Susza 2020: ponad 3,6 mln złotych dotacji na budowę zbiorników wodnych w Wielkopolsce
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Susza 2020: ponad 3,6 mln złotych dotacji na budowę zbiorników wodnych w Wielkopolsce

29.04.2020autor: Paweł Mikos

Samorząd Województwa Wielkopolskiego przeznaczy ponad 3,6 mln złotych dotacji na budowę nowych zbiorników wodnych małej retencji w regionie. Łącznie powstanie aż 51 nowych zbiorników wodnych. Na jaką dotacje mogą liczyć rolnicy z Wielkopolski?  

W Wielkopolsce powstanie 51 nowych zbiorników wodnych małe retencji

Pod koniec kwietnia 2020 roku Zarząd Województwa Wielkopolskiego zdecydował o podziale dotacji przeznaczonych na ochronę, rekultywację i poprawę jakości gruntów rolnych. Ponad 3,6 mln złotych zostanie przekazanych jako wsparcie finansowe na budowę nowych zbiorników wodnych małej retencji.  
Dotowana będzie budowa akwenów o powierzchni od 0,3 do 2 ha i obejmie łącznie 51 nowych zbiorników o łącznej powierzchni 48 ha. Powstaną one na terenie 42 wielkopolskich gmin. 

 

r e k l a m a

75 tys. złotych dotacji do 1 ha powierzchni zbiornika wodnego

Samorząd wojewódzki uważa, że budowa nowych zbiorników wodnych małej retencji jest jednym w najważniejszych działań, które pozwalają łagodzić skutki suszy. 

Dotacje są udzielane na budowę zbiorników od 0,3 do 2 ha, aby rolnicy mogli jak najlepiej dostosować ich powierzchnię do swoich potrzeb. 

Dotacja do 1 ha powierzchni zbiornika wodnego wynosi 75 tys. złotych. Dotacje zostały przyznane głównie osobom fizycznym, w tym rolnikom. Nabór wniosków na ten cel odbył się jeszcze w 2019 roku. 

 

Krzysztof Grabowski: budowa zbiorników małej retencji pomoże zmniejszyć skutki suszy

– Od wielu lat wspieramy powstawanie nowych zbiorników wodnych w Wielkopolsce. Obserwując olbrzymią suszę, która w szczególny sposób dotyka nasz region, staramy się zachęcać do budowy zbiorników małej retencji. Obserwuję, że z każdym rokiem wpływa co raz więcej wniosków na tego typu zadania. Zbiorniki wodne poza zwiększeniem retencji wody w środowisku podnoszą również bioróżnorodność, a także pooprawiają swoisty mikroklimat – mówi Krzysztof Grabowski, wicemarszałek województwa wielkopolskiego.

 

Dotacje na nawadnianie z modernizacji gospodarstw 

Warto także pamiętać, że ARiMR przedłużył termin składania wniosków o dotacje na nawadnianie gospodarstw w ramach „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Po zmianie ten termin upływa 20 lipca 2020 roku, a kwota dotacji może wynieść nawet do 100 tys. złotych. 

W ramach dotacji na nawadnianie przyznawanych przez ARiMR można sfinansować: 

  • wykonanie nowego nawodnienia,
  • ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej,
  • ulepszenie instalacji nawadniającej wraz z powiększeniem nawadnianego obszaru.

Więcej na ten temat w artykule: 

Jak dostać 100 tys. złotych dotacji na nawadnianie gospodarstw?

 

W Polsce ma powstać łącznie nowych 600 niewielkich obiektów służących małej retencji

Z kolei prezydent Andrzej Duda 29 kwietnia poinformował, że wkrótce zostaną rozstrzygnięte przetargów na budowę niewielkich obiektów hydrologicznych – budowę jazów, śluz, tam i małych zbiorników na rzekach, czy też polegające na podpiętrzaniu jezior. Łącznie ma powstać około 600 takich nowych obiektów.

– To są elementy tak zwanej małej retencji, tej najdrobniejszej, ale to jest element całego wielkiego planu tworzenia retencji w Polsce, poczynając od 9 dużych zbiorników retencyjnych, poprzez 30 mniejszych zbiorników, aż do tych najmniejszych obiektów retencyjnych, bo prawda jest taka, że musimy zmienić podejście i prowadzić retencję na tym poziomie najbardziej podstawowym, w zasadzie w każdym gospodarstwie – przekonywał prezydent.

Więcej na ten temat w artykule: 

Susza 2020: Andrzej Duda liczy na majowe deszcze i obiecuje pomoc dla rolników 

 

Paweł Mikos
Fot. UMWW

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Susza 2020: Mała retencja i melioracja w naszym kraju kuleją

Postępujące zmiany klimatyczne i związane z nimi ekstremalne zjawiska hydrologiczne, takie jak susze i powodzie, będą w kolejnych latach jednymi z najpoważniejszych zagrożeń dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Już teraz w Polsce trwale zagrożonych niedoborem wody jest 35% gruntów ornych, a blisko 70% powierzchni użytków zielonych znajduje się na obszarach z jej deficytem.

czytaj więcej

Z pomocą suszową jak z deszczem. Niby jest, ale za mało

O tym, że rolnicy czekają na wypłatę pomocy suszowej, pisaliśmy na łamach „Tygodnika” wielokrotnie. Ciągle dzwonią też do naszej redakcji osoby, których bulwersuje to oczekiwanie.

czytaj więcej

Susza nie ustępuje, a politycy dalej swoje

Susza nie ustępuje. Deszcze z minionego tygodnia pomogły tylko na kilka chwil. Dla nas ta plaga nie ma politycznych barw, podobnie jak plaga koronawirusa wykorzystywana doraźnie do politycznych rozgrywek.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)