Klimat zmienia rolnictwo czy rolnictwo zmienia klimat?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Klimat zmienia rolnictwo czy rolnictwo zmienia klimat?

13.03.2023autor: Tomasz Czubiński

Nie od dziś słyszymy, że rolnictwo, a szczególnie produkcja zwierzęca jest jednym z głównych sprawców zmian klimatu. Z drugiej strony pod wpływem zmian klimatu zmienia się rolnictwo. Poznanie tych mechanizmów powoli na wyznaczenie długoterminowej strategii w gospodarstwie.

Skąd jednak czerpać obiektywne informacje na temat zmian klimatu? Media głównego nurtu najczęściej podają syntetyczne widomości skrojone pod potrzeby masowego odbiorcy z miasta. Oponenci wobec oskarżania działalności człowieka zganiają wszystko na naturalne procesy rangi kosmicznej. Wiele środowisk „zielonych” upatruje winę po stronie rabunkowej działalności człowieka. Zatem kto ma rację?

Pogląd na te sprawy każdy musi wykształcić samemu na podstawie niezależnych informacji ze świata nauki. Okazją do poznania ciekawych poglądów będzie spotkanie 14 marca 2023 r. z agrometeorologiem, prof. Andrzejem Kędziorą z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zorganizowane przez Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego zs. w Karniowicach we współpracy z Kopalnią Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. Szkolenie będzie w formie online, a zatem wziąć będzie mógł z nim każdy, kto znajdzie chwilę.

Celem spotkania jest wyjaśnienie w jaki sposób czynniki takie jak woda, energia słoneczna wraz z działalnością człowieka wywołują zmiany klimatyczne. Ekspert wyjaśni mechanizm tych procesów. Ponadto jako panaceum na zmiany klimatu, szczególnie objawiające się brakiem wody w glebie, jest uregulowanie jej pH. W jaki sposób to robić specjaliści z MODR przedstawią w ramach współpracy z Kopalnią Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o.

Spotkanie dostępne dla każdego po rejestracji w FORMULARZU odbędzie się w dniu 14marca, od godz. 9.00. Program spotkania:

  • 9.00–9.15 Otwarcie szkolenia wraz z wprowadzeniem – Andrzej Gmiąt, MODR Karniowice
  • 9.15–9.30 „Gruntcal – wapno nawozowe z Kopalni Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o. Charakterystyka i zastosowanie oraz współpraca kopalni z rolnikami – Kamila Polak-Soska, Kopalnia Wapienia „Czatkowice” sp. z o.o.
  • 9.30–11.30 Zasady funkcjonowania i zagrożenia ziemskiego systemu klimatycznego — prof. dr hab. Andrzej Kędziora, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
  • 11.30 – 12.00 Dyskusja


tcz

autor Tomasz Czubiński

Tomasz Czubiński

<p>redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Niełatwy początek roku dla polskiego rolnictwa. Czy jest nadzieja na poprawę?

W I kwartale 2023 r. sytuacja polskiego rolnictwa nie jest najlepsza, a wszystko za sprawą rytmu zmian, do których dochodzi w sezonowej produkcji rolnej. Eksperci spodziewają się jednak znaczącej poprawy w II kw. 2023 r. 

czytaj więcej

SONDA NAWOZOWA: kolejne podwyżki cen nawozów, mimo światowego słabego popytu. Jakie są aktualne cenniki?

Na rynku światowym widać obniżki cen w przypadku mocznika, w Polsce jednak odczuwalne są kolejne cotygodniowe podwyżki cen nawozów. Przetarg na mocznik w Indiach rozstrzygnięty. Jakie są aktualne ceny nawozów w Polsce i na świecie?

czytaj więcej

Jesienne i późne odchwaszczanie zbóż. Lista herbicydów i zasady stosowania

Pod koniec października wiele pól obsiewanych było jeszcze zbożami ozimymi, głównie pszenicą. Dobrze byłoby je jeszcze tej jesieni odchwaścić, ale nie zawsze jest to możliwe. Podajemy przykładowe herbicydy jesienne w zbożach. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)