Rolnictwo zrównoważone ma wielki potencjał i jest zgodne z Zielonym Ładem
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnictwo zrównoważone ma wielki potencjał i jest zgodne z Zielonym Ładem

24.05.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Proporcjonalnie i odpowiednio do warunków danego kraju członkowskiego stosowanie pestycydów w ramach strategii „od pola do stołu” to jeden z postulatów apelu Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” do KE. O co apeluje branża rolnicza?

W Polsce średnie zużycie środków ochrony roślin jest mniejsze niż w wielu krajach Europy Zachodniej. Zatem zdaniem ASAP zdefiniowanie i wsparcie modelu rolnictwa zrównoważonego jest kluczowe w realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu oraz zabezpieczenia wydajności produkcji rolnej, szczególnie mając na uwadze kryzys związany z wojną w Ukrainie.

r e k l a m a

Bezpieczeństwo żywnościowe Europy to także działania dla środowiska i klimatu

Ochrona klimatu i środowiska jest nieodłączną częścią w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego UE. Dlatego, jak w dokumencie uzasadnia Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” ", rolnictwo zrównoważone pozwoli na wzmocnienie odporności sektora rolnego oraz optymalizację produkcji rolniczej długoterminowo bez uszczerbku dla produkcji żywności". W jaki sposób?

Postulaty zawarte w apelu ASAP są jasne

Zdaniem ASAP założenia Europejskiego Zielonego Ładu i wdrożenie długoterminowej strategii „od pola do stołu” oraz wieloletnie działania branży rolno-spożywczej w zakresie standaryzacji i certyfikacji rolnictwa zrównoważonego (np. Farm Sustainability Assessment – FSA, GlobalG.A.P. z dodatkiem FSA, Quality Assurance for Food Products, etc.), powinny odzwierciedlać nie tylko konieczność zintensyfikowania działań prowadzonych przez rolników w celu przeciwdziałania zmianie klimatu, zapewnienia ochrony środowiska i zachowania bioróżnorodności oraz zrównoważonego systemu żywnościowego, ale i być dla europejskich rolników opłacalne i efektywne, zwłaszcza w epoce drogich nawozów i energii. Pismo ASAP poparte przez Krajową Radę Izb Rolniczych dotyczy więc wzmocnienia potencjału rolnictwa zrównoważonego i zrównoważonej żywności poprzez stworzenie Planu Działania dla rolnictwa zrównoważonego. Dlatego, że rolnictwo zrównoważone to zarówno korzyści ekonomiczne, środowiskowe czy klimatyczne. 

Dodatkowo chodzi także o:

  • kwestie zawarcia w pakietach legislacyjnych związanych ze zrównoważonym stosowaniem pestycydów i ochroną bioróżnorodności, aby te założenia były proporcjonalnie i odpowiednio dostosowane do warunków danego kraju członkowskiego
  • wprowadzenie na poziomie unijnym oznakowania „Produkt rolnictwa zrównoważonego” (analogicznie do produkcji ekologicznej),
  • zapewnienie możliwość dopłat ze środków unijnych do kosztów certyfikacji rolnictwa zrównoważonego dla rolników.

Rolnictwo zrównoważone a ekologiczne - czym się zasadniczo różnią?

Wyniku raportu „Zrównoważona żywność w Polsce” opublikowanego przez firmę Accenture i Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego w Polsce „ASAP” w czerwcu 2021 r. jasno wskazują, że:

  • 76% Polaków uważa, że producenci żywności powinni korzystać z surowców pochodzących z upraw rolnictwa zrównoważonego,
  • 82 % Polaków chciałoby, aby produkty rolnictwa zrównoważonego były dostępne i widoczne w sklepach.

Zasadnicza różnica pomiędzy produkcją ekologiczną a rolnictwem zrównoważonym jest taka, że:

  • Rolnictwo ekologiczne odgrywa ważną rolę w transformacji zrównoważonego systemu żywnościowego.
  • Rolnictwo zrównoważone umożliwia specjalistyczną produkcję żywności na większą skalę.

Rolnictwo zrównoważone i jego praktyki są odpowiedzią na potrzeby rolników i konsumentów, którzy w wielu przypadkach stosują je już w praktyce.

Dlaczego produkcja ekologiczna jest taka trudna?

Specjalizacja nie jest możliwa w rolnictwie ekologicznym, ponieważ i bez tego koszty produkcji w takich gospodarstwach są bardzo wysokie.

Choć gospodarstwa produkujące żywność w modelu zrównoważonym chciałyby produkować żywność ekologiczną, czyli z poszanowaniem dla klimatu i środowisk ostatecznie z tego rezygnują, ponieważ produkcja ekologiczna w tym wypadku jest dla nich nieuzasadniona.

Wymogi rolnictwa zrównoważonego może spełnić zdecydowanie więcej rolników w Polsce i w całej Europie niż te dla rolnictwa ekologicznego. Większe wsparcie modelu zrównoważonego to podobne jak w rolnictwie ekologicznym korzyści dla środowiska i klimatu. 

 

Oprac. Natalia Marciniak-Musiał

na podstawie KRIR
Fot. unsplash

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Koniec epoki rzezi – kolejna absurdalna inicjatywa obywatelska

Komisja Europejska zgodnie z decyzją wykonawczą 2022/712 z dnia 27 kwietnia 2022 r. przyjęła wniosek o rejestrację europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End The Slaughter Age” – Koniec epoki rzezi. To obok „End Of The Cage Age” kolejna inicjatywa, która bezpośrednio uderza w rolnictwo, a dokładniej w hodowlę zwierząt. Teraz 1 mln podpisów wystarczy, aby dyskusja na dobre się rozpoczęła.   

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)