Niełatwy początek roku dla polskiego rolnictwa. Czy jest nadzieja na poprawę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Niełatwy początek roku dla polskiego rolnictwa. Czy jest nadzieja na poprawę?

17.03.2023autor: Justyna Czupryniak

W I kwartale 2023 r. sytuacja polskiego rolnictwa nie jest najlepsza, a wszystko za sprawą rytmu zmian, do których dochodzi w sezonowej produkcji rolnej. Eksperci spodziewają się jednak znaczącej poprawy w II kw. 2023 r. 

Dekoniunktura obecna w polskim rolnictwie od 2 lat 

Polskie rolnictwo mierzy się z dekoniunkturą, czyli ogółem czynników decydujących o niekorzystnej sytuacji na rynku, tj. np. kryzysem, zastojem, recesją czy zahamowaniem rozwoju ekonomicznego, od 2 lat. W I kwartale 2023 r. ponownie odnotowano pogłębienie się wskaźnika koniunktury rolnej (IRGAGR) o 2,3 pkt., co daje spadek do –23,1 pkt. Głównym czynnikiem mającym wpływ na ten spadek jest rytm sezonowy zmian produkcji rolnej, który jest zależny od uwarunkowań pór roku. Na złą sytuację polskiego rolnictwa ma również wpływ dochodowość polskich gospodarstw, która jest słaba ze względu na zmniejszanie produkcji i cen skupu produktów rolnych. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH, rolnicy nie mają nadziei na polepszenie sytuacji finansowej w polskim rolnictwie nadchodzącym, II kwartale 2023 r., pomimo widocznych w badaniu oznak zakończenia dekoniunktury.  

r e k l a m a

Eksperci widzą poprawę w dekoniunkturze 

Okazuje się jednak, że wskaźniki dekoniunktury w roku 2023 w porównaniu do roku 2022 był dodatni. Jest to pierwsza taka sytuacja od roku 2021. Wzrostowi uległy również niektóre wartości sald dotyczących zakupów obrotowych środków produkcji i nakładów inwestycyjnych.   

Wskaźnik zaufania rolników wzrasta 

Na poprawę w polskim rolnictwie i lepszy wygląd wskaźników koniunktury mają wpływ również nastroje rolników, które w ostatnim czasie uległy znaczącej poprawie. Z analizy wskaźnika zaufania służącego do te pomiaru wyniknęło, że wzrósł on o 9,9 pkt., co jest największym wynikiem od III kwartału 2020 r. Wtedy polska gospodarka odczuwała rozluźnienie po ogromnym kryzysie covidowym.  

Zdaniem IRG sytuacja ulegnie poprawie 

Choć nastroje rolników wbrew wynikom prezentowanym przez wskaźnik wskazują na brak nadziei na poprawę warunków w polskim rolnictwie, to innego zdania są badacze z IRG SGH. Jak przyznają eksperci, z analizy wskaźników wyprzedzających wyraźnie wynika, że w nadchodzącym, II kwartale 2023 r. nastąpią zmiany, a koniunktura się poprawi.  

oprac. Justyna Czupryniak  

źródło: interia.pl 
fot. envatoelements

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Rolnictwo jest Twoją pasją? Weź udział w naszym konkursie i wygraj myjkę ciśnieniową Stihl!

Rolnik to trudny zawód, wymagający wiedzy, umiejętności, dyscypliny, praktyki i wszechstronności, ale przede wszystkim pasji! To dzięki niej codzienna praca w gospodarstwie - mimo wielu trudności - ma sens i przynosi satysfakcję. Jeżeli rolnictwo jest Twoją pasją, to świetnie - mamy dla Ciebie fantastyczny konkurs!

czytaj więcej

Klimat zmienia rolnictwo czy rolnictwo zmienia klimat?

Nie od dziś słyszymy, że rolnictwo, a szczególnie produkcja zwierzęca jest jednym z głównych sprawców zmian klimatu. Z drugiej strony pod wpływem zmian klimatu zmienia się rolnictwo. Poznanie tych mechanizmów powoli na wyznaczenie długoterminowej strategii w gospodarstwie.

czytaj więcej
Zarządzanie

Rolnictwo tonie w długach, ustawa nie działa, a rolnik liczy grosze, które mu zostają

Podczas sejmowej komisji rolnictwa padły ostre słowa Konrada Krupińskiego, rolnika z woj. warmińsko-mazurskiego odnośnie oddłużania gospodarstw, polskich banków i trudów pracy małych gospodarstw, przez które muszą przebrnąć młodzi, by się rozwijać i inwestować. Jak komentuje sytuację na podstawie własnego gospodarstwa Krupiński?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)