Leki weterynaryjne z Internetu dużym zagrożeniem dla zwierząt
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Leki weterynaryjne z Internetu dużym zagrożeniem dla zwierząt

02.11.2019autor: Paweł Mikos

Główny Lekarz Weterynarii przestrzega przed kupowaniem lekarstw weterynaryjnych przez Internet. Takie leki mogą stanowić ogromne zagrożenia dla życia lub zdrowia zwierząt, bo niektóre z nich nie są nawet dopuszczone do obrotu w Polsce i nie mogą być stosowane w leczeniu zwierząt w naszym kraju.

W Internecie łatwo można znaleźć leki weterynaryjne, które nie są dopuszczone do leczenia zwierząt 

Dr Bogdan Konopka, Główny Lekarz Weterynarii, wystosował komunikat, w którym zwraca uwagę m.in. rolnikom utrzymującym zwierzęta, aby nie kupowali lekarstw weterynaryjnych za pośrednictwem Internetu. Szef inspekcji weterynaryjnej zwraca uwagę, że na portalach internetowych pojawia się wiele nielegalnych ofertami sprzedaży produktów leczniczych weterynaryjnych.

Wśród oferowanych do sprzedaży leków weterynaryjnych znajdują się zarówno produkty posiadające kategorię dostępności „wydawany z przepisu lekarza - Rp”, jak również te, które nie posiadają pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Polsce i nie mogą być stosowane w leczeniu zwierząt w naszym kraju – podaje Bogdan Konopka

Główny Lekarz Weterynarii przy okazji podziękował wszystkim osobom, które zgłaszają inspekcji weterynaryjnej przypadki nielegalnej sprzedaż medykamentów przez Internet. 

 

r e k l a m a

Lekarstwa kupione przez Internet mogą być niebezpieczne dla zwierząt

Dr Bogdan Konopka zwraca uwagę, że zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne wysyłkowa sprzedaż leków weterynaryjnych jest niezgodne z prawem. Taka sprzedaż jest karaną grzywną a jej wysokość może się wahać od 100 złotych do  nawet ponad 1 mln złotych. 

– Należy pamiętać, że prowadzenie obrotu produktami leczniczymi weterynaryjnymi w formie sprzedaży wysyłkowej stanowi również bardzo duże zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt oraz zdrowia publicznego – dodaje Bogdan Konopka.

Administratorzy portali, a których pojawiają się oferty leków dla zwierząt na wniosek inspekcji weterynaryjnej usuwają nielegalne ogłoszenia. Niestety jest to praca syzyfowa, gdyż przeważnie handlarze po kilka dniach ponownie się ogłaszają. 

 

Paweł Mikos
Fot. Pixabay

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Mirosław Welz nowym Zastępcą Głównego Lekarza Weterynarii

Minister rolnictwa powołał nowego Zastępcę Głównego Lekarza Weterynarii. Został nim Mirosław Welz, który dotychczas pełnił funkcję Podkarpackiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii. Na tym stanowisko zastąpił go Janusz Ciołek.

czytaj więcej

Burza w Sejmie o zboże z Ukrainy. „Rolnicy stracili 10 mld zł. Kto na tym zarobił?”

Nie ustaje zamęt wokół zboża z Ukrainy, które trafiło na polski rynek i zdestabilizowało go. Do tego doszły jeszcze wiadomości o tym, że do polskich młynów miało trafić tzw. zboże techniczne zza wschodniej granicy. W Sejmie rozmowy na ten temat zdominowały obrady. Jakie stanowiska prezentowali politycy?

czytaj więcej

Przywrócenie cła na zboża z Ukrainy to dobre hasło, ale nie pomoże polskim rolnikom

Minister rolnictwa obiecał rolnikom, że będzie zabiegał o przywrócenie cła na zboża z Ukrainy. Ale potrwa to przynajmniej pół roku i będzie dotyczyć tylko pszenicy. Na pewno rolnicy nie skorzystają na "przywróceniu cła" na kukurydzę czy rzepak. Dlaczego?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)