Litewscy rolnicy wylewają mleko na pola. "Każde dojenie krowy jest nieopłacalne"
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Litewscy rolnicy wylewają mleko na pola. "Każde dojenie krowy jest nieopłacalne"

14.02.2023autor: Kamila Szałaj

Litewscy rolnicy są oburzeni drastycznym spadkiem cen mleka. Rozpoczęli więc akcję protestacyjną: wylewają mleko na pola lub rozdają je konsumentom przed mleczarniami i sklepami. - Każde dojenie krowy jest nieopłacalne - mówi producent mleka z okolic Możejek.

Ceny mleka na Litwie spadły o 40 proc.

Ceny mleka spadają w całej UE. Problem ten dotknął również litewskich rolników. Jak wylicza Litewskie Stowarzyszenie Producentów Mleka w lutym obniżki sięgnęły ponad 40 proc. Tamtejsze mleczarnie skupują mleko po 27 centów. Jeszcze w styczniu stawki sięgały 47 centów.

- Ceny skupu mleka surowego spadły do tego stopnia, że są już poniżej kosztów własnych. Dzisiaj mleko jest skupowane po takiej samej cenie jak w 2019 r., kiedy wszystko było o wiele taniej - ubolewa nad sytuacją w rozmowie z „Kurierem Wileńskim” Eimantas Bičius, dyrektor Litewskiego Stowarzyszenia Producentów Mleka.

r e k l a m a

Litewskie ministerstwo rolnictwa wskazuje, że ceny skupu mleka zaczęły spadać w związku ze znacznym spadkiem cen śmietany, masła i serów twardych na rynkach zagranicznych. Litwa eksportuje ok. 70 proc. swoich wyrobów mleczarskich.

Litewscy rolnicy wylewają mleko na pola. "Każde dojenie krowy jest nieopłacalne"

W związku z tak drastycznymi obniżkami litewscy rolnicy w ubiegłym tygodniu rozpoczęli akcję protestacyjną. Postawili zielone krzyże przed siedzibami głównych przetwórców i handlowców, a od kilku dni rozdają bezpłatnie mleko lub po prostu wylewają je z cystern lub kanek na pole. Jutro, 15 lutego będą rozdawać mleko w Kownie na targowisku Urmas.

Rolnicy domagają się w ten sposób bardziej sprawiedliwego podziału części ceny produktu, która znajduje się na półce sklepowej.

- W sklepie litr mleka kosztuje 1,7 euro, a rolnik otrzymuje 31 eurocentów. Udział państwa wynosi 31 centów, co stanowi podatek VAT. Reszta euro pozostaje u sprzedawców i kupców. Kto dzieli się zyskami? Myślę, że byłoby sprawiedliwe, aby spadek konsumpcji i spadek cen nie spoczywały wyłącznie na barkach rolników. Na przykład, gdy cena litra mleka w sklepie została obniżona o 10 eurocentów, cena zakupu również spadła o tę samą kwotę. Ciężar musi być dzielony na wszystkich poziomach” – wyjaśnia portalowi delfi.lt Audrius Vanagas rolnik  z okolic Możejek.

Gospodarstwo Vanagosa zatrudnia 3-4 osoby, pracuje w nim także całe rodzina. Rolnik tłumaczy, że w tym roku na pokrycie kosztów potrzeba 35 centów za litr mleka, a obecnie dostaje 31 centów.

- Każde dojenie krowy jest nieopłacalne. Jeśli nic się nie zmieni i negocjacje zakończą się fiaskiem, akcje protestacyjne będą się rozszerzać. Minister rolnictwa zapowiedział plan działań, ale nie zawiera on żadnych istotnych działań. Owszem, można dostać pożyczkę, ale trzeba będzie ją spłacić i zapłacić odsetki – zaznacza rolnik.


oprac. Kamila Szałaj, fot. screen FB Paulius Macas, Stowarzyszenie Litewskich Producentów Mleka

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty do zbóż nie rozwiążą kryzysu na rynku. Co może pomóc?

Rząd niebawem uruchomi pomoc dla rolników, którzy ponieśli dodatkowe koszty w wyniku braku stabilizacji na rynku pszenicy lub kukurydzy spowodowanej agresją Rosji na Ukrainę. Zapowiada, że będzie na to zgoda Komisji Europejskiej. Czy jednak dopłaty do sprzedanego ziarna rozwiążą problem, jaki mamy obecnie na krajowym rynku zbóż?

czytaj więcej

Protesty rolników w całej Polsce. "Zostaniemy z milionami ton zboża na żniwa"

Rolnicy z Solidarności RI zablokowali dziś drogi w całej Polsce. Domagali się w ten sposób natychmiastowych działań ograniczających skutki niekontrolowanego wwozu zbóż i rzepaku z Ukrainy. - Zostaniemy z milionami ton zboża na następne żniwa - alarmują rolnicy.

czytaj więcej

Gorące walentynki na wsi. Ruszają protesty rolników w kilku województwach. Gdzie będą blokady?

Rolnicy z Solidarności RI nie doszli do porozumienia z rządem. Dlatego jutro zablokują ciągnikami i samochodami drogi w 6 województwach w Polsce. Będą domagać się natychmiastowych działań poprawiających sytuację na wsi. Gdzie dokładnie odbędą się protesty?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)