Ruszył program wymiany młodych rolników Polska – Teksas 2023. Kto może wziąć udział?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ruszył program wymiany młodych rolników Polska – Teksas 2023. Kto może wziąć udział?

12.01.2023autor: Natalia Marciniak-Musiał

Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych zaprasza młodych rolników, którzy chcą związać swoją zawodową przyszłość z prowadzeniem gospodarstwa rolnego do wzięcia udziału w programie wymiany  Polska – Texas 2023.    

Program realizowany jest w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Co roku w tym samym czasie polscy rolnicy wyjeżdżają na fermy do Teksasu, a młodzież z Teksasu przyjeżdża do polskich gospodarstw.

Program skierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. Zatem wyjazd na wymianę do Teksasu to dla młodych rolników świetna możliwość zdobycia wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie.

Wyjazd do Teksasu (USA) polega na pobycie w gospodarstwie rolnym i uczestnictwo w codziennych pracach i zajęciach rodziny goszczącej. Ponadto to czas na zdobycie doświadczenia na temat produkcji, polityki rolnej i ekonomii, a także udziału w spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu, uczelni o profilu rolniczym w celu pogłębienia wiedzy na temat rolnictwa i produkcji rolnej w kraju goszczącym. To także wspaniała okazja poznania tradycji, historii i kultury, zwiedzania miejsc historycznych i zabytków

Jakie są cele Programu Wymiany dla młodych rolników?

Wśród najważniejszych celów programu wymienia się:

Zdobycie wiedzy na temat rolnictwa, produkcji, polityki rolnej i ekonomii, systemu edukacji, historii rolnictwa oraz warunków przyrodniczych, a także wymianę informacji na temat polityki rolnej i praktyki, badań i technologii w Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Niewątpliwie to także okazja na pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami producentów rolnych, uczelniami, administracją w Polsce i w Teksasie oraz budowanie dobrych relacji i współpracy pomiędzy Polską i Teksasem.

Organizator Programu jest Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych i organizacje współpracujące i partnerzy – SGGW w Warszawie, Międzynarodowa Akademia Nauk Stosowanych w Łomży, Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, Syngenta, Procam, Agrocentrum, Agro Biznes Klub. Ze strony amerykańskiej – Teksas A&M University oraz TALL Program.

Koordynowaniem programu w Polsce zajmuje się Katarzyna Boczek (Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych), a w Stanach Zjednoczonych – Jim Mazurkiewicz – Texas A&M University i TALL Program.

Jaki jest plan pobytu w Teksasie?

W roku 2023 planowany wyjazdu polskich rolników wynosi 5 tygodni i przypada na okres 19 czerwca – 21 lipca. Podczas pobytu podejmowana będzie taka tematyka jak: produkcja zbóż, kukurydzy, sorgo, mleka i trzody chlewnej, ogrodnictwo.

Wymagany wiek uczestników: 20-30 lat z wykształceniem średnim lub wyższym po kierunkach rolniczych.

Uczestnicy powinni posiadać co najmniej podstawową znajomość języka angielskiego, która umożliwia samodzielną komunikację. Dodatkowymi atutami są prawo jazdy na samochód, traktor, inne maszyny rolnicze.

Ponadto każdy z uczestników zobowiązany będzie do udziału w codziennych zajęciach oraz do mieszkania w gospodarstwie u rodziny goszczącej. W każdym gospodarstwie goszczącym będzie jeden uczestnik wymiany.

Za wykonywanie pracy nie ma możliwości otrzymywania wynagrodzenia, ponieważ celem wymiany jest zdobywanie wiedzy i doświadczenia praktycznego. A tym samym od uczestników oczekuje się aktywności, zaangażowania i zainteresowania. Mile widziane będą artykuły, zdjęcia i filmy wykonane podczas pobytu w Teksasie

Na początku wymiany uczestnicy wezmą udział w trzydniowym programie wprowadzającym, a na zakończenie programu w dwudniowym programie podsumowującym.

r e k l a m a

Jak wygląda organizacja pobytu w Teksasie?

Organizatorzy gwarantują, że każdy uczestnik:

  • ma zapewniony transport z i na lotnisko w Teksasie,
  • weźmie udział w 3 – dniowym szkoleniu wprowadzającym na Uniwersytecie Stanowym TAMU w College Station (okolice Austin) finansowanym przez sponsorów,
  • ma zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie na czas trwania programu,
  • weźmie udział w spotkaniu podsumowującym program i kolacji przygotowanej przez organizatorów programu w Teksasie,
  • otrzyma certyfikat potwierdzający udział w programie.

Jakie koszty musi ponieść Uczestnik wymiany?  

Do kosztów po stronie uczestnika programu należą:
  • Przelot samolotem,
  • Ubezpieczenie,
  • Testy na Covid przed wyjazdem (jeśli będą obowiązywały),
  • Koszty administracyjne programu (szczegółowe koszty będą znane po potwierdzeniu kosztów biletów i ubezpieczenia przez firmy, w których składamy zamówienia). 

Wymagane dokumenty dla kandydata na wymianę:

Dokumenty jakie należy wypełnić i dostarczyć:
  • Formularz zgłoszeniowy w języku polskim
  •         Formularz zgłoszeniowy w języku angielskim – wkleić zdjęcie
  •         Zobowiązanie o przyjęciu uczestnika Programu Wymiany w 2023 roku
  •         Kopia paszportu (może być dostarczona w terminie późniejszym)
  •         Kopia dowodu osobistego

Jak podają Organizatorzy Programy formularze (poz.1 i 2) przesłać przed rozmową kwalifikacyjną na adres e-mail: k.boczek@cdr.gov.pl, a pozostałe (poz.3,4,5) przynieść na rozmowę kwalifikacyjną.

Rozmowa kwalifikacyjna będzie przeprowadzana w języku angielskim w Warszawie 31 stycznia 2023 roku o godz. 10.00. Spotkanie planowane jest w budynku Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich ul. Hoża 66/68, sala konferencyjna IV piętro.

Osoby do kontaktu:

  • Koordynator Programu Wymiany - Katarzyny Boczek, tel. 604 477 651, e-mail: k.boczek@cdr.gov.pl
  • Prezes Zarządu Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych – Stanisław Kacperczyk, tel. 604 186 906, e-mail: akacpe@poczta.onet.pl.

Więcej informacji na stronie: ZAPROSZENIE do PROGRAMU WYMIANY MŁODYCH ROLNIKÓW POLSKA – TEKSAS 2023
Zachęcamy do udziału!
Oprac. Natalia Marciniak-Musiał
fot. archiwum TPR (PZPRZ)
autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Jak założyć gospodarstwo nie będąc rolnikiem?

W ostatnim czasie coraz więcej osób decyduje się na przeprowadzkę na wieś. Ma wielkie plany o założeniu gospodarstwa rolnego. Jednak sprawa nie jest tak prosta jak się wydaje. Jakie są procedury? Czy ziemię może kupić osoba prywatna nie będąca rolnikiem? 

czytaj więcej

Premier Morawiecki spotkał się z rolnikami. Będzie wielki protest 17 stycznia?

10 stycznia premier Morawiecki spotkał się z rolnikami, by dyskutować o problemie z ukraińskim zbożem. Rozmowy dotyczyły także pomocy, jaką trzeba pilnie uruchomić dla polskich gospodarstw. Jakie są ustalenia? Będzie Locha Plus i 2,50 zł zwrotu za paliwo? Co z zapowiadanym na 17 stycznia wielkim protestem rolników?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)