Zima jest ciepła? To warto wykonać kilka prac w ogrodzie
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Zima jest ciepła? To warto wykonać kilka prac w ogrodzie

17.01.2020autor:

Może to zabrzmi dziwnie, ale teraz, gdy temperatura jest iście wiosenna, a śniegu brak, warto wybrać się do ogródka i wykonać pewien zabieg. Chodzi o przekopywanie zagonków i rabat. W tej chwili mamy doskonałe warunki, by pozbyć się uciążliwych chwastów, takich jak perz, skrzyp, powój czy pokrzywa. 

Ponieważ zima jest okresem spoczynku dla roślin, wiele procesów przebiega wolniej, również u chwastów. Rozłogi kłącza łatwiej teraz jest wydobyć z gleby za pomocą wideł szerokozębnych. Można powiedzieć, że korzenie niemal wychodzą same. Wykopane kłącza i rozłogi nie mogą jednak trafić na pryzmę kompostową, bo szybko się ukorzenią i opanują cały kompost, który później ma trafić na zagony. Innymi słowy – korzenie wrócą tam, skąd się ich pozbyliśmy.

Nic się nie zmarnuje w ogrodzie

A zatem wszystkie kłącza i rozłogi musimy wykorzystać w inny sposób, np. tworząc z nich warstwę ściółki. Padający deszcz spłucze z nich resztki gleby, wystawiając gołe korzenie na działanie mrozu lub słońca. Ulegną przemarznięciu bądź ususzeniu, nie zagrażając roślinom uprawnym. Możemy również złożyć je na kupkę i pozostawić do wiosny, a następnie, po dosuszeniu, spalić. Popiół uzyskany ze spalenia korzeni będziemy mogli wykorzystać do obsypywania krzewów, np. porzeczki, lub zastosować jako nawóz organiczny do zasilania roślin. Popiół może również stanowić składnik kompostu, wzbogacając go w wiele składników pokarmowych. Paląc chwasty w środku zimy, możemy wykorzystać popiół do obsypywania krzewów owocowych, który będzie stanowił środek owadobójczy. Choć widły w naszych rękach zimą mogą wzbudzić śmiech wśród obserwatorów czy przechodniów, to bardzo wartościowy zabieg, a inni powinni brać z nas przykład.

Małgorzata Wyrzykowska
Zdjęcie: Małgorzata Wyrzykowska

 
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Po łagodnej zimie nie ma ubytków w uprawach

Zwykle o tej porze roku plantatorzy zbóż i rzepaku przystępowali do weryfikacji stanu upraw. Rozpoczynali ocenę plantacji i szacowali straty, jakie zostały w nich wyrządzone podczas zimy. Ten sezon jest wyjątkowy. W uprawach ubytków zimowych nie ma. Z powodu wysokiej temperatury wegetacja w wielu miejscach trwa. Stan plantacji rzepaku mógłby być jednak z goła odmienny, gdyby nie decyzja ministerstwa rolnictwa, które od połowy lutego zezwoliło na wysiew nawozów.

czytaj więcej

Prognoza pogody dla rolników od 19 do 25 lutego 2020

Pogoda typowa dla przedwiośnia, lecz ciepły początek tygodnia może być złudny. W kolejnych dniach napłynie chłodne polarne powietrze. Taka sytuacja będzie utrzymywała się przez kilka dni, po czym ponownie przyjdzie ocieplenie. Padać nie powinno.

czytaj więcej

Rolnicze bałwanki – zimowy akcent na polskiej wsi

Jeśli zima jak za oknem, gdzie śniegu brak, to trzeba radzić sobie w inny sposób. Rolnicy są pomysłowi i znaleźli sposób na to, aby bałwanki zdobiły gospodarstwa domowe. Śnieg zastąpili czymś innym, w tym balotami z sianokiszonką.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)