Porozumienie i AgroUnia stworzą jedną partię. Czy ma szanse dostać się do Sejmu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Porozumienie i AgroUnia stworzą jedną partię. Czy ma szanse dostać się do Sejmu?

07.02.2023autor: Paweł Mikos

Już oficjalnie została potwierdzona współpraca pomiędzy AgroUnią a partią Porozumienie, której niedawno szefem był Jarosław Gowin. Magdalena Sroka i Michał Kołodziejczak twierdzą, że oba środowiska polityczne doskonale się uzupełniają. Ale czy nowa partia ma szansę wejść do sejmu?

AgroUnia i Porozumieniem wspólnie chcą budować listy wyborcze do parlamentu

We wtorek 7 lutego 2023 roku odbyła się wspólna konferencja prasowa Michała Kołodziejczaka, lidera AgroUnii oraz Magdaleny Sroki, przewodniczącej partii Porozumienie, która w tej kadencji była jednym z filarów Zjednoczonej Prawicy z Jarosławem Gowinem na czele.

Rozpoczynamy współpracę między Porozumieniem i AgroUnią. Jednoczymy różne środowiska, od wsi po miasta. Będziemy wspólnie wspierać rolników, jak również przedsiębiorców, także tych drobnych – przekonywała Magdalena Sroka.

Z kolei Michał Kołodziejczak podkreślał, że wspólnie oba środowiska chcą budować Polskę, która będzie przyjazna rodzinom, obywatelom i przedsiębiorcom.

– Dla mnie jest to wielkie wyzwanie, ale mamy do załatwienia wielkie sprawy w Polsce. Musimy stworzyć silne państwo, które będzie tworzyło stabilne ramy do funkcjonowania działalności gospodarczej – mówił lider AgroUnii.

r e k l a m a

Czy uda się połączyć różne programy i różne środowiska

Część politologów oceniając współpracę obu partii określiło ją mianem „egzotycznej”. Z jednej strony AgroUnia kojarzona jest głównie z rolnikami i mieszkańcami wsi, a Michał Kołodziejczak często wskazuje, że państwo powinno być silne i mieć możliwość interweniowania, także w sprawach ekonomicznych. Z drugiej strony Porozumienie dotychczas kierował swój przekaz głównie z mieszkańców największych miast, którym bliskie są hasła liberalnej gospodarki.

Jednak liderzy obu ugrupowań uważają te dość duże różnice za atut nowej formacji. Jak stwierdził Michał Kołodziejczak: AgroUnia z Porozumieniem się nie różnią, a „jedynie pięknie się uzupełniają”.  

– Zarzuca się nam, że jesteśmy różni. Tak, różnimy się. Jesteśmy młodym pokoleniem z różnych środowisk. Ale chcemy łączyć te grupy o różnych wrażliwościach i to będzie naszą siłą. I mogę zapewnić, że ciężkiej pracy się nie boimy – dodała Magdalena Sroka.

Jednak ze względu na różne programy obu ugrupowań z Porozumienia odeszło dwóch polityków tej partii: Michał Wypij i Jan Strzeżek.

– Od samego początku byłem przeciwny współpracy z AgroUnią. Nie jestem w stanie utożsamiać się z takim projektem – argumentował Jan Strzeżek.

– AgroUnia jest partią o charakterze socjaldemokratycznym. My mieliśmy zawsze wolnościowe podejście, jeśli chodzi o gospodarkę, a jeśli chodzi o wartości trzymaliśmy się konserwatywnego centrum. Tu w ogóle nie widzę płaszczyzny porozumienia – dodawał Michał Wypij.

Obu politykom na swój sposób odpowiedział Michał Kołodziejczak podczas wspólnej konferencji z Magdaleną Sroką:

– Jeżeli niektórzy ludzie boją się ciężkiej pracy ze mną, to ja szanuję taką decyzję – powiedział szef AgroUnii.

Kołodziejczak: będziemy głosem młodego pokolenia

– W następnym tygodniu będzie przedstawiona wspólna nazwa i szyld wspólnej partii – zdradził Michał Kołodziejczak. – Mamy za cel zbudowanie silnych list do sejmu. To u nas jest głos młodego pokolenia Polaków. Będziemy robić politykę nie dla publicystów czy innych polityków, ale dla Polaków – dodał lider AgroUnii

Z kolei Magdalena Sroka zapowiedziała, że wkrótce działacze obu sił politycznych rozpoczną objazd kraju oraz pracę nad wspólnym programem wyborczym.

 – Mamy nadzieję, że będziemy mogli mówić w polskim sejmie głosem Polaków: rolników, przedsiębiorców, samorządowców i wszystkich ludzie ciężko pracujących. Będziemy wspólnie jeździć po kraju i będziemy wspólnie opracowywać program dla Polski. Zapraszamy do naszego wspólnego projektu inne środowiska – przekonywała szefowa Porozumienia.

Wśród zagadnień, które mają być dopracowane w programie nowego ugrupowania mają się znaleźć m.in. kwestie związane z bezpieczeństwem żywnościowym i energetycznym Polski, stworzeniem Programu Rolnego dla Polski oraz zmniejszeniem obciążeń biurokratycznych dla przedsiębiorców i obywateli.

Czy nowa partia ma szansę na wprowadzenie posłów do Sejmu

Część politologów jest sceptycznie nastawiona do nowego projektu i uważa, że pogodzenie dwóch dość odległych od siebie elektoratów może być bardzo trudne. Prof. Antoni Dudek uważa, że wspólna partia AgroUnii i Porozumienia prawdopodobnie może liczyć na poparcie 2 do 3 proc. wyborców. Potwierdza to sondaż wykonany przez United Surveys, w którym AgroUnia z Porozumieniem mogą liczyć na 1,9 proc. głosów.  

Z drugiej strony w niemal każdych wyborach parlamentarnych znaczną część głosów uzyskiwało nowe ugrupowanie spoza dotychczasowej sceny politycznej. Tak było chociażby z Ruchem Palikota, Kukiz’15 czy Nowoczesną Ryszarda Petru. Jak wskazują politolodzy, nowe formacje spoza obecnego systemu partyjnego  mogą liczyć nawet na około 10-procentowe poparcie. Czy AgroUnii i Porozumieniu uda się przekonać do siebie taką część wyborców? Nie można tego wykluczyć, o ile przekonają do siebie osoby rozczarowane rządami PiS, w tym rolników i młodych.

Dodatkową szansą dla nowej partii może być zjawisko „politycznego czyśćca”. Na czym ono polega? Otóż część z dotychczasowych wyborców PiS-u zawiedziony rządami Zjednoczonej Prawicy nie zagłosuje na PO czy Lewicę, gdyż są one obecnie zbyt odległe ideologicznie od „jego” partii. Taki wyborca może szukać partii, która nie jest kojarzona jednoznacznie z opozycją. PSL czy ruch Hołowni takich kryteriów dla wielu z takich wyborców nie spełniają. Stąd właśnie szansa dla nowej formacji o prawicowych korzeniach. 

Paweł Mikos
Fot. Michał Kołodziejczak/Twitter

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Poszkodowani rolnicy dostaną rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa. Kto otrzyma pomoc?

Resort rolnictwa pracuje nad uruchomieniem Funduszu Ochrony Rolnictwa. Będą z niego wypłacane rekompensaty tym rolnikom, którym firma nie zapłaciła za skupione płody. Kiedy powstanie Fundusz? Z czego będzie finansowany?

czytaj więcej

Kołodziejczak: podejście Kowalczyka do zboża z Ukrainy to cyniczna gra

– Mamy premiera Henryka „Nic nie mogę” Kowalczyka, który twierdzi, że import zbóż z Ukrainy nie zagraża polskim rolnikom, że to nie ma wpływu na cenę zboża. Skoro tak niby jest, to dlaczego jednocześnie Kowalczyk chce ten problem poruszać na forum europejskim? To jest cyniczna gra i zaklinanie rzeczywistości – przekonuje Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii w rozmowie z Pawłem Mikosem.

czytaj więcej

Protest rolników w Chełmie zakończony. Jakie plany ma teraz AGROunia?

Protest rolników w Chełmie na Lubelszczyźnie dobiegł końca. 500 ciągników wróciło do gospodarstw. - Bezradność rządu jest ogromna, ale my nie zostawimy polskiej wsi - powiedział Michał Kołodziejczak. Jakie plany ma teraz AGROunia? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)