Piotr Walkowski wraca na Wiejską
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Piotr Walkowski wraca na Wiejską

10.06.2019autor:

W środę 12 czerwca 2019 roku ślubowanie na posła złoży Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej i działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zastąpi w ławach poselskich Andżelikę Możdżanowską z Prawa i Sprawiedliwości.

Skąd taka zmiana? Otóż Andżelika Możdżanowska zdobyła mandat do europarlamentu z ramienia PiS, jednak w wyborach do Sejmu w 2015 roku dostała się z list PSL. I to właśnie mandat po niej przypada osobie, która z tej samej listy osiągnęła kolejny wynik. 

Jednak to nie będzie debiut Piotra Walkowskiego przy Wiejskiej. Był już posłem VI i VII kadencji i pracował w Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. 

To już nie jest taka radość i entuzjazm przy obejmowaniu mandatu posła, jak kiedyś, bo w tej kadencji rola posła została zmarginalizowana – zauważa Piotr Walkowski. 

Nowy poseł będzie miał okazję wziąć udział tylko w czterech posiedzeniach, jakie zostały do zakończenia obecnej kadencji sejmu. 

Na pewno nie odpuszczę komisji rolnictwa – deklaruje szef WIR. – Będę się starał, aby nie przeszła ta nieszczęsna ustawa odorowa, która może bardzo uderzyć w producentów świń i bydła w Wielkopolsce. 

W pracy sejmowej chce także skupić się na rynku trzody chlewnej. Nie chce jednak wyrokować, czy będzie ubiegać się o mandat posła w wyborach parlamentarnych, które odbędą się zapewne w październiku 2019 roku. 

– Na moje szczęście jestem na etapie, że wszystko mogę, a niczego nie muszę – śmieje się Piotr Walkowski. 

Jednak trzeźwo zauważa, że jego ewentualny start w przyszłych wyborach parlamentarnych jest także uzależniony od tego, czy PSL wystartuje w nich samodzielnie, czy w koalicji z innymi ugrupowaniami. 

Samodzielny start PSL niesie ryzyko nieprzekroczenia 5-procentowego progu wyborczego. Jednak koalicja to także kompromisy i czasem zaskoczenie, jak chociażby przemówienie Jażdżewskiego podczas kampanii do Parlamentu Europejskiego, które bardzo zabolało mieszkańców wsi. Zabrakło wówczas jasnego i głośnego odcięcia się liderów PSL od tych słów – analizuje nowy poseł. 

Dodaje, że obecnie bardziej chce się skupić na pracy dla rolników niż na przyszłości politycznej. 

Przed nami organizacja wyborów do izb rolniczych. Zważywszy na pogodę, trzeba będzie także zaangażować się w prace komisji szacujących straty wywołane przez suszę – mówi prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

r e k l a m a

Paweł Mikos
Na zdjęciu: Piotr Walkowski jest prezesem Wielkopolskiej Izby Rolniczej od 2007 roku i był posłem VI i VII kadencji Sejmu (fot. Paweł Mikos)

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Policja interweniowała podczas wyborów do Lubelskiej Izby Rolniczej

Wybory do Lubelskiej Izby Rolniczej w Lubartowie i Karczmiskach przebiegły z incydentami. W jednym z obwodów głosowanie zostało odwołane… a mimo to zostało przeprowadzone. W drugim obwodzie policjanci wyprowadzili jednego z członków komisji wyborczej. 

czytaj więcej

Wybory do izb rolniczych 28 lipca. A część mandatów już obsadzona

W niedzielę 28 lipca 2019 roku odbędą się wybory do walnych zgromadzeń izb rolniczych. Głosowanie na kandydatów do samorządu rolniczego odbędzie się w godzinach od 8.00 do 18.00. Jednak część kandydatów już teraz wie na 100%, że ma mandat w kieszeni.

czytaj więcej

Osoby zarządzające organizacjami rolniczymi i żyjącymi z "rolniczych groszówek" powinny składać oświadczenia majątkowe

Powoli zbliżają się wybory do izb rolniczych. A w wyborczym czasie trzeba się wykazać wyrazistą postawą oraz odwagą w obronie interesów rolnictwa. I ostro przeciwstawić się aktualnie panującej władzy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)