Rolnicy pod ścianą. Z biedy zwiększają uprawy pod produkcję narkotyków
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy pod ścianą. Z biedy zwiększają uprawy pod produkcję narkotyków

04.02.2023autor: Justyna Czupryniak

W Birmie (Azja) z powodu trudnej sytuacji gospodarczej rolnicy zdecydowali się na zwiększenie upraw pod produkcję narkotyków. Jak wynika z raportu, produkcja opium w 2022 r. wzrosła w tym kraju o 795 ton. 

Produkcja maku opiumowego – dlaczego wzrasta? 

Skutki wojny w Ukrainie są odczuwalne w wielu miejscach na świecie. Rolnicy zamieszkujący Birmo również mierzą się z niestabilną sytuacją finansową i polityczną, a także gwałtowną inflacją. Jak poinformowało BBC, powołujące się na raport opublikowany przez ONZ, powyższe czynniki stały się przyczyną decyzji podejmowanych przez tamtejszych rolników, dotyczących założenia lub rozszerzenia uprawy opium.  
r e k l a m a

Czy uprawa maku opiumowego się opłaca? 

Z danych opublikowanych w raporcie wynika, że produkcja opium w Birmie w ciągu roku 2022 wzrosła o 795 ton, co oznacza, że uprawy zwiększyły się o 40 tys. hektarów, natomiast wartość surowego produktu uległa zwiększeniu o 67%. Taki bilans przełożył się na podwyższenie zysków osiąganych przez rolników z produkcji, ponieważ kilogram opium kosztował 280 dolarów.  

Ile opium można zebrać z hektara ziemi? 

Okazuje się, że zbiór opium z jednego hektara ziemi to w Birmie ok. 20 kg. Kraj ten jest drugim po Afganistanie światowym producentem rośliny. Obecnie wartość wytwarzanego surowca może sięgać nawet 2 mld dolarów.  
Zdaniem przedstawicieli UNDOC produkcja opium w Birmie będzie się rozwijać. 
– Bez stabilności gospodarczej i realnych alternatyw uprawy opium będą zapewne nadal rosnąć – stwierdził Benedikt Hofmann, krajowy przedstawiciel UNDOC w Birmie. 

Gdzie produkuje się najwięcej opium? 

Największym producentem opium na świecie jest Afganistan. Ilość uprawianego tam narkotyku stanowi 80% światowej produkcji. Do krajów, w których znajduje się największa ilość plantacji opium, należą Kandahar i Helmand.  


oprac. Justyna Czupryniak  

źródło: money.pl

fot. envatoelements
 
 
 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Zniesiony przez wiatr środek ochrony roślin na pole sąsiada. Rolnik dostanie ogromne odszkodowanie

Jeden z rolników z Nadrenii-Palatynatu, będzie musiał zapłacić sąsiadowi około 80 tysięcy euro ja zniesiony przez wiatr środek ochrony roślin, który trafił na uprawę rukoli, która finalnie nie nadawała się już do sprzedaży.

czytaj więcej

Zagórski: uprawa roślin bobowatych to suwerenność białkowa Polski

Suwerenność białkowa, czyli uniezależnienie się od białka importowanego w formie śruty sojowej z USA, Argentyny i Brazyli jest w naszym interesie. Bez wątpienia w interesie rolników jest zwiększenie areału uprawy roślin białkowych i sprzedaż ich nasion albo wykorzystanie bezpośrednio w gospodarstwie do żywienia zwierząt. To jest w interesie państwa polskiego, ale musi być dochodowe dla rolników.

czytaj więcej

Czy roślinne zamienniki mięsa będą reklamowane przez Fundusz Promocji Mięsa Wołowego?

Fundusz Promocji Mięsa Wołowego podjął decyzję, że nie będzie wspierał firm produkujących roślinne zamienniki udające mięso. Chodzi o kilka zakładów mięsnych, także dużych, które w swoim asortymencie mają roślinne "zamienniki".

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)