Kołodziejczak: rolnicy muszą mieć silny i niezależny związek zawodowy
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kołodziejczak: rolnicy muszą mieć silny i niezależny związek zawodowy

08.07.2021autor: Paweł Mikos Krzysztof Wróblewski

W Polsce mamy około 200 tys. aktywnych rolników, którzy prowadzą dobre gospodarstwa. Dlatego musimy mieć silny związek zawodowy i to bez żadnych państwowych subwencji – mówi Michał Kołodziejczak z AgroUnii.

Oto trzecia część wywiadu Krzysztofa Wróblewskiego, redaktora naczelnego Tygodnika Poradnika Rolniczego z Michałem Kołodziejczakiem, prezesem AgroUnii.

r e k l a m a

100 tys. rolników powinno płacić składki na związek zawodowy i szanować swój związek. Nie chodzi tu o strajki, ale aby politycy na swoim gardle czuli siłę AgroUnii. Tak, aby musieli się z rolnikami konsultować, jak ma to miejsce w USA.

— Poruszył Pan bardzo ważną kwestię. Niestety nasze państwo rozpuściło związki i organizacje, bo dla związków, które są przychylne rządom są przeznaczone środki i mogą pracować. Z resztą podobnie jak fundusze promocji żywności.  

Przeczytaj także:

Jeżeli mowa o funduszach promocji, to dla każdej branży powinny być tak wypracowane, aby środki z nich zostawały na dole u rolników, na przykład w mleczarniach. To są chłopskie grosze i rolnicy powinni decydować o ich wydatkowaniu.

– Zgadza się, to są od każdego litra czy tony chłopskie grosze pobrane. Tylko, żeby wypracować odpowiedni mechanizm podziału tych pieniędzy z funduszy promocji, to musi istnieć silny związek. A ten związek musi zatrudniać kompetentnych fachowców, którzy pracują na rzecz rolników.  Jeśli teraz mamy około 200 tysięcy aktywnych rolników, którzy prowadzą dobre gospodarstwa to nas powinno być stać na to, aby mieć silny związek zawodowy i to bez żadnych państwowych subwencji.

 

Panie Michale, krótki o na temat: do związku potrzebni są świadomi i aktywni rolnicy.

– Jak widzę reakcję ludzi i oni mówią: „A co AgroUnia zrobiła, bo ja wam dałem 100 złotych?”, to dla mnie jest to chore podejście. Bo to co udało nam jako AgroUnii zrobić przez te – uwaga! – trzy lata, to jeżeli ktokolwiek ma takie podejście, to śmiało możemy powiedzieć, że to były najlepiej zainwestowane pieniądze.  Oczywiście, błędów też nikt się nie ustrzeganie. Ale my też cały czas się uczymy. 

 

Im AgroUnia głośnie krzyczy i zacieklej broni rolników tym ma więcej wrogów. Mi jest najbardziej przykro, że ma wrogów także ze wsi. A na zakończenie, życzę Panu, aby wykreowali się silni liderzy regionalni AgroUnii.

– A ja na zakończenie naszej rozmowy chciałbym bardzo podziękować „Tygodnikowi Poradnikowi Rolniczemu”, że na waszych łamach na bieżąco opisujecie wybrane działania AgroUnii. A jest wiele wydawnictw rolniczych, które nie podchodzą do nas w podobny sposób. Dlaczego? Bo jesteśmy im nie na rękę, bo walimy prawdę prosto z mostu. Wy to opisujecie i ja za to serdecznie dziękuję i będziemy prosić, żeby taka współpraca była kontynuowana. Bo związki zawodowe muszą mieć poparcie w mediach rolniczych.

 

Panie Michale, sprawa jest prosta. Hasłem Tygodnika Poradnika Rolniczego jest być zawsze po stronie rolnika, czyli po stronie AgroUnii.

 

Rozmowę spisał Paweł Mikos

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
autor Krzysztof Wróblewski

Krzysztof Wróblewski

Redaktor Naczelny Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor naczelny "Tygodnika Poradnika Rolniczego"

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Nowy podatek uderzy w rolników. Kto zrzuci się na 30 mln zł?

Już wkrótce ma pojawić się nowy podatek, który dotknie sektor rolniczy. Z wyliczeń wynika, że z podatku od środków ochrony roślin do budżetu trafi dodatkowe 30 mln złotych. Kogo i kiedy dotknie nowa danina?

czytaj więcej

Michał Kołodziejczak: politycy mają rolników w pompie

– Partie polityczne lekceważą problemy rolników, dla nich liczą się tylko głosy rolników, to czy na nich zagłosują w wyborach – uważa lider AgroUnii. Krzysztof Wróblewski z Tygodnika Poradnika Rolniczego wskazuje że rolnicy muszą mieć silny związek zawodowy.

czytaj więcej

Szmulewicz: obecny system oddłużania gospodarstw nie działa. Należy to zmienić

Systemy dla oddłużenia rolników, jeden poprzez KOWR oraz drugi poprzez ARiMR, nie spełniają żadnej roli, bo nie funkcjonują – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych. Jak powinien działać system oddłużania gospodarstw rolnych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)