Tylko 1 dzień został na złożenie wniosku o PÓŁ MILIONA złotych dotacji dla gospodarstw z Natura 2000
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Tylko 1 dzień został na złożenie wniosku o PÓŁ MILIONA złotych dotacji dla gospodarstw z Natura 2000

26.12.2019autor: Paweł Mikos

Już tylko jeden dzień został rolnikom, żeby złożyć wnioski o uzyskanie dotacji na inwestycje w gospodarstwach położonych w obszarze Natura 2000. Maksymalnie można uzyskać do 500 tys. złotych dotacji na rozwój gospodarstwa. Na jakich warunkach można uzyskać pomoc z ARiMR?

Tylko 1 dzień na złożenie wniosku na dotacje dla gospodarstw z Natura 2000

Od 29 listopada Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków o dotacje na inwestycje w gospodarstwach położonych w obszarze Natura 2000. Nabór miał się zakończyć 28 grudnia, jednak ze względu na to, że jest to sobota, to rolnicy mogą składać wnioski jeszcze w poniedziałek 30 grudnia. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że piątek 27 grudnia ARiMR  jest dniem wolnym od pracy. Oznacza zatem, że tylko jeden dzień został na złożenie wniosków o dotacje na inwestycje w gospodarstwa z obszaru Natura 2000. Wnioski można składać w oddziałach regionalnych ARiMR. 

 

r e k l a m a

Nawet 500 tys. złotych dotacji dla gospodarstw z Natura 2000

W naborze z 2019 roku wniosków o dotacje na inwestycje można uzyskać maksymalnie do 500 tys. złotych lub 200 tys. złotych. 

Do pół miliona złotych w całym okresie realizacji PROW 2014 – 2020 można uzyskać na inwestycje związane z budową lub modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją innych budynków na budynki inwentarskie. Na inne inwestycje, w tym na zakup maszyn rolniczych można uzyskać do 200 tys. złotych 

ARiMR przyznaje dotacje w postaci refundacji części poniesionych kosztów kwalifikowalnych na inwestycje. Standardowo rolnik może liczyć na dofinansowanie do 50%, a tzw. „młody rolnik” może uzyskać refundacje do 60% poniesionych kosztów. 

 

Na co można wydać dotacje na inwestycje w gospodarstwa położone w Natura 2000

W ramach dotacji na inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000 udzielane będzie wsparcie na przedsięwzięcia, które m.in. przyczynią się do utrzymania i użytkowania w gospodarstwie trwałych użytków zielonych (TUZ–ów) położonych na obszarze Natura 2000 i  nie będą negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000. 

W przypadku inwestycji związanych z działalnością rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej w zakresie zwierząt trawożernych za koszty kwalifikowalne ARiMR uznaje: 

  • koszty budowy, przebudowy, remontu połączonego z modernizacją budynków lub budowli, wykorzystywanych w produkcji zwierzęcej wraz z zakupem instalacji technicznej lub wyposażenia, 
  • koszty zakupu nowych maszyn lub urządzeń do: 
    a) przygotowywania, składowania lub zadawania pasz, 
    b) pojenia,
    c) pozyskiwania lub przechowywania mleka, 
    d) przechowywania odchodów zwierzęcych
  • koszty wyposażenia położonych na obszarze Natura 2000 trwałych użytków zielonych, na których są wypasane zwierzęta, lub wybiegów dla zwierząt, 
  • kosztu zakupu nowych maszyn lub urządzeń, przeznaczonych do utrzymania TUZ-ów, 
  • koszty budowy lub zakupu wiat lub magazynów do przechowywania biomasy skoszonej na trwałych użytkach zielonych,
  • koszty ogólne.

 

Jakie maszyny rolnicze można kupić z dotacji? 

W ramach dotacji na inwestycje w gospodarstwa położone na obszarze Natura 2000 można kupić wyłącznie maszyny rolnicze służące do utrzymania trwałych użytków zielonych: 

  • maszyny lub urządzenia do koszenia trawy lub przetrząsania lub zgrabiania skoszonej biomasy, 
  • wały lub włóki, 
  • agregaty do renowacji łąk, w tym z siewnikami do podsiewu powierzchniowego, 
  • specjalistyczne siewniki do bezpośredniego podsiewu łąk: szczelinowe lub gruzujące (szerokopasowe), 
  • urządzenia do zbioru skoszonej biomasy, w tym: 
    prasy rolujące lub kostkujące,
    prasoowijarki,
    owijarki bel folią,
    sieczkarnie z osprzętem do zbioru traw,
    przyczepy zbierające, 
  • przyczepy do transportu sianokiszonek, 
  • wały do rozgarniania lub ugniatania zielonki w silosie lub na pryzmie, 
  • równiarki pryzmowane (silosowane) zielonki, 
  • wozy asenizacyjne z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej typu: doglebowe szczelinowe (tarczowe), węże wleczone lub wyłącznie aplikatory tego typu, 
  • rozrzutniki obornika lub kompostu, 
  • urządzenia do usuwania drzew lub krzewów lub selektywnego usuwania chwastów, 
  • ciągniki rolnicze, ładowarki lub ładowacze czołowe. 

 

Za co ARiMR przyzna punkty w naborze dotacji dla gospodarstw z Natury 2000? 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podaje, że kolejność przyznawania dotacji będzie przydzielana na podstawie liczby punktów. 

A punkty można uzyskać m.in. za: 

  • powierzchnia trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000 w gospodarstwie
  • procentowy udział TUZ-ów położonych na obszarze Natura 2000 w odniesieniu do łącznej powierzchni użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa
  • realizację zobowiązań rolno-środowiskowo-klimatycznych lub ekologicznych w ramach PROW 2014-2020.

 

200 gospodarstw już złoży wniosek o dotacje w inwestycje w gospodarstwa z obszaru Natura 2000

Wnioski o dotacje na inwestycje w gospodarstwach położonych w obszarze Natura 2000 można składać w Oddziale Regionalnym ARiMR osobiście, przez pełnomocnika lub listem poleconym albo za pośrednictwem biura powiatowego ARiMR.

ARiMR podaje, że do 20 grudnia Agencje zarejestrowało ponad 200 wniosków o dotacje inwestycje w gospodarstwach położonych w obszarze Natura 2000.


Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

500 złotych dotacji za ustrzelonego dzika i inne pomysły Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF

W sejmie powstał Parlamentarny Zespół ds. Zwalczania ASF. Zespół opracował w 9 punktach założenia do zwalczania wirusa ASF. Wśród nich są dotacje do 150 tys. złotych na bioasekurację dla gospodarstwa oraz 500 złotych dla myśliwego za każdego ustrzelonego dzika. Jakie są inne pomysły posłów z Parlamentarnego Zespołu ds. Zwalczania ASF?

czytaj więcej

Jakie można dostać dotacje na panele fotowoltaiczne?

W ostatnim czasie panele fotowoltaiczne zrobiły się bardzo popularne, a boom na nie nakręcają programy umożliwiające uzyskanie dofinansowania. Na panele fotowoltaiczne można otrzymać dotacje z programu „Mój prąd”. Wsparcie oferuje też „Czyste powietrze” i ulga termomodernizacyjna.  

czytaj więcej

Pomoc suszowa: dodatkowe 143 mln złotych na dotacje

Rząd chce jeszcze w tym roku na pomoc suszową przeznaczyć 143,3 mln złotych dla poszkodowanych gospodarstw rolnych. Od kiedy może rozpocząć się wypłata pomocy suszowej? Jakie są stawki? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)