Powikłania poporodowe u krów - jak im zaradzić?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Powikłania poporodowe u krów - jak im zaradzić?

14.07.2022

Jeśli po porodzie łożysko utknęło i nie daje się oderwać, trzeba liczyć się z poważnymi konsekwencjami dla krowy. W którym momencie interwencja staje się konieczna?  

Zatrzymanie łożyska u krowy - kiedy zacząć się martwić?

Już po narodzinach. Krowa jest pod opieką i pozostaje tylko „zejście” popłodu. Zwykle dzieje się to w ciągu sześciu do ośmiu godzin po wycieleniu, ale dopuszcza się opóźnienie nawet do dwunastu godzin po porodzie. Powód do niepokoju jest wtedy, gdy po dwunastu godzinach popłód nadal nie zszedł. Od tego momentu mówimy o tzw. zatrzymaniu łożyska.

Lekarz weterynarii dr Levke Jessen udziela wskazówek dotyczących prawidłowego postępowania z popłodem.

Miejsce wnikania bakterii

Błony płodowe, tj. tkanka, która tworzy warstwę ochronną worka owodniowego normalnie odłączają się od tkanki matecznej po wycieleniu. Pod naporem skurczów poporodowych owodnia odrywa się i zostaje usunięta z macicy. Jeśli do tego nie dojdzie, krowa jest zagrożona, ponieważ ma wciąż otwarty kanał rodny, przez który łatwo wnikają bakterie.

Gdy do tego dojdzie, z pochwy wydziela się nieprzyjemny zapach. Może mu towarzyszyć gorączka powyżej 39,5°C. Stąd już blisko do ostrego zapalenia macicy z wydzieliną o nieprzyjemnym zapachu i czerwonobrązowym zabarwieniu. Uwalniane wtedy toksyny bakteryjne zaburzają ogólny stan krowy – przykładowo krowa przestaje jeść.
r e k l a m a

Nie ciągnąć za mocno łożyska!

Krowa ma 12 godzin na pozbycie się popłodu. Jeśli okres ten mija, a nic się nie dzieje, konieczna jest interwencja zarządcy stada. Ale pod żadnym pozorem nie wolno działać na siłę, bo można uszkodzić błony płodowe pozostające wewnątrz krowy i tym samym otworzyć wrota dla bakterii. Lepiej spróbować usunąć popłód w całości łagodnym szarpnięciem. Jeśli nadal nie jest to możliwe, można ostrożnie pociągnąć za zwisające części owodni i wyciąć je za pomocą (wyczyszczonego i zdezynfekowanego!) noża lub nożyczek.

Po takiej interwencji hodowca powinien intensywnie obserwować krowę. Obejmuje ona:
  • codzienną kontrolę i pomiar gorączki,
  • higieniczną pracę: używanie jednorazowych rękawiczek, czyszczenie i dezynfekowanie termometru po użyciu.

Znajdź przyczynę zatrzymania łożyska

Jeśli krowa ma gorączkę i przestaje jeść, jest to przypadek wymagający konsultacji z lekarzem weterynarii. Zazwyczaj podaje on antybiotyk na trzy do pięciu dni. W zależności od stopnia zaawansowania metritis, można zastosować dodatkowe leczenie, np. kroplówki stabilizujące krążenie lub leki przeciwzapalne. Stara metoda – wprowadzanie do macicy pałeczek z antybiotykami nie jest już zalecana, ponieważ w badaniach większości naukowców nie potwierdzono jej pozytywnych efektów.

Jeżeli popłód nie zejdzie w ciągu dwunastu godzin po wycieleniu, to krowa wymaga specjalnej troski ze strony hodowcy
  • Jeżeli popłód nie zejdzie w ciągu dwunastu godzin po wycieleniu, to krowa wymaga specjalnej troski ze strony hodowcy
Ważne: Poporodowe zaburzenia nigdy nie występują w pojedynkę, ale zawsze są symptomem leżącej u podstaw problemu choroby podstawowej. W związku z tym zasadne jest określenie przyczyn zalegania poporodowego i uniknięcie ich w przyszłości.

Możliwe przyczyny zalegania:
  • poród przedwczesny, zbyt późny lub martwy,
  • zbyt krótki okres zasuszania,
  • transport lub zmiana miejsca pobytu w okresie szczytu laktacji,
  • zaburzenia przemiany materii, np. ketoza,
  • błędy żywieniowe (niedobór witamin, minerałów lub mikroelementów, pierwiastków śladowych, zbyt wysoki BCS).
Profilaktyka zdrowotna obejmuje również regularne i gruntowne czyszczenie kojców porodowych, najlepiej po każdym wycieleniu. Zapobiega to przenoszeniu zarazków na kolejne zwierzęta.

-sh-
fot. główne: Beata Dąbrowska, fot. w artykule: Berkemeier
Artykuł ukazał się w magazynie Elita Dobry Hodowca 2/2022 na str. 36. Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na Elicie:  Zamów prenumeratę.
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dlaczego kondycja krów jest kluczowa dla parametrów rozrodu?

W rozrodzie krów najważniejsze są 4 tygodnie przed porodem i 9 tygodni po nim. W tym czasie w organizmie krowy zachodzi wiele bardzo ważnych procesów przygotowujących ją do intensywnego rozwoju płodu, rozpoczynającej się laktacji i kolejnej ciąży. A więc wszystko, co dzieje się wtedy ze zwierzętami, wpływa na wielkość laktacji.

czytaj więcej
Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Bestialstwo wojsk rosyjskich dotyka też bydła. Już 50 tys. krów padło w Ukrainie

Od czasu wybuchu wojny w Ukrainie straty rolników stale rosną. Ukraińskie Stowarzyszenie Producentów Mleka informuje, że od 24 lutego Ukraina straciła około 50 tys. krów mlecznych, a do końca roku ta liczba może się nawet podwoi.

czytaj więcej

Jak złagodzić stres cieplny u krów?

Podczas gorącego lata niemal każdy hodowca mierzy się z problemem spadku wydajności krów oraz znacznym pogorszeniem ich płodności. To dwa najbardziej dotkliwe efekty stresu cieplnego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)