im się opłaci

Z kolei Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej przypomniał, że w ramach pierwszych Wielkopolskich Forów Rolniczych szkolono rolników w terenie mają wypełniać wnioski o dopłaty i dotacje tuż po akcesji Polski do UE.

–  Teraz może nie będzie to taka rewolucja, jednak czeka nas duża zmiana. Podstawową stawką dopłat do ha będzie 118 ha, ale żeby je otrzymać trzeba będzie spełnić pewne warunki. I podczas Forów będziemy m.in. o tej warunkowości i ekoschematach mówić. Chcemy dobrze przygotować naszych rolników, aby dotacje unijne zostały na wielkopolskiej wsi – dodał Piotr Walkowski.

Szef Wielkopolskiej Izby Rolniczej zwracał także uwagę, że szczególnie w tym roku szczególnie rolnicy będą musieli dokładnie kalkulować, które uprawy i działania będą najbardziej dla nich opłacalne, biorąc pod uwagę to co już zostało wprowadzone w ramach KPS i to co jeszcze będzie uchwalone w ramach Krajowego Planu Strategicznego.

– Ale do tego wszystkiego potrzebna jest szeroka informacja. Chciałbym, żeby 15 maja, kiedy przypadnie ostatni dzień na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie, rolnicy nie byli zaskoczeni, tylko dobrze przygotowani do złożenia wniosków – podsumował Piotr Walkowski.

Tygodnik Poradnik Rolniczy objął Wielkopolskie Fora Rolnicze patronatem medialnym.

Harmonogram Wielkopolskich Forów Rolniczych 2023

Cykl spotkań w ramach „Wielkopolskie Fora Rolnicze – Wspólnie dla wielkopolskiej wsi” odbędzie się w 27 powiatach w woj. wielkopolskim i potrwa od połowy stycznia do 1 marca 2023 roku.

Oto na jakie dni są zaplanowane spotkania dla poszczególnych powiatów:

  • 16.01 – powiat nowotomyski – Sala Muzeum Mięsnego, Sielinko, ul. Parkowa 2, 64-330 Opalenica;
  • 17.01 –powiat ostrowski – Sala Gminnego Ośrodka Kultury w Wysocku Wielkim, ul. Kościelna 52;
  • 18.01 –powiat ostrzeszowski – Sala gimnastyczna w Zespole Szkół nr 2 im. Przyjaźni Polsko-Norweskiej w Ostrzeszowie;
  • 19.01 –powiat złotowski – Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Tarnówce, ul. Zwycięstwa 51, 64-915 Tarnówka;
  • 23.01 – powiat kaliski – Zespół Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Opatówku;
  • 24.01 – powiat kościański – Świetlica Wiejska w Bielewie, gmina Krzywiń;
  • 25.01 – powiat gnieźnieński, Świetlica wiejska Piekary, ul. Poziomkowa 32c, 62-200 Gniezno;
  • 26.01 – powiat jarociński – Sala Wiejska w Noskowie, ul. Koźmińska 21, 63-233 Jaraczewo
  • 31.01 – powiat krotoszyński – Zespól Szkół Ponadpodstawowych im. Józefa Marcińca w Koźminie Wielkopolskim, ul. Zamkowa, 63-720 Koźmin Wielkopolski;
  • 1.02 – powiat poznański – sala kinowa, Zespół Szkół Przyrodniczych w Poznaniu, ul. Golęcińska 9;
  • 2.02 – powiat śremski – sala gimnastyczna w Zespole Szkół Rolniczych w Grzybnie;
  • 7.02 – powiat wrzesiński – świetlica wiejska Kaczanowo, ul. Kaliska 52, 62-303 Kaczanowo;
  • 8.02 – powiat obornicki – świetlica wiejska, Uścikowo 10C, 64-600 Oborniki;
  • 10.02 – powiat rawicki – sala wiejska, Słupia Kapitulna;
  • 13.02 – powiat leszczyński – Centrum Kultury i Biblioteka w Osiecznej, ul. Krzywińska 4, 64-113 Osieczna;
  • 14.02 – powiat chodzieski – świetlica wiejska, Słomki 7A, 64-800 Chodzież;
  • 15.02 – powiat grodziski – Gmina Kamieniec;
  • 16.02 – powiat słupecki –  hala sportowa przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Strzałkowie,  ul. Górna 12, 62-420 Strzałkowo;
  • 17.02 – powiat kępiński – sala konferencyjna Centrum Kształcenia Ustawicznego w Zespole Szkół Ponadpodstawowych nr 2 w Kępnie;
  • 20.02 – powiat gostyński –  Zespół Szkół Rolniczych im. gen. Józefa Wybickiego w Grabonogu, Grabonóg 63, 63-820 Piaski;  
  • 21.02 – powiat kolski – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu, Powiercie 31, 62-600 Koło;
  • 22.02 – powiat czarnkowsko-trzcianecki – Centrum Integracji Społecznej, Pl. Pocztowy 25, 64-980 Trzcianka;
  • 23.02 – powiat wągrowiecki – sala widowiskowa, ul. Polna 7, Łekno, 62-105 Łekno;
  • 24.02 – powiat koniński – sala Ochotniczej Straży Pożarnej  w Kramsku, ul. Rynek 1, 62-511 Kramsk;
  • 27.02 – powiat turecki – aula szkolna w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Kaczkach Średnich, Kaczki Średnie 62, 62-700 Turek;
  • 28.02 – powiat pilski – Pałac w Rzęszkowie, Rzęszkowo 19;  
  • 1.03 – powiat pleszewski – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie.

Paweł Mikos
Fot. Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty bezpośrednie 2023: są zmiany ws. ugorowania, dywersyfikacji i zmianowania. Jakie?

Resort rolnictwa wprowadza kolejne modyfikacje w KPS. Zwalnia rolników z realizacji praktyk służących zmianowaniu oraz dywersyfikacji upraw na gruntach ornych. Co jeszcze się zmienia w przepisach dotyczących dopłat bezpośrednich?

czytaj więcej

Dopłaty bezpośrednie i ekoschematy w nowej WPR. Weź udział w konferencji

Już 10 stycznia odbędzie konferencja „Wspólna Polityka Rolna po 2022 roku, ze szczególnym uwzględnieniem planów strategicznych państw członkowskich Unii Europejskiej”. Konferencja będzie przeprowadzona w języku polskim i angielskim.

czytaj więcej

Za co rolnik może stracić dopłaty bezpośrednie? Ilu gospodarzom ARiMR wstrzymała wypłatę?

Zdarza się, że ARiMR odmawia niektórym rolnikom wypłaty dopłat bezpośrednich. Za co rolnik może stracić dopłaty? Jaką karę może ponieść za nieprawidłowości wykryte podczas kontroli na miejscu? Ilu gospodarzom ARiMR wstrzymała przelewy?  

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)