Korupcja w oddziale ARiMR. CBA i ABW zatrzymało 6 osób
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Korupcja w oddziale ARiMR. CBA i ABW zatrzymało 6 osób

23.12.2021autor: Magdalena Szymańska

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób podejrzanych o przestępstwa korupcyjne związane z funkcjonowaniem Zachodniopomorskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Szczecinie. Jak informuje CBA, wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym. Główny podejrzany decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

Jarosław Ł. z zarzutami korupcyjnymi

Z informacji opublikowanych przez ABW wynika, iż wśród zatrzymanych osób są m.in. były dyrektor zachodniopomorskiego oddziału ARiMR w Szczecinie, biznesmen oraz dwaj rolnicy z województwa zachodniopomorskiego. Podczas przeszukań w miejscach zamieszkania zatrzymanych zabezpieczono nośniki danych oraz dokumentację księgową.

r e k l a m a

Były dyrektor zachodniopomorskiego oddziału ARiMR w Szczecinie się nie przyznaje

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podała, iż główny podejrzany w związku z pełnieniem funkcji dyrektora zachodniopomorskiego oddziału ARiMR miał przyjąć korzyść osobistą w zamian za kierowanie do dyrektora Departamentu Płatności Bezpośrednich ARiMR w Warszawie wniosków producentów rolnych o płatności z pominięciem zasad równego traktowania, obiektywizmu i bezstronności. Mężczyzna podejrzany jest również o powoływanie się na wpływy w jednym z oddziałów Agencji Nieruchomości Rolnych (obecnie KOWR) i pośrednictwo w korzystnym załatwieniu przetargu na zakup nieruchomości rolnej. Zatrzymanemu postawiono siedem zarzutów, w tym płatnej protekcji, przyjmowania korzyści, fałszowania dokumentów i nadużycia uprawnień. Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Rolnicy również z zarzutami korupcyjnymi

Jak informuje ABW, zatrzymanemu biznesmenowi postawiono zarzut płatnej protekcji. Z kolei dwóm rolnikom postawiono zarzut udzielenia korzyści majątkowej. Wobec mężczyzn zastosowano poręczenie majątkowe, zakaz kontaktu z określonymi osobami, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju.

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Szczecinie sprawą zajmują się funkcjonariusze Wydziału Zamiejscowego w Szczecinie, Delegatury Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Gdańsku oraz funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Maagdalena Szymańska
fot. CBA

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty bezpośrednie: ilu rolników już dostało pieniądze? Jakie jest tempo wypłat?

ARiMR informuje, że na konta gospodarzy trafiło ponad 5 mld zł zaliczek na dopłaty bezpośrednie i ponad 1,3 mld zł na dopłaty obszarowe z PROW. Ilu rolników już dostało pieniądze? Dlaczego wypłata może być wstrzymana lub opóźniona?

czytaj więcej

Harmonogram dotacji PROW na 2022. Kiedy rolnicy mogą składać wnioski?

ARiMR wprowadziła zmiany do harmonogramu naborów PROW w 2022 roku. Kiedy będzie można składać wnioski na premię, modernizację czy restrukturyzację małych gospodarstw? Na co jeszcze będzie można wziąć pieniądze? Sprawdź!

czytaj więcej

ARiMR wznawia pożyczki dla producentów świń z obszarów ASF

Hodowcy świń ze stref ASF mogą ponownie składać wnioski o udzielenie nieoprocentowanych pożyczek na spłatę zobowiązań cywilnoprawnych. ARiMR wznowiła nabór!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)