Pytania o koronawirusa: Czy rolnik może kupić i sprowadzić ciągnik lub części?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pytania o koronawirusa: Czy rolnik może kupić i sprowadzić ciągnik lub części?

16.04.2020autor: Paweł Mikos

Czy rolnik może – wbrew zakazowi przemieszczania się w związku z epidemią koronawirusa – pojechać odebrać kupiony ciągnik lub kupić części do maszyny rolniczej? 

Zakaz przemieszczania się a zakup maszyny rolniczej i części

–  Czy podczas pandemii mogę jako rolnik przemieszczać się, aby dokonać zakupu maszyny od innego rolnika mieszkającego w innym województwie i spokojnie przetransportować ją do własnego gospodarstwa? – chce wiedzieć Damian, rolnik spod Łęczycy w woj. łódzkim. 

Z kolei Tomasz, gospodarz z Podlasia dopytuje się czy może pojechać samochodem osobowym po cześć do ciągnika, które kupił przez portal ogłoszeniowy w sąsiednim województwie  

r e k l a m a


Kupno ciągnika i części do maszyn to część działalności rolniczej, więc rolnik może się przemieszczać 

Zakup i transport ciągnika lub maszyny rolniczej może być potraktowane jako element wykonywania pracy przez rolnika, zwłaszcza jeśli zakup teraz ciągnika lub maszyny jest niezbędny, bo poprzedni np. uległ awarii, której nie da się naprawić. Wówczas kupno ciągnika i jego transport powinna być traktowana jako zakup materiałów niezbędnych do wykonywania działalności rolniczej. 

Dokładnie to samo dotyczy części do maszyny rolniczej. 

Jest to analogiczne do wytycznych podawanych na rządowej stronie www.gov.pl/koronawirus

Ograniczenie w przemieszczaniu się nie dotyczy prowadzenia działalności rolniczej, wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej i prac w gospodarstwie rolnym, a także zakupów towarów i usług związanych z tymi aktywnościami (np. zakup nawozów sztucznych przez rolników czy zakup towarów do sklepu spożywczego prowadzonego przez indywidualnego przedsiębiorcę).” – można przeczytać na rządowym portalu. 

Warto jednak zwrócić uwagę, że musi to być zakup materiałów czy produktów niezbędnych do wykonywania pracy w gospodarstwie rolnym. Jeśli ten zakup może poczekać, to nie warto ryzykować zdrowie swoim i innych. 

 

Masz pytania dotyczące koronawirusa?

Jeśli masz pytanie dotyczące tego jak Ty i Twoje gospodarstwo macie funkcjonować w czasie ograniczeń związanych z epidemią koronawirusa to możesz je zadać tu:

Pytania o koronawirusa

 

Paweł Mikos
Fot. pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

ARiMR odracza rolnikom spłatę zadłużenia. Jak z niego skorzystać?

Rolnicy, którzy mają długi wobec ARiMR, mogą ubiegać się o odroczenie terminu spłaty zadłużenia do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonych w związku z COVID-19. Do kiedy?

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)