Rolnicy rozmawiają z rządem o zbożu. AGROunia: może być strajk okupacyjny
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy rozmawiają z rządem o zbożu. AGROunia: może być strajk okupacyjny

29.03.2023autor: Kamila Szałaj

W ministerstwie rolnictwa trwają obrady okrągłego stołu w sprawie trudnej sytuacji na rynku zbóż. W rozmowach biorą udział także rolnicy z AGROunii. - Nie wyjdę z tego budynku, dopóki nie będzie odpowiednich decyzji. Rozpoczniemy strajk okupacyjny ministerstwa - zadeklarował Michał Kołodziejczak.

Dziś o godz. 13.00 w ministerstwie rolnictwa rozpoczęły się obrady okrągłego stołu w sprawie trudnej sytuacji na rynku zbóż. Na spotkanie zaproszono wszystkie organizacje rolnicze. Rozmowy dotyczą problemów ze sprzedażą zboża przez rolników i z opróżnieniem magazynów przed zbliżającymi się żniwami. Podczas spotkania rząd ma przedstawić kilka form wsparcia dla rolników, m.in. dopłaty do zbóż, dopłaty do transportu zbóż i do ich przechowywania. W grę wchodzą także kredyty preferencyjne.

r e k l a m a

AGROunia: rolnicy stracili na zbożu już 8 mld zł

W obradach biorą udział także przedstawiciele AGROunii: Michał Kołodziejczak i Jarosław Miściur. Poszli na spotkanie z listą postulatów, które powinny być jak najszybciej spełnione, by ustabilizować sytuację na rynku zbóż.

- Idziemy na to spotkanie, by walczyć o polski chleb. Domagamy się natychmiastowego uruchomienia procedury wpłacania kaucji na zboże, które wjeżdża do Polski z Ukrainy tranzytem. Żądamy, by ukraińskie zboże było awizowane do kraju zagranicznego. Chcemy także rekompensat, które muszą trafić do polskich rolników, by mogli dalej normalnie produkować żywność - powiedział dziś przed spotkaniem w ministerstwie rolnictwa Michal Kołodziejczak. Dodał, że powinny zostać uruchomione także dopłaty do długiego przechowywania zbóż.

Lider AGROunii wyliczył, że od żniw rolnicy stracili na zbożu już 8 mld zł. 

Kołodziejczak: tylko eksport zboża może uratować przyszłe żniwa

Zaznaczył, że w tej chwili priorytetową sprawą jest eksport zboża z Polski. Bez tego rolnicy wejdą w żniwa z pełnymi magazynami, a na rynku zrobi się ogromna nadpodaż zbóż, której konsekwencją będzie drastyczny spadek cen skupu. 

- Dzisiaj trzeba zrobić wszystko, żeby to zboże jak najszybciej wyjechało z Polski. Są rynki na świecie, które potrzebują tego ziarna. Dlatego w tej sprawie musi być pilna interwencja państwa. Muszą się znaleźć pieniądze na ten cel. Można też to zboże rozdać np. w krajach afrykańskich, ale ONZ i inne organizacje powinny to sfinansować – mówił Kołodziejczak.

AGROunia wnioskuje o sprzedaż nawozów z odroczonym terminem płatności 

AGROunia będzie się też domagała, by zakłady nawozowe sprzedawały rolnikom nawozy z odroczonym terminem płatności o 2 lata.

- Niech dadzą nam dzisiaj nawozy za darmo z terminem spłaty za dwa lata, żeby rolnicy mogli ruszyć w pole. Jest szereg rozwiązań, które można wprowadzić. Trzeba tylko chcieć – powiedział. 

Miściur: działania ministerstwa są jak posypywanie dziur w asfalcie piachem

Jarosław Miściur, rolnik i przedstawiciel AGROunii na Lubelszczyźnie ocenił, że obecne rozwiązania, które proponuje ministerstwo, by ustabilizować sytuację na rynku zbóż są „jak posypywanie dziur w asfalcie piachem”.

- Minister zapomina o tym, że cierpią nie tylko producenci kukurydzy i pszenicy. Potężnie zniszczony jest też rynek rzepaku. Do Polski wjechało ponad 1,5 miliona ton rzepaku nieprodukowanego w naszych standardach – zaznaczył.

Kołodziejczak: strajk okupacyjny ministerstwa, dopóki nie będzie odpowiednich decyzji

Przedstawiciele AGROunii zapowiedzieli, że nie wyjdą z ministerstwa rolnictwa, dopóki rząd nie przedstawi konkretnych i skutecznych rozwiązań. 

- Nie wyjdę z tego budynku, dopóki nie zostanie podpisane porozumienie. Jeśli nie będzie dziś odpowiednich decyzji, rozpoczniemy strajk okupacyjny ministerstwa – powiedział. 

 - Idziemy tutaj po konkretne rozwiązania. Czas na dyskusję, czas udawania, że coś się robi, już się skończył. Kotara opadła. Dzisiejszy stan rolnictwa pokazuje, w jakim stanie jest państwo. Najmniejszy czynnik zewnętrzny rozwalił ogromny dział gospodarki, którym PiS chwalił się przez wiele lat – dodał.

Kamila Szałaj

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Premier Morawiecki o zbożu: połowa magazynów Elewarru już jest pusta

Premier Mateusz Morawiecki poinformował dziś, że będzie domagał się od KE ograniczenia lub zablokowania wwozu ukraińskiego zboża do Polski jako kraju docelowego. Zaznaczył jednocześnie, że rząd od kilku miesięcy pracuje nad upłynnieniem eksportu. - W wyniku tych działań magazyny Elewarr-u są już w połowie już opróżnione - wyjaśnił.   

czytaj więcej

Kowalczyk chce zwołać okrągły stół w sprawie eksportu zboża. Dokąd chce je sprzedać?

- Będzie okrągły stół w sprawie eksportu zboża. Na to spotkanie zaproszę też AGROunię – poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Zdradził, jak zamierza wywieźć zboże z Polski, by przed żniwami opróżnić magazyny.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)