Ukraińskie mleczarnie liczą na dostęp do rynku UE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ukraińskie mleczarnie liczą na dostęp do rynku UE

12.09.2022

Ukraińskie firmy mleczarskie szukają nowych rynków zbytu, także w Unii Europejskiej i to z pewnymi sukcesami. Jakie produkty mleczarskie z Ukrainy najczęściej są kupowane w UE?

W wyniku działań wojennych ukraińskie firmy mleczarskie mierzą się z koniecznością zmiany kierunków eksportu. O niezbędnej intensyfikacji coraz częściej informują ukraińscy analitycy. Okazuje się, że część producentów zaczyna odnosić sukcesy w tej kwestii. Statystyki pokazują, że w ostatnich miesiącach udaje się zwiększać chociażby eksport sera do państw unijnych.

r e k l a m a

12 ukraińskich mleczarń może sprzedawać nabiał na unijnym rynku

W roku 2022 dwanaście ukraińskich przedsiębiorstw zajmujących się produkcją nabiału otrzymało pozwolenie na eksport do krajów Unii Europejskiej. Z tego osiem z nich korzysta z tej możliwości po rozpoczęciu wojny przez Federację Rosyjską. Kolejne mleczarnie mają zamiar ubiegać się o pozwolenia i rozpoczynać eksport do końca roku.

Głównymi problemami dotyczącymi ukraińskiego rynku są ogromny wzrost cen i migracja spowodowana trwającą wojną. Znacznej części społeczeństwa ze względu na wysokie ceny nie stać też na zakup żywności. Jednocześnie zgodnie z ostatnimi kalkulacjami analitycy przewidują nadal nadmiar produktów rolnych, których firmy nie będą w stanie sprzedać na Ukrainie. Będzie wymagać to stałego wysokiego tempa sprzedaży poza granice. Daje się to już zaobserwować w przypadku innych niż produkty mleczarskie wyrobach w trakcie ostatnich miesięcy. Wydaje się to kluczowe dla tego jak ukształtują się ceny ukraińskich produktów w najbliższych miesiącach.

Ukierunkowywanie się ukraińskich firm na rynki europejskie zaczęło się intensyfikować już w roku 2021. Trwająca wojna jest czynnikiem, który ten proces przyśpiesza. W samym 2021 roku dostęp do rynku unijnego uzyskało 25 przedsiębiorstw.

Artur Puławski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mleczarnia Polmlek Raciąż przerabia więcej mleka niż sama skupuje

Z Piotrem Sypiańskim – prezesem zarządu Polmlek Raciąż Sp. z o.o. rozmawiają Krzysztof Wróblewski i Andrzej Rutkowski

czytaj więcej

Polskie gospodarstwo na Ukrainie odbite z rąk Rosjan

W ostatnich dniach wojsko ukraińskie przeprowadza kontrofensywę. Kolejne miasta na wschodzie kraju są wyswobadzane spod rosyjskiej okupacji, a wraz z nimi – tamtejsze wsie i gospodarstwa rolne. Wśród tych gospodarstw jest także jedno, które należy do polskiej rodziny.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)