Jakie jest dziedzictwo Szmulewicza w izbach rolniczych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie jest dziedzictwo Szmulewicza w izbach rolniczych?

31.08.2019

Wybory do izb rolniczych i niska frekwencja w nich pokazały, że zaufanie do izb rolniczych wśród rolników jest obecnie na niskim poziomie. Takie jest dziedzictwo prezesa Wiktora Szmulewicza, który kierował izbami i był ich twarzą od 2006 roku.

Co z komisjami szacującymi szkody w związku z wyborami do izb rolniczych?

Po wyborach do izb rolniczych konstytuują się ich rady powiatowe, walne zgromadzenia oraz zarządy.

W numerze 31–32 wyraziliśmy wątpliwość co do sytuacji komisji oceniających szkody suszowe, kiedy w trakcie ich pracy trwają wybory do izb, a część delegatów-członków komisji (w tym roku naprawdę spora) w tych wyborach nie startuje. Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR, nadesłał sprostowanie, że w skład komisji wchodzi przedstawiciel izby, który niekoniecznie jest delegatem do rady powiatowej. 

Co do zasady, pan prezes ma oczywiście rację. Jednak nie spotkaliśmy się jeszcze z sytuacją, aby w komisji był przedstawiciel izby, który nie należałby do powiatowej rady. Co nie znaczy, że takich komisji nie ma. 

 

r e k l a m a

Niskie zaufanie do izb rolniczych to dziedzictwo Wiktora Szmulewicza

Na fali podsumowań tych wyborów warto zwrócić uwagę, że były województwa, w których głosować przychodziło po kilka osób na jedną komisję.
Kiedy przed wyborami chcieliśmy przeprowadzić sondaż dotyczący wiedzy na temat wyborów i chęci wzięcia w nich udziału, rolnicy poirytowani rzucali słuchawkami, bo nie chcieli o izbach rozmawiać. To także dziedzictwo prezesa Szmulewicza, który kierował izbami i był ich twarzą od 2006 r. Tak panie prezesie! To, w jakim stanie dziś są izby, to w dużej mierze pańska zasługa. 

Stąd nasz apel do nowej Krajowej Rady Izb Rolniczych. Odbudujcie znaczenie i autorytet izb rolniczych! 


Paweł Kuroczycki i Krzysztof Wróblewski, redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego 
Fot. Ireneusz Oleszczyński

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy celebryci–weganie utworzą CBA – Centralne Biuro Antymięsne?

Wprowadzić do szkół wyłącznie posiłki bezmięsne – tego chce kilka radnych z Warszawy. A europosłanka Wiosny zapowiedziała, że „musimy sprawić, aby mięso było droższe”. Czy wkrótce celebryci–weganie utworzą CBA – Centralne Biuro Antymięsne? Tylko, że takie działania sprawią, że do Europy przyjedzie mięso gorszej jakości spoza UE – napisali redaktorzy naczelni Tygodnika Poradnika Rolniczego.

czytaj więcej

Krzysztof Tołwiński chce walczyć o sprawy rolników

Krzysztof Tołwiński będzie liderem listy Konfederacji w okręgu siedleckim w wyborach do Sejmu. Zapewnia, że w przyszłym parlamencie chce walczyć o sprawy rolników, w tym także dostawców mleka do SM Bielmlek.

czytaj więcej

Policja interweniowała podczas wyborów do Lubelskiej Izby Rolniczej

Wybory do Lubelskiej Izby Rolniczej w Lubartowie i Karczmiskach przebiegły z incydentami. W jednym z obwodów głosowanie zostało odwołane… a mimo to zostało przeprowadzone. W drugim obwodzie policjanci wyprowadzili jednego z członków komisji wyborczej. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)