Rolnicy oburzeni – organizacja społeczna zabrała zwierzęta z szopki bożonarodzeniowej
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy oburzeni – organizacja społeczna zabrała zwierzęta z szopki bożonarodzeniowej

02.02.2020

Tradycja szopek bożonarodzeniowych, także tych z żywymi zwierzętami, jest w Polsce bogata. Dla jednej z parafii okazała się także kłopotem i odebraniem zwierząt przez jedną z toruńskich fundacji. Powód? Złe traktowanie zwierząt. Proboszcz się z tym nie zgadza.

Żywe szopki bożonarodzeniowe powstają co roku w wielu miejscowościach w naszym kraju. Tak było między innymi w Łomży, Ciechanowcu czy Białymstoku. Na Podlasiu największa szopka stanęła w Łomży przy kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Trafiło do niej 150 zwierząt, które należą do miejscowych rolników. Jak donosiła PAP, w szopce znalazły się między innymi owce, gęsi, gołębie, perliczki, pawie, bażanty, przepiórki, a także króliki.
r e k l a m a

Szopki świąteczne z żywymi nagrodami

Żywa szopka po raz pierwszy, choć na mniejszą skalę, powstała w parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Golubiu-Dobrzyniu. Do kościoła zostały sprowadzone dwa gatunki zwierząt. Z jednego z gospodarstw pożyczono dwie owieczki. Wydzielono też mniejszą zagrodę dla trzech miniaturowych królików. Kupił je jeden z wikariuszy w sklepie zoologicznym, wraz z karmą dla nich. Króliki miały zapewnione poidło z czystą wodą oraz dostęp do paszy. Szopka oraz przebywające w niej króliki były częścią większej propozycji skierowanej do najmłodszych parafian.

W Boże Narodzenie ogłosiłem, że będzie zorganizowany konkurs. Aby wziąć w nim udział, konieczna była zgoda rodziców. Konkurs polegał na wykonaniu korony z okazji Święta Trzech Króli. Nagrodą za trzy najlepsze prace miały być króliki z bożonarodzeniowej szopki. Wiem, że niektórzy z biorących udział w konkursie zaczęli gromadzić niezbędne wyposażenie. Kiedy organizujemy zwykłe konkursy, na przykład na wykonanie różańców, mamy od 100 do nawet 250 zgłoszeń. W konkursie na koronę udział wzięło 29 dzieci – opowiada ks. kan. Jarosław Kulesza, proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

Rolnicy oburzeni – organizacja społeczna zabrała zwierzęta z szopki bożonarodzeniowej
Zagroda dla królików obok szopki wyścielona sianem. W narożniku widać miskę z karmą

Interwencja „animalsów”

Króliki w kościele nie doczekały jednak do Trzech Króli. W niedzielę 5 stycznia wieczorem do drzwi plebanii zapukały dwie działaczki mającej siedzibę w Toruniu fundacji „Azyl dla królików”. Zarzuciły proboszczowi, że króliki są w kościele źle traktowane i nie mogą być przeznaczone na nagrody.

Rozmowa trwała ponad godzinę. Zarzucano nam, że króliki w kościele narażone są na hałas i stres. Panie były poruszone tym, że zwierzęta dostawały zboże. Ponoć jest ono przysmakiem królików, ale im szkodzi. Zboże ma na króliki działać jak fast food na ludzi. Króliki były karmione karmą kupioną w sklepie zoologicznym oraz miały dostęp do marchwi, siana i słomy. Głównym zarzutem wobec mnie i parafii było przedmiotowe traktowanie tych zwierząt. Zgodziłem się na ich oddanie – opowiada proboszcz ks. Jarosław Kulesza.

Toruńska fundacja „Azyl dla królików” powstała w 2013 r. Zgodnie z informacjami na stronie internetowej, jest to „miejsce schronienia dla wszystkich porzuconych, niechcianych uszatych przyjaciół (…) Oprócz adopcji, zaczęłyśmy zajmować się interwencjami – w sklepach zoologicznych, pseudohodowlach (...) oraz edukacją”.

Adopcja tylko poprzez Fundację

Zaproponowałyśmy, aby osoby, które wygrałyby konkurs otrzymały do nas kontakt. Miały się do nas zgłosić. W siedzibie Fundacji chciałyśmy przeprowadzić spotkanie adopcyjne. Proboszcz się na to zgodził. Stwierdził, że jeśli laureaci konkursu będą chcieli wziąć w nim udział oznaczać to będzie, że króliki trafią do odpowiednich domów. Naszym celem było, aby osoby możliwie najlepiej zaopiekowały się królikami. Aby były świadome i zdawały sobie sprawę, z jakimi konsekwencjami taka opieka się wiąże – twierdzi Magdalena Gralak – Kuczyńska, prezes Azylu.
Rolnicy oburzeni – organizacja społeczna zabrała zwierzęta z szopki bożonarodzeniowej
Siedziba fundacji „Azyl dla królików” w Toruniu przy ulicy Agrestowej

Rolnicy zmieszani interwencją fundacji

Sprawa wywołała ogromne oburzenie naszych Czytelników. Rolnicy obawiają się, że skoro pojawiła się organizacja, która nie miała oporów, by wtargnąć do kościoła w obronie praw królików, następne mogą być ich gospodarstwa. Nie można wykluczyć, że niebawem pojawi się „Azyl dla warchlaka” czy „Szanujmy polskie jałówki”, które zaczną ratować tuczniki przed rzeźnią, a krowy przed dojarką.

Sprawdziliśmy przychody fundacji: w 2018 r. (danych za ubiegły rok jeszcze nie ma) było to ponad 177 tys. zł. Azyl nie podaje dokładnie, ile królików uratował. Podczas trzech interwencji do fundacji trafiało po kilkadziesiąt królików, a podczas czwartej – siedem.

Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza zapowiedziała zorganizowanie specjalnej konferencji na temat etycznych problemów produkcji zwierzęcej.

Króliki nie były nękane

Polskie prawo o ochronie zwierząt dopuszcza możliwość ich odebrania właścicielowi, także przez organizacje społeczne, w trybie zwykłym i interwencyjnym. Musi być jednak spełnionych szereg warunków, które w przypadku parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej nie miały miejsca. W trybie zwykłym zwierzę odbierane jest na podstawie decyzji administracyjnej, kiedy padło ofiarą znęcania, ale nie znajduje się w stanie bezpośredniego zagrożenia życia ani zdrowia.

W trybie interwencyjnym (występuje przypadek niecierpiący zwłoki) zwierzę najpierw jest odbierane, kiedy spełnione są łącznie dwie przesłanki: zwierzę jest traktowane w sposób określony w art. 6 ust. 2 ustawy o ochronie zwierząt (znęcanie) oraz dalsze pozostawanie zwierzęcia u dotychczasowego właściciela lub opiekuna zagraża jego życiu lub zdrowiu.

Tomasz Ślęzak
fot. T. Ślęzak
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Weź udział w Europejskim Forum Rolniczym

Debata z komisarzem ds. rolnictwa, zmiany klimatyczne, zarządzenia zasobami wodnymi w rolnictwie i wiele innych ważnych tematów będzie podejmowanych na Europejskim Forum Rolniczym w Jasionce pod Rzeszowem. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Zapisy już trwają.

czytaj więcej

Młody rolnik zainwestował w nową oborę. Dlaczego wybrał głęboką ściółkę?

– Pracę  z bydłem od zawsze lubiłem i zawsze się w niej odnajdywałem.  Opłacalność produkcji mleka też jest w miarę stabilna i ma się tę satysfakcję, że pracuje się na swoim. Właśnie z tych powodów zdecydowałem, że przejmę gospodarstwo po rodzicach i zainwestuję w jego rozwój – mówi Robert Kowalczyk.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)