Niemiecku polityk i ekolog z Portugalii będą rządzić rolnictwem w PE
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niemiecku polityk i ekolog z Portugalii będą rządzić rolnictwem w PE

12.07.2019autor: Paweł Mikos

Niemiecki urzędnik i ekolog z Portugalii będą kierować pracami komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim. Czy polscy eurodeputowani będą mieli wpływ na politykę rolną i związaną z obszarami wiejskim w nowym PE? 

Norbert Lins z Niemiec na czele komisji rolnictwa w Parlamencie Europejskim

W środę 10 lipca 2019 r. stałe komisje Parlamentu wybrały swoich przewodniczących i wiceprzewodniczących. Na czele Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi PE stanął Norbert Lins, niemiecki deputowany z CDU i Europejskiej Partii Ludowej. Wcześniej – od 2017 r. – był europosłem w komisji rolnictwa, a we wcześniejszej kadencji także w Komisji Środowiska, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności. W poprzedniej kadencji bardzo angażował się w projekty związane z walką ze zmianami klimatycznymi o redukcją emisji CO2.  

Norbert Lins został wybrany na nowego szefa Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim (AGRI)
Norbert Lins został wybrany na nowego szefa Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w Parlamencie Europejskim (AGRI)

 

r e k l a m a

Zastępcami w komisji rolnictwa ekolog z Portugalii 

Pierwszym wiceprzewodniczącym został wybrany Francisco Guerreiro z Portugalii, polityk ekologicznego ugrupowania Ludzie–Zwierzęta–Przyroda, który bardzo podkreśla kwestie związane z dobrostanem.  

Francisco Guerreiro z frakcji zielonych został I wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa w PE
Francisco Guerreiro z frakcji zielonych został I wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa w PE

 

Drugim wiceprzewodniczącym wybrany został Daniel Buda, rumuński deputowany należący do Europejskiej Partii Ludowej.
Być może polski polityk jeszcze znajdzie się we władzach tej komisji, gdyż do obsadzenia zostało stanowisko III oraz IV wiceprzewodniczącego.  
Daniel Buda z Rumunii jest drugim wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa
Daniel Buda z Rumunii jest drugim wiceprzewodniczącym komisji rolnictwa 

 

Czesi mają więcej deputowanych w komisji rolnictwa niż Polska

Warto jednak zwrócić uwagę, ze w tej kadencji polscy europosłowie nie są liczącą się grupą w komisji rolnictwa. Na 48 możliwych miejsc znaleźli się w niej jedynie Jarosław Kalinowski (PSL) oraz Krzysztof Jurgiel (PiS), a Zbigniew Kuźmiuk (PiS) jest jedynie deputowanym w zastępstwie.
Co ciekawe, Czechy choć znacznie mniejsze, mają więcej deputowanych w tej komisji. Warto także dodać, że w poprzedniej komisji Polska miała przewodniczącego tej komisji – Czesława Siekierskiego, który jednak w tej kadencji nie dostał się do PE. 

Na pewno na działalność rolników duży wpływ będzie miała także Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności, gdzie zasiada 5 naszych reprezentantów Bartosz Arłukowicz i Ewa Kopacz (oboje z PO), Adam Jarubas (PSL) oraz Joanna Kopcińska i Anna Zalewska (obie z PiS). Jednak nie ma Polaka we władzach tej komisji. 


Paweł Mikos 
Fot. Parlament Europejski

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Które sektory rolnictwa stracą przez umowę UE–Mercosur?

Unia Europejska zawarła porozumienie w sprawie umowy handlowej z Mercosurem, czyli Argentyną, Brazylią, Paragwajem i Urugwajem. Jest to największa umowa handlowa UE. Z Brukseli płyną komunikaty, iż umowa przyniesie oszczędności ponad 4 mld euro z tytułu zniesienia ceł. Czy w tym rachunku zostali uwzględnieni rolnicy? 

czytaj więcej

Umowa UE–Mercosur: polscy i francuscy rolnicy przehandlowani za niemieckie auta?

Umowa UE z Mercosur godzi w interesy polskich, francuskich i irlandzkich rolników, za to jest korzystna głównie dla niemieckiego przemysłu, uważają przeciwnicy umowy. Copa Cogeca porównuje podpisanie porozumienia do otwarcia puszki Pandory. Dlaczego nasi rolnicy mają zapłacić za umowę UE–Mercosur? 

czytaj więcej

Na kogo głosowali rolnicy i wieś w eurowyborach?

Prawo i Sprawiedliwość uzyskało 46% poparcie, Koalicja Europejska ok 38%, Wiosna Biedronia 6%, a pod progiem wyborczym znalazła się Konfederacja oraz Kukiz’15. Takie są wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego po przeliczeniu niemal wszystkich głosów przez PKW. A jak zagłosowali rolnicy i kto kojarzony z wsią może zasiąść w europarlamencie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)