Protest rolników w Warszawie – relacja na żywo
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protest rolników w Warszawie – relacja na żywo

13.10.2020autor: Paweł Mikos

W Warszawie trwa protest rolników przeciwko Piątce dla zwierząt. W strajku rolników bierze udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Rolnicy zamierzają przejść m.in. pod Senat, gdzie odbędzie się głosowanie w sprawie ustawy o ochronie zwierząt. Jak przebiega protest rolników?

Śledź na bieżąco relacje na żywo z protestu rolników w Warszawie. 

Rolnicy będą protestować pod ministerstwem rolnictwa i Senatem

Rolnicy, którzy sprzeciwiają się propozycją zmian w ustawie o ochronie zwierząt, tzw. Piątce dla zwierząt zebrali się na Placu Zawiszy w Warszawie. Stąd demonstranci zamierzają przejść Alejami Jerozolimskimi na ul. Wspólną pod Ministerstwo Rolnictwo i Rozwoju Wsi. Później rolnicy chcą udać się na ul. Wiejską pod gmach Senatu, gdzie dzisiaj ma odbywać się głosowanie w sprawie Piątki dla zwierząt.

godz. 10.02
Rolnicy mają ze sobą biało-czerwone flagi, ale także transparenty z hasłami:
  • "Ani Stalin, ani Lenin nie wymyślił co PiS zmienił",
  • "Polskie rolnictwo chyli się ku upadkowi, dziś dziękujemy za to rządowi"
  • "Nie dla +5+ Kaczyńskiego",
  • "Chcemy hodować w spokoju", 
  • "Ta polityka rujnuje rolnika",
  • "5 dla zwierząt = pogrzeb polskiego rolnictwa",
  • "Produkujemy dla Was zdrową, smaczną żywność! Nie przeszkadzajcie nam w tym.


godz. 10.14
Dlaczego rolnicy protestują dzisiaj w Warszawie? Nie chcą się zgodzić na wejście w życie tzw. Piątki dla zwierząt, wobec której mają wiele zastrzeżeń.
Jakie jest 7 grzechów głównych Piątki dla zwierząt według rolników?


r e k l a m a

godz. 10.21:
– Nie godzimy się na to, aby choć jedna branża odeszła z rolnictwa na skutek tej ustawy, by została wygaszona przez rząd. Dzisiaj słowa premier i ministra rolnictwa nic nie znaczą, są tyle warte ile słowa ministra Sasina, który przed rokiem obiecywał, że kopalnie nie będą wygaszane. A teraz polskie górnictwo, polskie kopanie będą likwidowane – mówił Michał Kołodziejczak, lider Agro Unii.


godz. 10.27:
– Uderzenie w polską hodowlę bydła odbije się na całym rolnictwie bo aż 80% zbóż w Polsce jest uprawianych na pasze. Co zrobimy z tym zbożem – wskazuwał Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

– Chciałbym, aby pieniądze, które chcą przeznaczyć na odszkodowania, niech lepiej przekażą na ratowanie ludzi, bo dzisiaj choroba grasuje. A Unia i tak nie zgodzi się na takie rekompensaty dla rolników – dodał szef KRIR.


godz. 10.33:

Wśród demonstrantów są rolnicy, którzy nie należą do żadnej z organizacji, ale także działacze Agro Unii, izb rolniczych czy politycy Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Jednym z pierwszych elementów strajku był odegranie Rota, jest to już tradycyjny element  protestów organizowanych przez Agro Unię.

Protest rolników podzielony na 6 "oddzielnych" zgromadzeń

godz. 10.47:
Ze względu na obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa formalnie protest rolników będzie podzielony na 6 oddzielnych zgromadzeń. Każde z nich będzie oddzielone od kolejnej o około 100 metrów.
– Proszę stosować się do wszystkich zasad. Chcemy, aby protest rolników był bezpieczny – apeluje Michał Kołodziejaczak, lider Agro Unii.
Teraz każde ze zgromadzeń teraz będzie się formować i następnie rolnicy udadzą się pod Kancelarię Premiera.
– Powiedzcie premierowi, że idzie do niego prawdziwa opozycja – mówił Michał Kołodziejczak.

godz. 10.58
Tymczasem pod budynkiem resortu rolnictwa policjanci przygotowują się na demonstrację rolników.

godz. 11.22
– Dzisiaj do Warszawy przyjechało tysiące zdesperowanych rolników. Chcemy walczyć o nasze gospodarstwa i przyszłość dla naszych dzieci - mówi Filip Pawlik, rolnik spod Środy Wielkopolskiej.
Dodaje, że rolnicy zamierzają przejść pod budynkiem ministerstwa rolnictwa w milczeniu.

Marszałek Senatu zapowiedział, że spotka się z liderami protestu rolniczego. Premier udaje się na kwarantanne

godz. 11.35
prof. Tomasz Grodzki , marszałek Senatu spotka się dzisiaj o 13.00 z liderami protestów rolniczych. W spotkaniu z marszałkiem ma wziąć udział Michał Kołodziejczak z Agro Unii, Sławomir Izdebski z OPZZ RiOR oraz Szczepan Wójcik z Polskiego Przemysłu Futrzarskiego.


godz. 11.40
Z rolnikami za to nie spotka się premier Mateusz Morawiecki, który ze względu na konta z osobą zakażoną COVID-19 ma udać się na kwarantannę.


Około 60 tys. rolników demonstruje w Warszawie

godz. 11.55
Według organizatorów na ulice Warszawy wyszło około 50–60 tys. rolników.

Godz. 12.05
Rolnicy planowali przejść w ciszy pod budynkiem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jednak zmienili zdanie i główna kolumna pochodu zmierza wprost na ul. Wiejską w stronę budynku parlamentu.



Godz. 12.09
W Senacie wciąż trwa dyskusja nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt przeciwko, której protestują rolnicy.
Wczoraj wieczorem senacka komisja rolnictwa zagłosowała za odrzuceniem w całości Piątki dla zwierząt. Czy tak samo postąpi dzisiaj cały Senat?


Godz. 12.14

Wniosek o odrzucenie Piątki dla zwierząt poparło aż 5 z 7 senatorów PiS zasiadających w komisji. Czy Zjednoczona Prawica zamierza ukarać swoich senatorów za głosowanie niezgodnie z wytycznymi kierownictwa partii? Nie wyklucza tego Ryszard Terlecki.

ZOBACZ:https://t.co/4Zw9TZaBSP

— tvn24 (@tvn24) October 13, 2020


Godz. 13.05

Rozpoczęło się spotkanie Michała Kołodziejczaka, Sławomira Izdebskiego i Szczepana Wójcika z marszałkiem Senatu.
– Tylko jeden postulat. Chcemy pełnego odrzucenia Piątki dla zwierząt – przekonuje lider Agro Unii. 


Godz. 13.36

Część rolników protestuje pod Sejmem, ale część protestujących została po drodze zatrzymana przez policjantów.
– Nie dzielcie rolników! Jeśli policjanci nie przepuszczą protestujących rolników, to my wracamy do nich! Nie zostawiamy naszych! – apelowali rolnicy do policjantów.

PSL zapowiada złożenie wniosku o odrzucenie Piątki dla zwierząt

Godz. 14.04

Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL, który uczestniczy w proteście, zapowiedział, że w Senacie jego stronnictwo złoży wniosek o odrzucenie Piatki dla zwierząt w całości.

📍#ProtestRolników pic.twitter.com/iGZksRyohR

— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) October 13, 2020


Godz. 14.22

Ze spotkania z marszałkiem Grodzkim wrócił Michał Kołodziejczak.
– Widzę w Senacie chęć dobrej woli, ale brakuje tu odwagi. 
W jego opinii Piątka dla zwierząt zostanie prawdopodobnie przyjęta z poprawkami przez Senat. Ale zdaniem lidera Agro Unii powinno to nieść konsekwencję dla polityków. 
– Pod domem każdego posła i senatora będzie wysypany obornik – przestrzega Michał Kołodziejczak.

Godz. 14.36
– Dzisiaj wszyscy rolnicy są razem. Musimy być zjednoczeni – apelował szef Agro Unii stojąc wspólnie z szefem KRIR i rolniczego OPZZ.
Dzisiaj wszyscy rolnicy są razem. Musimy być zjednoczeni
– W przyszłym tygodniu rolnicy sparaliżują cały kraj. Jak wrócicie do swoich domów, powiedzcie swoim rodzinom i sąsiadom, aby dołączyli się do strajku - mówił Sławomir Izdebski.

Godz. 14:47
Podczas demonstracji rolników głos zabrał min. Gabriel Janowski, były minister rolnictwa.
– W latach 90-tych nasze rolnictwo także było zagrożone. Wówczas ciężko walczyliśmy o to, aby nasze mleczarnie utrzymać. Udało nam się wtedy i obecnie mleczarnie są naszą chlubą – mówił Gabriel Janowski.

 

Paweł Mikos
Fot. Agro Unia/Facebook.com

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kołodziejczak z Agro Unii: dzisiaj Polska przypomni sobie strajki rolników z lat 90.

W środę rolnicy po raz kolejny będą protestować przeciwko pracom nad Piątka dla zwierząt, która ich zdaniem uderzy bezpośrednio w ponad 300 tys. gospodarstw hodujących bydło, a pośrednio w całe rolnictwo. Rolnicy zapowiadają blokady dróg w 200 miejscach w całym kraju.

czytaj więcej

Wszystkie izby rolnicze popierają protesty rolnicze przeciwko Piątce dla zwierząt

Izby rolnicze apelują do władz o zaniechanie prac nad tzw. Piątka dla zwierząt. Prezesi wszystkich izb rolniczych poparli także protest rolników i blokady dróg. Chcą także rozmawiać z premierem i przedstawić mu argumenty przeciwko nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

czytaj więcej

Czy czeka nas rytualny ubój rolnictwa? Weź udział w debacie

Rolnicy protestują przeciwko Piątce dla zwierząt, która zakłada m.in. ograniczenia w uboju rytualnym bydła. Jakie to przyniesie straty rolnikom i zakładom mięsnym? Jak nowe wprawo odbije się na producentach zbóż? Weź udział w debacie Tygodnika Poradnika Rolniczego i Grup Producentów Bizon.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)