Na kogo głosowali rolnicy i wieś w wyborach do sejmu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Na kogo głosowali rolnicy i wieś w wyborach do sejmu?

14.10.2019autor: Paweł Mikos

Według sondaży podczas wyborów parlamentarnych ponad 2/3 rolników zagłosowało na kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości. Wśród rolników znacznie większym poparciem niż w ogóle społeczeństwa cieszyło się PSL. Również mieszkańcy wsi częściej głosowali na te dwie partie niż ogół. 

Jak może wyglądać podział mandatów w nowym parlamencie?

W niedzielę 13 października 2019 roku Polacy wybierali 460 posłów i 100 senatorów. Frekwencja w tych wyborach miała wynieść ponad 61%, co jest rekordem po 1989 roku. 

Według sondaży exit poll opracowanych przez IPSOS dla trzech telewizji ogólnopolskich zdecydowany zwycięzcą wyborów parlamentarnych w 2019 roku jest Prawi i Sprawiedliwość. Z tych sondaży wynika, że PiS uzyskało 43,6% głosów, co dawało ugrupowaniu 239 mandatów w sejmie. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie 27,4% (130 posłów), a na trzeciej lokacie Lewica (formalnie jako KW SLD), która uzyskała 11,9% głosów, co dawało jej 43 mandaty.

Do sejmu weszło jeszcze PSL Koalicja Polska uzyskując 9,6% poparcia (34 mandaty) oraz Konfederacja z poparciem na poziomie 6,4% głosów (13 posłów). 

 

r e k l a m a

Wyniki poparcia dla partii z 83% komisji wyborczych

Z kolei w poniedziałek ok. godz. 9.00 rano Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała cząstkowe wyniki głosowania z niemal 82,79% obwodowych komisji wyborczych

Na ich podstawie stwierdzono, że poparcie dla poszczególnych partii wynosi: 

  • PiS – 45,16% głosów; 
  • KO – 26,10% głosów;
  • SLD – 12,10% głosów;
  • PSL – 8,81% głosów;
  • Konfederacja – 6,71% głosów.

 

Senat złożony tylko z przedstawicieli 3 partii

Z danych PKW zebranych sponad 82% obwodowych komisji wyborczych wynika, że w ławach senackich zasiądą przedstawiciele tylko 3 partii. Z tych danych wynika, że poparcie dla poszczególnych komitetów wyniosło:

  • PiS –45,79% głosów;
  • KO – 33,90% głosów;
  • PSL – 5,49% głosów.

 

Na kogo głosowali rolnicy w wyborach do sejmu? 

IPSOS przeprowadził także sondaż late poll na podstawie, którego opracowano poparcie dla partii politycznych w poszczególnych grupach społecznych. 

Wynika z niego, że rolnicy najczęściej głosowali na Prawo i Sprawiedliwość, bo ta partia uzyskała aż 67,7% głosów rolników. 

Bardzo wysokie poparcie wśród rolników – w porównaniu do całego społeczeństwa – uzyskało Polskie Stronnictwo Ludowe. PSL poparło 16,5% rolników, podczas gdy w całym społeczeństwie było to ok. 9–9,6%. 

Gdyby o składzie sejmu decydowali wyłącznie rolnicy, wówczas w paramencie znalazłaby się jeszcze tylko Koalicja Obywatelska z poparciem na poziomie niespełna 8% głosów. Lewica i Konfederacja uzyskały odpowiednio 3,5 oraz 3,5% poparcia rolników

 

Ponad połowa mieszkańców wsi poparła PiS. KO i PSL przed lewicą

Również wśród mieszkańców wsi poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości jest wyższe niż całym społeczeństwie. Z Sondażu late poll opracowanego przez IPSOS wynika, że wyborach do sejmu w 2019 roku PiS poprało 56,4% mieszkańców wsi. 

Koalicja Obywatelska otrzymała poparcie 16,9% mieszkańców wsi, a na trzecim miejscu znalazło się Polskie Stronnictwo Ludowe, na które głos oddało 11,6% mieszkańców wsi

Lewica przekonała do siebie 7,8% mieszkańców wsi, a kandydacie Konfederacji otrzymali 6% głosów wsi.

 

Ardanowski obiecuje większą pracę dla rolnictwa, a Kosiniak-Kamysz budowę racjonalnego centrum

– Poparcie 56% mieszkańców wsi i 67% rolników to dowód na to, że podejmowane  przez PiS działania dla wsi i rolnictwa są oceniane super pozytywnie – skomentował wyniki Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.  – To mobilizuje do jeszcze większej, ciężkiej pracy dla Polski, dla polskiego rolnictwa – dodał minister. 

– Jeżeli te wyniki się powtórzą, to jest wielki mandat zaufania od naszych rodaków dla racjonalnego centrum - dla Koalicji Polskiej – mówił Władysław Kosiniak-Kamysz, lider ludowców komentując sondażowe wyniki wyborów. 

 

Paweł Mikos
Fot. Kancelaria Sejmu

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak wygląda wieś w obiektywie?

– W naszych zbiorach fotograficznych była luka. Chcieliśmy dowiedzieć się, jak wygląda współczes­na wieś widziana obiektywem – powiedziała Anna Barłóg-Mitmańska, historyczka i kuratorka wystawy zdjęć, które wzięły udział w zakończonym niedawno konkursie. Jego organizatorem było Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. „Tygodnik Poradnik Rolniczy” objął wydarzenie patronatem.

czytaj więcej

Kto w sejmie będzie odpowiadać za polskie rolnictwo?

Robert Telus z Prawa i Sprawiedliwości zostało nowym przewodniczącym sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ma czworo zastępców: dwóch posłów PiS i po jednym przedstawicieli z KO i PSL–Kukiz’15. 

czytaj więcej

Jan Krzysztof Ardanowski pozostanie ministrem rolnictwa

Mateusz Morawiecki ogłosił kandydatów na ministrów w nowym rządzie. Ministerstwem rolnictwa dalej ma kierować Jan Krzysztof Ardanowski, który jest ministrem rolnictwa od 20 czerwca. Ale kilka innych ministerstw powiązanych z rolnictwem czekają zmiany.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)