Rolnictwo walczy o przetrwanie. Czym w pierwszej kolejności zajmie się minister Kowalczyk?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnictwo walczy o przetrwanie. Czym w pierwszej kolejności zajmie się minister Kowalczyk?

16.11.2021autor: Kamila Szałaj

ASF, ceny nawozów, zawirowania cen skupu. Problemów w rolnictwie jest bez liku. Czym w pierwszej kolejności zajmie się minister rolnictwa Henryk Kowalczyk? 

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk wziął udział w posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa. Przedstawił najważniejsze wyzwania stojące przed jego resortem. 

r e k l a m a

Walka z ASF. Będą kary dla myśliwych

Za największe wyzwanie uznał walkę z afrykańskim pomorem świń. - Przygotowujemy rozwiązania takie, które by skuteczniej eliminowały źródło choroby. A więc chcemy bardzo mocno regulować populację dzików. Z przygotowaniem sankcji, a nie tylko nagród, jak to się teraz odbywa. Powołany został zespół roboczy, by opracować zmiany w ustawie o zwalczaniu ASF, które będą miały odzwierciedlenie w prawie łowieckim – mówił Henryk Kowalczyk. 

Zaznaczył, że za niewykonanie planów łowieckich myśliwym będzie grozić utrata dzierżawy koła łowieckiego. Ponieważ metoda próbnego pędzenia okazała się nieskuteczna, rząd będzie też pracować nad weryfikacją metody liczenia zwierzyny. Na pewno kluczowy będzie tu okres od połowy grudnia, gdy pola będą już puste, a drzewa nie będą miały liści. 

Na wykonanie planu bezpieczeństwa biologicznego zostały tylko dwa tygodnie

Minister Kowalczyk zamierza położyć nacisk także na kwestię bioasekuracji. Zaapelował do rolników ze stref ASF o jak najszybsze wykonanie planów bezpieczeństwa biologicznego oraz zapowiedział nasiloną akcję informacyjną na ten temat prowadzoną przez ARiMR i ODR-y. Przypomniał, że po 1 grudnia Inspekcja Weterynaryjna będzie wymagać tych planów przy przemieszczaniu świń ze stref ASF.  

Rekompensaty za zaprzestanie hodowli będą „wielokrotnie wyższe”

Szykuje się także zmiana kwot rekompensat za zaprzestanie hodowli.

- Jeśli Inspekcja Weterynaryjna zakaże hodowli to w sposób wielokrotny będziemy zwiększać tą rekompensatę, bo ona do tej pory była symboliczna i nie rekompensowała utraconych dochodów - mówił Kowalczyk. Jego zdaniem obecna kwota kilkunastu złotych rekompensaty za dzień jest niewystarczająca.  

Rosnące ceny nawozów. Rząd rozkłada ręce

Minister Kowalczyk przyznał, że rząd ma ograniczone możliwości działania w sprawie wysokich cen nawozów. 

-To co to do tej pory mogliśmy zrobić, to zrobiliśmy. A więc sprzedaż bezpośrednio z zakładów azotowych, co spowodowało obniżenie cen nawozów o kilkaset złotych. Ale to jest ta granica, która jest nie do przekroczenia, chyba, że spadnie cena gazu – tłumaczył senatorom Kowalczyk. 

Zaznaczył, że ceny nawozów są znacznie wyższe niż rok temu, ale ostatnio spadły i  na razie utrzymują się na stałym poziomie.  

Ubezpieczenia rolne: będą zmiany i więcej pieniędzy

Zmiany w systemie ubezpieczeń rolnych zostały wpisane do programu Polski Ład. 

– Ideałem będzie docelowo, aby to był system powszechny. Niektórzy rolnicy nawet domagają się obowiązkowego. Na razie poddaje to dyskusji – zaznaczył minister rolnictwa. 

W ustawie okołobudżetowej na 2022 r. są zagwarantowane pieniądze na stworzenie systemu ubezpieczeń wzajemnych. System taki jest dla rolnika korzystniejszy niż oferta firm prywatnych, gdyż jeżeli w danym roku nie wystąpi szkoda, to składka idzie na poczet składki w kolejny roku. W firmach prywatnych brak szkody jest zyskiem. 

W budżecie na 2022 r. zaplanowano 1,4 mld na dopłaty do ubezpieczeń i jest rezerwa 3 mld na szkody wyrządzone przez klęski naturalne. 

- Przy takich kwotach można się pokusić o ubezpieczenia kompleksowe łącznie z klęską suszy - mówił Henryk Kowalczyk. 

Narodowy Holding Spożywczy. Wreszcie się go doczekamy?

Zdaniem wicepremiera Kowalczyka stworzenie holdingu spożywczego nie naprawi wszystkiego zła, ale może łamać zmowy cenowe – Prace przyśpieszyliśmy. Do Senatu za chwilę trafi ustawa. Może drobiazg, ale ona precyzyjnie określa, że KOWR może wejść ze swoimi udziałami w to przedsięwzięcie. Do tej pory była długotrwająca dyskusja, czy można to zrobić. Do sezonu owoców miękkich chciałbym, aby ten holding powstał i już swoją użyteczną rolę pełnił – tłumaczył minister Henryk Kowalczyk. 

Wicepremier i minister rolnictwa zapowiedział także nadzór nad rynkami rolnymi, szczególnie nad rynkiem wieprzowiny i owoców miękkich. 

wk, fot. Sejm RP

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rząd przyjął założenia polityki rolnej. Jaka będzie pomoc dla rolników?

Wyższa premia dla młodego rolnika, podwojenie chorobowego i emerytura bez podatku. Premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zaprezentowali założenia polityki rolnej i Polskiego Ładu dla rolnictwa. Poinformowali też o rozszerzeniu tarczy antyinflacyjnej. Jaką pomoc uzyskają rolnicy? Czy jest to realne wsparcie?

czytaj więcej

Walka z ASF i rolnictwo ekologiczne priorytetami ministra rolnictwa na 2022 rok

Ministerstwo rolnictwa przedstawiło priorytety prac na kolejny rok. Co znalazło się na liście zadań pilnych do załatwienia? Które problemy wicepremier Henryk Kowalczyk zamierza rozwiązać w pierwszej kolejności?

czytaj więcej

Kowalczyk: powrotu do "Piątki dla zwierząt" w tamtej wersji nie będzie

- Rząd jest za ochroną zwierząt, ja również - mówił na antenie Polskiego Radia minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Czy działania podejmowane na rzecz zwierząt znów mogą uderzyć w rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)