Sklepy bojkotują brazylijską wołowinę. Zyskają na tym unijni hodowcy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Sklepy bojkotują brazylijską wołowinę. Zyskają na tym unijni hodowcy?

17.12.2021autor: Kamila Szałaj

Część unijnych supermarketów ogłosiła bojkot brazylijskiej wołowiny po tym, jak okazało się, że bydło z nielegalnie wylesionych pastwisk trafia do największego producenta mięsa w tym kraju. Co to oznacza dla hodowców bydła z UE?

Wylesianie Amazonii na potrzeby produkcji mięsa wołowego i soi jest praktykowane w Brazylii od lat. Teraz jednak będzie mieć ekonomiczne konsekwencje, bo część dużych europejskich sieci handlowych wycofuje ze swojej oferty brazylijską wołowinę.

r e k l a m a

Supermarkety rezygnują z brazylijskiej wołowiny

Kilka dni temu sześć europejskich sieci supermarketów, w tym dwie należące do holenderskiej firmy Ahold Delhaize, Carrefour oraz Lidla, a także francuski Auchan, poinformowało, że przestaną sprzedawać produkty wołowe z Brazylii, głównie peklowane i suszone. Powodem jest właśnie powiązanie hodowli zwierząt z niszczeniem lasów Amazonii.

Bydło z nielegalnie wylesionych pastwisk trafiało do największego producenta mięsa na świecie

Decyzja ta ma jednak związek przede wszystkim z ujawnieniem wyników śledztwa przeprowadzonego przez dziennikarzy Repórter Brasil i działaczy organizacji Mighty Earth. 

Wynika z niego, że brazylijski JBS – największy producent mięsa na świecie, pozyskiwał bydło z nielegalnie wylesionych obszarów. Niedozwolona praktyka polega na tym, że bydło hodowane jest na takiej działce po wycince, a potem, zanim trafi do rzeźni, sprzedawane jest legalnej farmie. W ten sposób ukrywa się jego pochodzenie.

JBS już zareagował na te zarzuty i zablokował ponad 14 tys. dostawców za nieprzestrzeganie zasad. Firma zwraca jednak uwagę, że nielegalne praktyki dotyczą pięciu z 77 tys. bezpośrednich dostawców JBS.

Władze JBS zaznaczyły przy okazji, że monitorowanie pośrednich dostawców jest niezwykle trudne, ale pracują nad tym, by wdrożyć taki system w 2025 roku. 

Co dla unijnych producentów bydła oznacza wycofanie brazylijskiej wołowiny ze sklepów?

Z decyzji supermarketów na pewno ucieszą się europejscy producenci wołowiny, choć ilości mięsa, jakie importowały sklepy nie są bardzo duże. Będą jednak jakoś musiały zapełnić tę lukę.

- Oczywiście, jest to szansa dla unijnej wołowiny, chociaż wycofane ilości są niewielkie. Ale zwróćmy uwagę, że rezygnacja z brazylijskiego mięsa to przede wszystkim odpowiedź na oczekiwania konsumentów, którzy coraz większą wagę przywiązują do ochrony środowiska. Sklepy wykonały więc świetny ruch marketingowy. Widzimy też po tej decyzji, w jaki sposób sieci zaczynają kreować swój wizerunek. Dlatego my, hodowcy, musimy jeszcze bardziej pokazywać, że europejska hodowla jest prowadzona na najwyższym poziomie, z zachowaniem wszelkich wymogów dobrostanowych i z poszanowaniem prawa – ocenia Jacek Zarzecki, Prezes zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.

Wylesienia Amazonii pod pastwiska i pola uprawne

Ekolodzy zwracają uwagę, że większość pożarów w brazylijskiej części Puszczy Amazońskiej związana jest właśnie z wylesieniami w celach rolniczych. Drzewa są najpierw wycinane, teren wypalany, a następnie przeznaczany na pastwiska.  

Narodowy Instytut Badań Kosmicznych w Brazylii wyliczył, że w latach 2020–2021 z Amazonii ubyło aż 13 tys. km kw. lasów deszczowych. 

Do UE trafia mięso z hodowli na nielegalnych terenach

Brazylia jest drugim co do wielkości producentem wołowiny na świecie. Surowiec ten eksportuje głównie do Chin, ale także do Egiptu, Rosji, krajów UE i do USA. W 2019 roku państwa UE kupiły 318 tys. ton wołowiny, z czego 40 proc., czyli 128 tys. ton pochodziła z Brazylii.

Według naukowców z Uniwersytetu Federal de Minas Gerais z Brazyli aż 17 proc. eksportowanej do UE wołowiny może pochodzić z hodowli na nielegalnych terenach. 

Kamila Szałaj, fot. JBS

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ziemniaki, wołowina i wieprzowina niedługo dostaną paszporty. Co to da rolnikom?

Ma być uczciwiej, czytelniej i prościej. Mowa o wprowadzeniu paszportów dla polskiej żywności. Już niedługo taki cyfrowy dokument dostaną produkty z ziemniaków, wołowiny i wieprzowiny. KOWR właśnie podpisał umowę w tej sprawie. Co to da rolnikom?

czytaj więcej

Mocno spadły ceny skupu bydła. Czy to koniec dobrej passy na rynku wołowiny?

Część zakładów obniżyła ceny skupu bydła. Czy takie stawki utrzymają się dłużej, czy znów możemy liczyć na podwyżki? Ile dziś hodowcy dostają za żywiec wołowy? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie!

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)