Każde gospodarstwo może wygrać konkurs „Innowacyjny Rolnik”
Innowacyjnym rolnikiem może być każdy bez względu na wielkość gospodarstwa. A Tygodnik Poradnik Rolniczy i Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej chce nagrodzić tych rolników, którzy są najbardziej pomysłowi. Nagrody to sprzęt, który przyda się w każdym gospodarstwie.
Chcemy nagradzać i promować pomysłowych rolników
Jeszcze tylko do 9 lutego można zgłaszać się do udziału w konkursie „Innowacyjny Rolnik”. Został on zorganizowany, aby nagradzać rolników, którzy mają ciekawe pomysły na poprawę opłacalności swojego gospodarstwa.
To już trzecia edycja konkursu „Innowacyjny rolnik”, który jest organizowany wspólnie przez „Tygodnik Poradnik Rolniczy” i Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Innowacyjny Rolnik na 20 hektarach, a nawet na 3-ha gospodarstwie
– Przez innowacyjne rolnictwo chcemy pokazywać w jaki sposób polscy rolnicy szukają rozwiązań do zwiększenia opłacalności swojego gospodarstwa, zwłaszcza w tych trudnych dla rolników czasach. Nie oznacza to, że mają wykładać ogromne pieniądze na nowe maszyny czy sprzęt – mówi Paweł Kuroczycki, redaktor naczelny „Tygodnika Poradnika Rolniczego”. – Chcemy nagradzać te gospodarstwa, które dzięki pomysłowości i zaradności właścicieli poprawiają swoje dochody – dodaje.
Tak było w poprzedniej edycji konkursu. Nagrodzony został m.in. właściciel niewielkiego gospodarstwa za produkcję smakowych makaronów z własnych produktów w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Kolejna nagroda powędrowała do właścicieli 20-ha gospodarstwa z bydłem mlecznym za zastosowanie prostych rozwiązań technicznych znacznie ograniczających zużycie paliwa w gospodarstwie.
Innowacyjny rolnik wykorzystuje nowe technologie do uzyskania lepszej ceny za swoje produkty
– Innowacyjność to nie tylko nowoczesne maszyny czy ciągniki, to nowe technologie, które dają możliwości większego zarobku i rozwoju gospodarstw rolnych – wskazuje Krzysztof Podhajski, prezes fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
I właśnie za wykorzystanie nowych technologii statuetkę „Innowacyjnego Rolnika” otrzymało jedno z większych gospodarstw za skupienie się na konopiach siewnych – od siewu, poprzez własne produkty z konopi, po ich sprzedaż przez Internet. Zwycięzcą konkursu zostali także właściciele gospodarstwa agroturystycznego, których wyróżnia nastawienie swojej działalności w całości na pszczoły.
W poprzedniej edycji jednym ze zwycięzców konkursu „Innowacyjny Rolnik” był Włodzimierz Domżał (nagrodę odebrał jego syn). Został nagrodzony m.in. za sprzedaż własnych produktów z konopi siewnych przez Internet, w tym media społecznościowe
4 kategorie konkursu Innowacyjny Rolnik
Zatem, jak widać, każdy rolnik może zostać zwycięzcą naszego konkursu, ważne aby realizował ciekawy pomysł na rozwój swojego gospodarstwa. Do konkursu można zgłaszać się w jednej z czterech kategorii:
- innowacyjne gospodarstwo rodzinne;
- innowacyjne gospodarstwo agroturystyczne;
- rolniczy handel detaliczny i sprzedaż detaliczna;
- innowacyjne przedsiębiorstwo na wsi.
Nagrodą będzie sprzęt ,który przyda się w każdym gospodarstwie
Zwycięzca każdej z kategorii wygra tytuł „Innowacyjnego Rolnika” oraz laptopa wraz z oprogramowaniem 365FarmNet ułatwiającego prowadzenie gospodarstwa i służącego do precyzyjnego rolnictwa. Zwycięzców plebiscytu poznamy podczas Europejskiego Forum Rolniczego w Jasionce 20–21 marca 2020 roku, gdzie będą omawiane kwestie związane z rozwojem polskiego i europejskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku lub wymogami stawianymi przed rolnikami w zakresie ochrony środowiska i walki ze zmianami klimatycznymi.
Coraz mniej czasu na zgłoszenie się do konkursu Innowacyjny Rolnik
Więcej informacji o konkursie oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie internetowej www.innowacyjnyrolnik.pl, a na zgłoszenia czekamy jedynie do niedzieli 9 lutego 2020 roku.
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy