Proces walki z mięsem i mlekiem będzie się nasilał. Piątka dla zwierząt przy tym to pikuś
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Proces walki z mięsem i mlekiem będzie się nasilał. Piątka dla zwierząt przy tym to pikuś

08.06.2021autor: Paweł Kuroczycki

Organizacje ekologiczne i ruchy wegetariańskie wzięły sobie za cel mleko, bowiem mięso uważają już za załatwione. Rolników czeka prawdziwy bój o możliwości chowu zwierząt. To ostatni dzwonek, aby organizacje rolnicze  wspólnie zaczęły występować w tej sprawie. W porównaniu do tego co nas czeka, "Piątka dla zwierząt" to pikuś.

Czy Pancerny Marian stanie się superkryształowym Marianem?

Świat pędzi do przodu, a w garncu polityki krajowej aż kipi! Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, za pomocą fachowych kontrolerów NIK-u wojuje z rządem, a właściwie z całą Zjednoczoną Prawicą, z prezesem Jarosławem Kaczyńskim na czele! W tle tej gorącej walki są nie tylko wybory "kopertowe"! Jeszcze niedawno prezesa NIK-u obecna władza określała mianem "kryształowego", zaś opozycja wieszała na nim przysłowiowe psy. Teraz politycy partii, którzy chcą przejąć władzę traktują go z atencją i szacunkiem. I niebawem – pod warunkiem, że bardzo osłabi rząd – Marian Banaś będzie przez nich nazywany nawet superkryształowym Marianem. Naszym zdaniem, owe rozgrywki interesują nade wszystko elity i tę mniejszą część społeczeństwa, która lubi politykę, a szczególnie jej sensacyjny wymiar. Tak na marginesie, to na podstawie owej wojenki będzie można za lat kilka nakręcić bardzo kasowy film, który znajdzie się w wąskiej grupie nominowanych do OSCARA – najbardziej prestiżowej nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.

r e k l a m a

Wegańska śmietana nie ma nic wspólnego z prawdziwą śmietaną, ale będzie mogła ją udawać

W codziennym zgiełku umykają nam rzeczy najważniejsze, które mogą zmienić nasze życie na dziesiątki lat. Niedawno Parlament Europejski, Rada Europejska i Komisja Europejska odrzuciły rozporządzenie, które miało uporządkować znakowanie i nazewnictwo żywności. Chodziło np. o zakaz używania na opakowaniach określeń takich jak "wegańska alternatywa dla jogurtu", "używaj jak śmietany do gotowania", a w informacjach o alergenach – "nie zawiera mleka". Dzięki temu tzw. alternatywna żywność będzie się wkradać do naszych kuchni i zastępować naturalną. Tak, właśnie naturalną, bo od tysięcy lat pijemy mleko, które dają krowy, owce i kozy. Wegańska śmietana nie ma nic wspólnego z prawdziwą śmietaną, tak jak sztuczne słodziki w niczym oprócz smaku nie przypominają cukru.

Trwa odwracanie krowy ogonem i próba udowodnienia szkodliwości produktów mlecznych na zdrowie

Organizacje, które niedawno ogłosiły tryumf w związku z odrzuceniem wspomnianego rozporządzenia, wzięły sobie obecnie za cel mleko. Mięso bowiem już uważają za załatwione (ileż to jest w sklepach roślinnych kotletów, mielonego i parówek). Z mlekiem jest trudniej, bo zarówno ono, jak i jego przetwory nie pochodzą z uboju (odpada argument o mordowaniu zwierząt). Trwa więc "odwracanie krowy ogonem", poprzez udowadnianie szkodliwości mleka i jego przetworów dla zdrowia. A także przekonywanie, że produkcja mleka to tylko i wyłącznie pasmo cierpień dla krów i cieląt. Wszak nasza faworytka – celebrytka: Sylwia S. z pełnym zaangażowaniem mówiła o gwałceniu krów! Uwaga panowie krowiarze, tylko patrzeć jak będziecie sądzeni za sutenerstwo i przemoc w rodzinie. Jeżeli używacie byka, to czeka go niechybna rzeź. Ale odpowiednie paragrafy znajdą się też na inseminatorów, lekarzy weterynarii i spółki hodowlane sprzedające nasienie. Oczywiście do więzienia trafi także redaktor Kuroczycki i inni dziennikarze zajmujący się produkcją zwierzęcą. Natomiast redaktor Wróblewski ze względu na wiek i trapiące go choróbska, otrzyma wyrok w zawieszeniu. A jedyną dla niego karą będzie dożywotnia wegańska dieta.

Zwalczanie mleka i mięsa będzie przybierać na sile, a rolnicy jak na razie przegrywają te walkę

Tak na poważnie: proces walki z mięsem i mlekiem będzie się nasilał. Bo mocniejszym i skuteczniejszym czyni go sojusz wegan ze zwolennikami zmiany klimatu. Choć teraz może się to komuś wydawać śmieszne, w przyszłości zaowocuje nakładaniem na rolników zajmujących się produkcją zwierzęcą podatków klimatycznych i administracyjnymi ograniczeniami w produkcji. Przykład dał niedawno holenderski rząd, który chciał odgórnie zmniejszyć pogłowie świń i krów na fermach tamtejszych rolników.

To ostatni dzwonek, aby rolnicze organizacje zaczęły występować w tej sprawie razem. W porównaniu do tego co nas czeka, "Piątka dla zwierząt" to pikuś. Jedna z wegańskich organizacji przy okazji wspomnianego rozporządzenia powoływała się na to, że UE wysłuchała apelu niemal pół miliona obywateli, którzy podpisali się pod petycją wzywającą do odrzucenia przepisów zakazujących informowania o alergicznym mleku. A ile podpisów zebrali rolnicy z Unii pod petycją, która te przepisy popiera? Ani jednego!

Jak do tej pory przegrywamy tę walkę. W szufladach biurokratów z Brukseli od lat leżą wyliczenia, jakie podatki należałoby nałożyć na krowy, a jakie na świnie w związku z ich rzekomym wpływem na zmianę klimatu. Wystarczy je wyjąć z tych szuflad i zastosować. Oszołomom z ekologicznych organizacji postawiono zadanie przekonania społeczeństwa, że rolnictwo to wyłącznie znęcanie się i mordowanie zwierząt. Wykonują je wzorowo.


Krzysztof Wróblewski i Paweł Kuroczycki
redaktorzy naczelni
Tygodnika Poradnika Rolniczego
fot. Paweł Mikos

autor Paweł Kuroczycki

Paweł Kuroczycki

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy w Polsce nadal opłaca się produkować mleko? Jakie są koszty, a jaka cena skupu?

Średnia cena skupu mleka w kwietniu 2021 roku wynosiła 1,52 zł/l i była o 14,5% wyższa niż rok temu. Ale z drugiej strony, w ostatnim czasie znacznie wzrosły koszty zarówno środków do produkcji, jak i usług. Czy w takiej sytuacji produkcja mleka nadal jest opłacalna?

czytaj więcej

Ceny mleka w Niemczech nie pokrywają rolnikom kosztów produkcji

Drożejące pasze, wzrastające wymogi związane z dobrostanem zwierząt powodują, iż coraz mniej niemieckich rolników jest w stanie pokryć całkowite koszty produkcji mleka. Nie pozostaje to bez wpływu na liczbę gospodarstw mlecznych.

czytaj więcej
Aktualności branżowe

Mlekovita przejmie kaliską spółdzielnię?

Do UOKiK wpłynął wniosek o możliwość koncentracji Spółdzielni Mleczarskiej MLEKOVITA w Wysokiem Mazowieckiem i Kaliskiej Spółdzielczej Grupy Producentów Mleka w Kaliszu (KSGPM). Jaki jest cel połączenia? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)