Pini wchodzi do Zakładów Mięsnych Henryk Kania
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Pini wchodzi do Zakładów Mięsnych Henryk Kania

12.07.2019autor: Paweł Mikos

Od kilku miesięcy pojawiają się  informacje o złej kondycji Zakładów Mięsnych Henryk Kania. Na ratowanie firmy władze spółki mają niewiele czasu. A chęć uczestniczenia w procesie restrukturyzacji zgłasza Roberto Pini. 

Ceny żywca wieprzowego i praktyki wielkich sieci handlowych problemem dla ZM Henryk Kania?

Wzrost cen żywca w ostatnim czasie oraz presja ze strony sieci handlowych, to zdaniem zarządy ZM Henryk Kania główne powody złej sytuacji spółki. Kondycja tych zakładów jest tak dramatyczna, że na początku czerwca władze spółki złożyły do sądu wniosek o przyspieszone postępowanie układowe. Taki krok ma uchronić firmę przed bankructwem oraz dać szansę na jej restrukturyzację i wznowienie pełnych dostaw do odbiorców.  

– W poprzednich latach nasza spółka musiała stawić czoło narastającej presji cenowej ze strony sieci handlowych. To nierówna walka, która szczególnie mocno odbija się na kondycji finansowej polskich rodzinnych firm, takich jak nasza – podkreśliły władze spółki. 

Niektórzy analitycy wskazują na zbyt duże uzależnienie spółki i jej zbytu od jednej sieci handlowej – na koniec 2018 roku obroty ZM Henryk Kania z Jeronimo Martins, właścicielem dyskontów Biedronka sięgnęły ok. 64% przychodów ze sprzedaży wędlin.  

Aż 64% przychodów ZM Henryk Kania ze sprzedaży wędlin generowała sieć handlowa Biedronki (fot. ZM Henryk Kania)
Aż 64% przychodów ZM Henryk Kania ze sprzedaży wędlin generowała sieć handlowa Biedronki (fot. ZM Henryk Kania) 

r e k l a m a

Banki wypowiadają umowy, co grozi upadłością 

Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej 6 i 7 czerwca. Wówczas Alior Bank i Bank Handlowy wypowiedział producentowi wędlin umowy kredytowe i faktoringu, które łącznie sięgają na ponad 180 mln złotych.  

Ostatecznie 7 czerwca sąd w Katowicach zgodził się na wprowadzenie przyspieszonego postępowania układowego. Jednocześnie wyznaczył spółce termin na złożenie planu restrukturyzacyjnego oraz spisu wierzycieli spornych do 31 lipca 2019 r. 

Jednym z pomysłów na szukanie oszczędności i dodatkowych pieniędzy jest zmniejszenie zatrudnienia oraz sprzedaż niektórych środków trwałych, które nie są wykorzystywane w produkcji. 

 

Roberto Pini wchodzi do Rady Wierzycieli ZM Henryk Kania

Co ciekawe, 5 lipca sąd zdecydował, że wśród Rady Wierzycieli zastępcę członka w postacie Pini Polonia z Kutna zastąpi Roberto Pini jako wierzyciel osobisty. Stało się tak ponieważ spółka z Kutna dokonała cesji wierzytelności na Roberto Pini. Domaga się on także dopuszczenia do udziału w Radzie Wierzycieli i do prowadzonego postepowania restrukturyzacyjnego. 

Jak będzie dalsza przyszłość producenta wędlin?
Możliwe, że odpowiedź poznamy jeszcze w lipcu. Jednym z możliwych scenariuszy jest zaangażowania się w odbudowę spółki inwestora branżowego.  

 

Paweł Mikos 
Fot. ZM Henryk Kani

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

24-latek oszukał rolników na niemal 60 tys. złotych skupując bydło

24-latek spod Kielc oszukał kilku rolników z woj. warmińsko-mazurskiego. Skupował od nich bydło i obiecywał dobrą zapłatę. Jednak gospodarze nie otrzymali pieniędzy. Oszust może spędzić w więzieniu 8 lat .

czytaj więcej

Ceny żywca wieprzowego biją rekordy

Na niemieckim rynku ceny za żywiec wieprzowy wzrosły aż o 4 eurocenty. Również w Polsce ceny są wysokie, choć ostatnio stabilne. 

czytaj więcej

Jakie triki stosują sieci handlowe, aby dołować ceny dla rolników?

Wyobraźmy sobie sytuację, że to producent żywności ustala cenę, a nie narzuca ją odbiorca - choćby i nie wiadomo jak duży. Niemożliwe? Możliwe - przekonują w swoim felietonie redaktorzy naczelni "Tygodnika Poradnika Rolniczego". Tyle, że... nie w Polsce.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)