Startuje Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Startuje Ogólnokrajowy Konkurs Bezpieczne Gospodarstwo Rolne 2022

15.02.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Zapraszamy Was Rolnicy do udziału w 19 edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Patronat medialny nad konkursem objął m.in. Tygodnik Poradnik Rolniczy. Zgłoszenia są przyjmowane do 22 kwietnia 2022 roku. Co należy wiedzieć o konkursie?

Nasza redakcja wraz z Prezesem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza właścicieli gospodarstw indywidualnych, z których przynajmniej jeden z właścicieli jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników do udziału w Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

r e k l a m a

Ogólnokrajowy Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne liczy niemal 20 lat

Konkurs jest organizowany niemal od 20 lat. Jego pierwsze edycja odbyła się w 2003 roku. Cel przyświecający konkursowi jest bardzo ważny - zmniejszenie liczby wypadków i chorób zawodowych rolników. Konkurs ten został objęty Patronatem przez wiele instytucji państwowych oraz branżowych, w tym Prezydenta RP, Ministra Rolnictwa oraz Tygodnika Poradnika Rolniczego

Do tej pory, w osiemnastu minionych edycjach udział wzięło ponad 21 tysięcy gospodarstw indywidualnych. Nagrodzeni rolnicy otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe i finansowe. W 2021 roku do zwycięzcy trafił ciągnik rolniczy o mocy 55 KM.

Jaki cel przyświeca Ogólnokrajowemu Konkursowi Bezpieczne Gospodarstwo Rolne?

Celem Konkursu jest:

  • promocja zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym.
  • okazją do zaprezentowania swojego miejsca pracy i osiągnięć zawodowych.
  • zdobycia cennych nagród.
  • poddanie gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który wykonują komisje konkursowe.

Swój udział mogą zgłosić właściciele zarówno dużych, jak i małych gospodarstw rolnych o różnych profilach produkcji.

W skład komisji konkursowych wchodzą specjaliści z zakresu bhp w rolnictwie reprezentujący Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Państwową Inspekcję Pracy, Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Ochotniczą Straż Pożarną i inne instytucje działające w środowisku wiejskim.

Doświadczenie, rady i uwagi komisji w trakcie eliminacji przyczyniają się do wyeliminowania wielu zagrożeń w środowisku rolniczej pracy, a tym samym do zmniejszenia ryzyka wypadków i chorób zawodowych rolników oraz ich rodzin. Komisje sprawdzają jak dane gospodarstwo stosuje te zalecenia w praktyce.

Komisja ocenia m.in. takie kwestie jak:

  • organizacja obejścia, podwórza gospodarstwa oraz produkcji rolniczej;
  • ład i porządek w obrębie podwórza, zabudowań i stanowisk pracy;
  • stan techniczny budynków inwentarskich i gospodarczych, a także maszyn, urządzeń, instalacji i narzędzi znajdujących się w gospodarstwie rolnym;
  • warunki obsługi i bytowania zwierząt gospodarskich i profilaktyka chorób odzwierzęcych;
  • wyposażenie w środki ochrony osobistej i urządzenia wspomagające bezpieczną pracę;
  • sposób przechowywania i postępowania ze środkami ochrony roślin i innymi substancjami niebezpiecznymi;
  • dbałość o środowisko naturalne;
  • estetyka gospodarstwa oraz organizacja miejsca wypoczynku rodziny, w tym placu zabaw dzieci;
  • zastosowane rozwiązania organizacyjne, techniczne i technologiczne wpływające na bezpieczeństwo osób pracujących i przebywających w gospodarstwie rolnym.

Do kiedy można zgłaszać swoje gospodarstwo?

Termin zgłaszania udziału w Konkursie mija 22 kwietnia 2022 r. Następnie do 08 lipca 2022 r. zakończą się eliminacje na poziomach wojewódzkich. Z kolei na lipiec/sierpień 2022 r. przewidziane są wizytacja gospodarstw finałowych (termin uzależniony od sytuacji epidemicznej w kraju).



Przydatne linki związane z konkursem:

Regulamin konkursu

Zał. nr 1 do regulaminu - Formularz zgłoszeniowy

Zał. nr 2 do regulaminu - Arkusz oceny

 Link do filmów wykonanych w 2021 roku podczas wizytacji 16 finałowych gospodarstw

Zobacz także

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

Na podstawie KRUS

Fot. z plakatu promocyjnego Konkurus

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Konkurs "Rolnik - Farmer Roku" rozstrzygnięty. Zobacz najlepsze gospodarstwa w Polsce!

W piątek 18 lutego w Warszawie odbyła się uroczysta gala, podczas której zostali uhonorowani najlepsi rolnicy 2021 r. Po raz XXVIII zostały wręczone statuetki „Złotego Jabłka”, które przyznaje Stowarzyszenie „Polski Klub Rolnik – Farmer Roku”. Które gospodarstwa zostały uznane za najlepsze?

czytaj więcej

Oto prawdziwe piernikowe dzieła nagrodzone w konkursie TPR [FOTO]

Setki zdjęć korzennego ciasta wprost zalały naszą redakcję. O, słodka to była fala! Mieniła się kolorowym i śnieżnobiałym lukrem, błyszczała dekoracjami, które przyprawiały nas o prawdziwy zawrót głowy. I choć nie mieliśmy przed oczami tych pierników, pachniało nam w redakcji cynamonem, kardamonem, pieprzem i anyżem. Przyznaliśmy trzy nagrody. Ale pretendentów do niej były setki.

czytaj więcej

Konkurs „Ostatki w polskiej tradycji” dla KGW od Pani Prezydent

Kancelaria Prezydenta RP zaprasza KGW do udziału w II edycji konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Tematem przewodnim tegorocznej edycji będą „Ostatki w polskiej tradycji”.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)