Lubuska Izba Rolnicza apeluje o wprowadzenie stanu klęski suszy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Lubuska Izba Rolnicza apeluje o wprowadzenie stanu klęski suszy

29.06.2022autor: Karol Pomeranek

Z wnioskiem o wprowadzenie stanu klęski suszy na obszarze województwa lubuskiego oraz powołanie gminnych komisji suszowych do oceny skutków suszy w terenie, w związku z obecnym stanem upraw rolniczych oraz postulatami rolników z terenów województwa lubuskiego związanych z suszą, zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Lubuska Izba Rolnicza.

Lubuska Izba Rolnicza realizując postulaty i wnioski rolników województwa lubuskiego dotyczące obecnego stanu plantacji roślin uprawnych związanych z sytuacją pogodową i brakiem opadów w newralgicznych okresach wzrostu i rozwoju roślin, wnosi o ogłoszenie klęski suszy na terenie województwa lubuskiego – czytamy w pierwszym zdaniu we wniosku do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa i rozwoju wsi

r e k l a m a

Znaczące różnice w pomiarach

Stanisław Myśliwiec, prezes LIR zwraca uwagę, że analizując dane z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej oraz wyniki pomiaru suszy za pośrednictwem aplikacji suszowej, w porównaniu ze stanem upraw rolniczych bezpośrednio na polu, zauważyć można znaczące różnice, które „nie pozwalają ubiegać się rolnikom o odszkodowania w związku z suszą”.

Sytuacja ta powoduję ogromną frustrację zważywszy na fakt, iż według producentów rolnych straty spowodowane suszą w uprawach ozimych sięgają 50%, a w uprawach jarych są jeszcze większe – podkreśla.

Powołać gminne komisje szacujące straty

W wystosowanym do szefa resortu rolnictwa apelu pojawia się także postulat dot. powołania gminnych komisji szacujących straty spowodowane przez suszę w uprawach rolnych, dzięki czemu realnie będzie można ocenić stan roślin znajdujących się na polach.

W ostatnim okresie w województwie lubuskim pojawiły się okresowo intensywniejsze opady i miejscowe burze, jednakże w tym czasie, tuż przed żniwami, deszcz nie zniweluje powstałych strat, a jedynie może przyczynić się do ich pogłębienia – czytamy.

oprac.: Karol Pomeranek

źródło: Lubuska Izba Rolnicza
fot. arch. red. 

autor Karol Pomeranek

Karol Pomeranek

<p>dziennikarz w dziale PWR Online</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

7 zasad zrównoważonej produkcji zwierzęcej

Wyzwania jakie stoją w związku z realizacją Europejskiego Zielonego Ładu wymuszają na rolnikach podjęcie konkretnych działań. Polskie Stowarzyszenie Rolnictwa Zrównoważonego opublikowało listę najważniejszych praktyk dotyczących zrównoważonej produkcji zwierzęcej oraz korzyści jakie wynikają z jej prowadzenia. Jakich?

czytaj więcej

Mimo deszczu susza utrzymuje się aż w 9 województwach! IUNG opublikował nowy raport

Mimo opadów deszczu susza utrzymuje się aż w 9 województwach w Polsce. IUNG poinformował, gdzie i jakie uprawy są najbardziej zagrożone.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)