Rolnicy płacą za ekologiczne zaślepienie Niemiec
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy płacą za ekologiczne zaślepienie Niemiec

20.09.2019autor:

Do czego prowadzi eko-myślenie, które nie ma nic wspólnego z… myśleniem? Redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego" wypatrzyli ciekawą zależność u naszych zachodnich sąsiadów i nie omieszkali jej skomentować.


Koń by się uśmiał… Niemcy importują siano!

Trochę wieści zza Odry. Niemcy wyrastają na głównego importera pasz objętościowych w Europie. 

r e k l a m a
W minionym sezonie sprowadzili ich 323 tys. ton (wychodzi równowartość ponad 1,6 mln balotów siana). W znacznej mierze to efekt suszy, jednak nie można też lekceważyć wpływu biogazowni wykorzystujących kiszonkę z kukurydzy. Za tonę paszy objętościowej Niemcy płacą obecnie ok. 220 euro (w sierpniu 2018 r. – 240 euro). Trzeba być bardzo zdesperowanym, aby importować siano.  

Eko-myślenie… Zaraz, a gdzie tu myślenie?

Przykład naszych zachodnich sąsiadów pokazuje do czego może doprowadzić ekologiczne zaślepienie. Najpierw nabudowali biogazowni, a teraz nie mają czym karmić zwierząt, bo kiszonka z kukurydzy idzie w komin.

 

Krzysztof Wróblewski
Paweł Kuroczycki
redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego"
(fot. Pixabay) 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mają 100 ha upraw ekologicznych – jaka jest tajemnice ich sukcesu?

Ponad dwie trzecie Polaków deklaruje, że jest gotowych zapłacić więcej za rodzimą żywność wytworzoną w sposób ekologiczny – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Fundację Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS). Produkcją takiej właśnie żywności z powodzeniem zajmuje się już drugie pokolenie rodziny państwa Umińskich z Szarowoli (pow. tomaszowski).

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)