r e k l a m a
Partnerzy portalu
Rolnicy pod ścianą. Z biedy zwiększają uprawy pod produkcję narkotyków
04.02.2023autor: Justyna Czupryniak
W Birmie (Azja) z powodu trudnej sytuacji gospodarczej rolnicy zdecydowali się na zwiększenie upraw pod produkcję narkotyków. Jak wynika z raportu, produkcja opium w 2022 r. wzrosła w tym kraju o 795 ton.
Produkcja maku opiumowego – dlaczego wzrasta?
Skutki wojny w Ukrainie są odczuwalne w wielu miejscach na świecie. Rolnicy zamieszkujący Birmo również mierzą się z niestabilną sytuacją finansową i polityczną, a także gwałtowną inflacją. Jak poinformowało BBC, powołujące się na raport opublikowany przez ONZ, powyższe czynniki stały się przyczyną decyzji podejmowanych przez tamtejszych rolników, dotyczących założenia lub rozszerzenia uprawy opium.
r e k l a m a
Czy uprawa maku opiumowego się opłaca?
Z danych opublikowanych w raporcie wynika, że produkcja opium w Birmie w ciągu roku 2022 wzrosła o 795 ton, co oznacza, że uprawy zwiększyły się o 40 tys. hektarów, natomiast wartość surowego produktu uległa zwiększeniu o 67%. Taki bilans przełożył się na podwyższenie zysków osiąganych przez rolników z produkcji, ponieważ kilogram opium kosztował 280 dolarów.
Ile opium można zebrać z hektara ziemi?
Okazuje się, że zbiór opium z jednego hektara ziemi to w Birmie ok. 20 kg. Kraj ten jest drugim po Afganistanie światowym producentem rośliny. Obecnie wartość wytwarzanego surowca może sięgać nawet 2 mld dolarów.
Zdaniem przedstawicieli UNDOC produkcja opium w Birmie będzie się rozwijać.
– Bez stabilności gospodarczej i realnych alternatyw uprawy opium będą zapewne nadal rosnąć – stwierdził Benedikt Hofmann, krajowy przedstawiciel UNDOC w Birmie.
Gdzie produkuje się najwięcej opium?
Największym producentem opium na świecie jest Afganistan. Ilość uprawianego tam narkotyku stanowi 80% światowej produkcji. Do krajów, w których znajduje się największa ilość plantacji opium, należą Kandahar i Helmand.
oprac. Justyna Czupryniak
źródło: money.pl
fot. envatoelements
Justyna Czupryniak
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a