Organizacje rolnicze chcą 23 mld euro z Planu Odbudowy trafiło na wieś. Na co?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Organizacje rolnicze chcą 23 mld euro z Planu Odbudowy trafiło na wieś. Na co?

30.04.2021autor: Paweł Mikos

Izby rolnicze i AgroUnia wskazują, że co najmniej 40 procent środków z Krajowego Planu Odbudowy powinno trafić na polską wieś i rolnictwa. A rząd właśnie zakończył konsultacje w sprawie KPO. Na jakie zadania mogą trafić pieniądze na obszarach wiejskich?  

Organizacje rolnicze chcą, by 40% Planu Odbudowy trafiło na wieś

W piątek 30 kwietnia 2021 roku Michał Kołodziejczak, lider AgoUnii po raz kolejny skierował list do premiera Morawieckiego, w którym przekonuje, że 40 proc. środków z Krajowego Planu Odbudowy powinno zostać skierowanych na polską wieś. 

Krajowy Plan Odbudowy powinien być planem na zasypanie podziałów między polską wsią, małymi miasteczkami, a dużymi miastami. Dotychczasowe informacje przedstawiane przez Pana i pański rząd pokazują, że pieniądze z KPO jeszcze bardziej te podziały zwiększą. Pieniądze muszą trafić do ludzi, a nie do korporacji czy spółek skarbu państwa – podkreśla Michał Kołodziejczak. 

AgroUnia już w styczniu wskazywała w liście do premiera konieczność przekazania większych funduszy na wieś i rolnictwo.

Podobne żądania wysunął także samorząd rolniczy podczas konsultacji Krajowego Planu Odbudowy, kiedy to ze strony rządu padła propozycja, aby 20 proc. środków trafiło do na rolnictwo i obszary wiejskie. Krajowa Rada Izb Rolniczych uważa, że poziom wsparcia wsi z budżetu KPO powinien zostać zwiększony do poziomu minimum 40 procent.

– Ponad 15 milionów ludzi w Polsce zamieszkuje tereny wiejskie, co stanowi 40 proc. całej populacji naszego kraju, wobec czego 40 proc. środków z unijnego Funduszu Odbudowy powinno trafić na obszary wiejskie – argumentuje samorząd rolniczy.  

KRIR postuluje także, aby pieniądze z KPO były w dyspozycji przede wszystkim samorządów lokalnych, a nie centralnych instytucjach administracji rządowej.

Samorząd rolniczy uważa również, że środki Krajowego Planu Odbudowy powinny być w dyspozycji samorządów lokalnych. Projekt KPO i zapisany w nim sposób jego realizacji wydaje się być niezwykle scentralizowanym i opartym o ministerstwa i inne instytucje rządowe.

 

r e k l a m a

Na co miałyby trafić pieniądze z KPO według izb rolniczych i AgroUnii?

Zarówno pomysły AgroUnii, jak izb rolniczych na wsparcie rolnictwa i obszarów wiejskich są dość podobne. Michał Kołodziejczak w liście do premiera wskazał, że pieniądze powinny trafić dla rolników, ale także na odbudowę drobnego handlu, transport czy ochronę zdrowia w małych miejscowościach. 

– Kończymy kryzys covidowy, wchodzimy bardzo mocno w kryzys żywnościowy. Przed nami drastyczne podwyżki cen żywności. Niebawem w kraju na żywność będzie stać tylko najbogatsze osoby – mówił Michał Kołodziejczak.

Natomiast Krajowa Rada Izb Rolniczych wskazuje, że środki z Krajowego Planu Odbudowy powinny trafić na wieś jako:

  • fundusze na rozwiązania innowacyjne na obszarach wiejskich, retencję, nawodnienia oraz rozwój przetwórstwa i handlu produktami rolno-spożywczymi, w których udziałowcami będą rolnicy;
  • wsparcie na rozwój źródeł zielonej energii na wsi, głównie poprzez biogazownie, stopnie wodne, fotowoltaikę i energię z wiatru;
  • pieniądze na rozwój e-usług i rozwiązań IT na obszarach wiejskich oraz rolnictwie, zwłaszcza na podłączenia wszystkich gospodarstw do Internetu szerokopasmowego;
  • zapewnienia mieszkańcom obszarów wiejskich dostępności do lekarzy–specjalistów i leczenia na podobnym poziomie jak w miastach, poprzez utworzenie programów przesiewowych badań dla mieszkańców wsi czy umożliwienie lekarzom specjalistycznych ośrodków zdrowia;
  • środki na tworzenie domów dziennej opieki dla osób starszych z obszarów wiejskich.

 

Przekierowania środków w ramach Krajowego Planu Odbudowy na wieś i rolnictwo

– Krajowy Plan Odbudowy to dokument, który jest podstawą do skorzystania z Funduszu Odbudowy. Z tej puli Polska będzie miała do dyspozycji 58 mld euro. Odbyliśmy dziesiątki godzin inspirujących rozmów. A po konsultacjach i wysłuchaniach  dokładnie przeanalizowaliśmy każdą uwagę i opinię – podkreśla Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

W ramach konsultacji społecznych rząd dokonał pewnych zmian w KPO w porównaniu do projektu wyjściowego. W ramach grantów zaplanowano zwiększenie z 500 mln euro na 1,2 mld euro pieniędzy na inwestycje dotyczące skracania łańcucha dostaw w przetwórstwie rolno-spożywczym. Z tej pulu ma być także finansowana m.in. sprzedaż bezpośrednia z gospodarstwa rolnego, dofinansowaniem zakupu niskoemisyjnych środków transportu oraz włączenie do grupy beneficjentów rolników prowadzących sprzedaż artykułów żywnościowych.

Z kolei w ramach części pożyczek wprowadzono nowe inwestycje dotyczące zwiększenia potencjału zrównoważonej gospodarki wodnej na obszarach wiejskich do 667 mln euro. Również z pożyczek ma być finansowany rozwój obszarów wiejskich w kierunku proekologicznym poprzez większe wykorzystania biomasy do produkcji energii oraz rozwój rolnictwa 4.0, czyli rolnictwa precyzyjnego, które będzie bardziej przyjazne dla środowiska.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Zboża

Znaczący spadek produkcji zbóż we Włoszech

Włoscy rolnicy ograniczyli uprawę zbóż o dobre 14%, podczas gdy powierzchnia gruntów ornych zmniejszyła się o niecałe 3%. Zamiast tego skoncentrowali się na drzewach owocowych i użytkach zielonych.

czytaj więcej

Rolnik wywoził obornik na pole. Grożą mu 3 lata więzienia

Rolnik pod Mławą wywoził obornik z gospodarstwa, na której wykryto jedno z ognisk ptasiej grypy. Za to grozi mu aż do 3 lat pozbawienia wolności.

czytaj więcej

Uwaga rolnicy, zmienił się termin na złożenie wniosków o dopłaty bezpośrednie

Rolnikom został wydłużony termin na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW. Do kiedy rolnicy będą mogli ubiegać się o płatności bezpośrednie? Z czego wynika ta decyzja?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)