Mleczarnia Turek przez koronawirusa ogranicza skup mleka
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Mleczarnia Turek przez koronawirusa ogranicza skup mleka

22.03.2020autor: Paweł Mikos

Mleczarnia Turek należąca do francuskiej grupy Savencia poinformowała polskich rolników, że obniża o co najmniej 10% ilość skupowanego od nich mleka. Jak twierdzi korporacja, ma to związek z epidemią koronawirusa. 

Mleczarnia Turek tłumaczy, że przez koronawirusa coraz trudniej jest dostarczać produkty mleczne i zmalało spożycie produktów mlecznych

Od poniedziałku 23 marca 2020 roku Mleczarnia Turek, której właścicielem jest Savencia Fromage & Dairy,  zmienia zasady odbioru mleka od rolników współpracujących z tą fabryką. Mają odbierać od dostawców jedynie 90% mleka. Informacje o obniżeniu wolumenu odbieranego mleka została rozesłana do gospodarstw rolnych dopiero 17 i 18 marca 2020 roku. 

Władze mleczarni twierdzą, że taka decyzja wynika z sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. 

– Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa coraz mocniej wpływa na nasze codzienne życie oraz obowiązki. Lawinowo rośnie liczba osób zainfekowanych wirusem oraz osób będących w okresie kwarantanny powoduje bardzo duże utrudnienia w utrzymaniu ciągłości funkcjonowania fabryk oraz łańcucha dostaw. Wewnętrzna konsumpcja artykułów spożywczych spada, a zamknięte granice bardzo mocno ograniczają przepływ surowca mlecznego – można przeczytać w liście rozesłanym do rolników przez dyrekcję mleczarni.   

r e k l a m a

W czarnym scenariuszu „Turek” nie wyklucza nawet wstrzymania produkcji serów 

Władze mleczarni w piśmie zapewniają, że będą starać się utrzymać ciągłości produkcji oraz skupu mleka poprzez wprowadzenie reżimów higienicznych na każdym etapie produkcji. Jednak zastrzegają jednocześnie że jak na razie nie ma mowy o ty, aby sytuacja szybko się poprawiła.

– Prognozujemy, że w najbliższych tygodniach produkcja serów będzie ograniczana, a nawet w czarnym scenariuszu może dojść do chwilowego zatrzymania fabryki. Wszystko to powoduje bardzo duże ograniczenia w sprzedaży mleka – podają władze mleczarni w liście do rolników. 


Przeczytaj także: Waldemar Broś: spółdzielnia nigdy nie zostawi rolnika na lodzie

 

Mleczarnia będzie odbierać o 10% mniej mleka, a ograniczenia mogą jeszcze wzrosnąć

Aby nie dopuścić do zalania fabryki mlekiem i utrzymać ciągłość skupu mleka, konieczne wydaje się ograniczenie dostaw mleka do mleczarni o min. 10% w stosunku do bieżących dostaw. Z racji tego od poniedziałku 23 marca kierowcy przyjeżdżający po mleko będą odbierać tylko 90% mleka oddanego do mleczarni w dniach 17 i 18 marca. Ograniczenie będzie obowiązywać do odwołania i w pogarszających się warunkach na rynku mleka, może jeszcze zostać zwiększona – przestrzega dyrekcja Mleczarni Turek. 

Spółka zapewnia także, że o sytuacji w firmie będzie na bieżąco informować przedstawicieli rolników zrzeszonych w MLEKTUR. 

 

Poirytowani rolnicy pytają się co mają zrobić z nadwyżką mleka

Rolnicy, którzy odstawiają mleko do Mleczarni Turek żalą się, że rozwiązanie podjęte przez spółkę jest najprostsze… ale tylko dla firmy. 

Przecież krowy to nie są automaty. Nie można nagle im powiedzieć, że mają dawać o 10% czy o 20% mniej mleka. Co mamy robić z tą nadwyżką mleka? Wylewać czy zacząć sprzedawać po wsi? – pyta się retorycznie rolnik, który kontaktował się z „Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym”.

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Pytania o koronawirusa: Czy rolnik może przemieszczać się ciągnikiem między polami?

– Moje gospodarstwo składa się z kilku pól, z czego część jest położonych w innym województwie. Czy przy nowych ograniczeniach ze względu na koronawirusa mogę przejeżdżać ciągnikiem z przyczepą czy siewnikiem pomiędzy poszczególnymi polami? – pyta się Andrzej, rolnik z okolic Mogilna.

czytaj więcej

Mimo koronawirusa wieś jest spokojna i dzięki niej w mieście żywności nie zabraknie

Koronawirus zdominował media, które prześcigają się w przekazywaniu negatywnych wieści. Mało jednak mówi się o polskiej wsi, a tam przecież też toczy się życie. Życie, które ma bardzo duży wpływ na nas, miastowych.

czytaj więcej
Aktualności

Prognoza dla Polski: 9 tys. zakażeń koronawirusem!

Liczba osób zakażonych w Polsce może wynieść około 9 tys. i powinna zostać osiągnięta około 20 kwietnia 2020 r. – prognozuje spółka ExMetrix, zajmującą się prognozowaniem gospodarczym i społecznym. Około 15-20 kwietnia powinno nastąpić wyraźne zahamowanie.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)