Ptasia grypa w kolejnym gospodarstwie pod Inowrocławiem. Padło 34 tys. kur
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ptasia grypa w kolejnym gospodarstwie pod Inowrocławiem. Padło 34 tys. kur

19.01.2021autor: Paweł Mikos

Służby weterynaryjne potwierdziły 6. i 7. ognisko grypy ptaków w Polsce. Ptasia grypa została potwierdzona w kolejnym gospodarstwie pod Inowrocławiem, gdzie było ponad 34 tys. kur. Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) wystąpił też pod Myśliborzem.

Ognisko grypy ptaków pod Myśliborzem

W poniedziałek 18 stycznia 2021 roku Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził wystąpienie dwóch nowych ognisk grypy ptaków w Polsce.

6. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w Polsce w tym roku zostało wyznaczone w gospodarstwie we wsi Czerników pod Myśliborzem (woj. zachodniopomorskie)m gdzie było utrzymywanych ponad 13,5 tys. indyków rzeźnych w wieku 22 i 19 tygodni.

Jest to pierwsze ognisko HPAI w woj. zachodniopomorskim. Natomiast 10 stycznia wirus został potwierdzony w gospodarstwie utrzymującym 15 600 indyków we wsi Staw pod Gorzowem.

 

r e k l a m a

Już trzecie ognisko ptasiej grypy w woj. kujawsko-pomorskim

Z kolei 7. ognisko grypy ptaków zostało potwierdzone w gospodarstwie położonym we wsi Dulsk pod Inowrocławiem w woj. kujawsko-pomorskim. Tu w kurnikach było utrzymywanych ponad 34 tys. kur reprodukcyjnych w wieku 42 tygodni.

To już drugie ognisko ptasiej grypy pod Inowrocławiem i trzecie w woj. kujawsko-pomorskim.

13 stycznia potwierdzono ognisko we wsi Kaczkowo, w gminie Gniewkowo w powiecie inowrocławskim, gdzie hodowano niemal 31 tys. indyków. Było to 5. ognisko HPAI w Polsce.

Z kolei 7 stycznia służby weterynaryjne potwierdziły 2. w tym roku ognisko grypy ptaków w Polsce i jednocześnie pierwsze w kujawsko-pomorskim. Zostało ono stwierdzone w gospodarstwie zlokalizowany w miejscowości Linowo pod Grudziądzem, gdzie hodowano ponad 11 tys. indyków.

 

Cały czas działa sztab kryzysowy przy wojewodzie

– Cały czas pracuje sztab kryzysowy. Monitorujemy sytuację na bieżąco. Służby weterynaryjne prowadzą konieczne działania. Niebawem wydam rozporządzenie, w którym określone zostaną strefy: zapowietrzenia oraz zagrożenia ptasią grypą – mówił w poniedziałek Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Zgodnie z procedurami dotyczącymi zwalczania wirusa grypy ptaków, strefa zapowietrzenia będzie obejmować obszar w promieniu 3 km od wystąpienia ogniska.
W promieniu 10 km zostanie ustanowiony obszar zagrożony ptasią grypą.

Na terenie zapowietrzonym m.in. właściciele drobiu muszą zadbać o to, aby nie był możliwy kontakt ptactwa z innym z sąsiednich gospodarstw lub z ptactwem dzikim.
Rolnicy utrzymujący drób, których gospodarstwa znajdą się w strefie mają także obowiązek przestrzegania wszystkich zasad bioasekuracji.

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ptasia grypa dziesiątkuje drób w Europie

Zima nie wpłynęła na zatrzymanie rozprzestrzenianie się ptasiej grypy w Europie. Wirus dziesiątkuje kolejne kraje. Tym razem trafił do Bułgarii i Niemiec.

czytaj więcej

Ptasia grypa: kolejne kraje zamykają rynki na drób z Polski i UE

Filipiny zastosowały kolejne restrykcje handlowe w związku z rozprzestrzenianiem się grypy ptaków w Europie i w Azji. To już kolejne embargo, jakie rząd filipiński nakłada na europejski rynek.

czytaj więcej

Duże ogniska grypy ptaków na Węgrzech. Będzie powtórka z 2020 roku?

Na Węgrzech stwierdzono kolejne ogromne ognisko grypy ptaków. Tym razem choroba pojawiła się w miejscowości Kerekegyhaza w komitacie Bács-Kisku. Ubitych ma zostać ponad 101 tys. kur niosek. W ubiegłym tygodniu w okręgu Komárom-Esztergom z tego samego powodu zlikwidowano 90 tys. sztuk indyków. Węgierscy producenci drobiu obawiają się powtórki z 2020 roku, kiedy to w ich kraju potwierdzono 273 ogniska wirusa.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)