Jaka będzie jesień 2022? Zobacz prognozę pogody na najbliższe miesiące
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jaka będzie jesień 2022? Zobacz prognozę pogody na najbliższe miesiące

16.09.2022autor: Natalia Marciniak-Musiał

Długoterminowe prognozy pogody choć niekoniecznie muszą się sprawdzać w 100%, dają nam jednak pogląd na to jak w najbliższych tygodniach czy miesiącach mogą kształtować się warunki pogodowe. A w rolnictwie są one kluczowe. W tym roku doszło jednak wielkie zmartwienie - czy przetrwamy zimę w dobie kryzysu energetycznego. Jakie są prognozy synoptyków na najbliższe miesiące?

Meteorolodzy z Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB, którzy zajmują się przewidywaniem warunków pogodowych w perspektywie długoterminowej podali prognozę na najbliższe cztery miesiące, czyli do stycznia włącznie.

r e k l a m a

Jak traktować prognozy długoterminowe pogody?

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowuje własne prognozy w oparciu do normy wieloletniej z lat 1991-2020. Niestety nie da się z dokładnością 100% przewidzieć jakie warunki będą panować w pogodzie krótkoterminowej, a co dopiero w średnio- czy długoterminowej. Prognozy długoterminowe nie są zbyt precyzyjne, ale wystarczają, aby udało się przewidzieć pewne trendy pogodowe. Warunki pogodowe cechują się dużą dynamiką.

Mogą zajść nieprzewidziane zmiany, które ją zdeterminują, nie tylko w skali kraju, jak i nawet lokalnie. Równania matematyczne i inne statystyki w takich przypadkach nie są w stanie wszystkiego przewidzieć. Mimo to, zorientowanym warto być.

Co nas czeka w pogodzie od października do stycznia?

Według przewidywań w październiku synoptyków średnia miesięczna temperatura będzie się mieścić w normie średniej wieloletniej temperatury z lat 1991-2020. Jednakże, październik może być dość deszczowy, zwłaszcza na północnym-zachodzie, gdzie ma spaść więcej deszczu niż wynosi średnia dla tego miesiąca.

Z drugiej strony na południowym wschodzie Polski opady deszczu mają być poniżej normy wieloletniej, a na pozostałym obszarze suma opadów będzie w normie.

 

Listopad nie będzie ani upalny, ani mroźny - ma się mieścić w średniej wieloletniej. Jedynie nad morzem sumarycznie może padać więcej niż wspomniana norma. 

 

Za to grudzień, co pewnie ucieszy większość z nas, ma być dla nas łaskawy, jeśli chodzi o temperaturę - ta ma być wyższa niż średnia dla tego miesiąca. Podobnie sytuacja ma wyglądać z opadami - powyżej normy wieloletniej. 

Styczeń ma być bardziej deszczowy niż średnio bywał w ostatnim 30-leciu, a słupki rtęci na termometrach utrzymają w granicach normy wieloletniej.

 

Natalia Musiał-Marciniak
fot. pixabay IMGW

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Nadchodzi spore ochłodzenie! A jaka będzie zima?

Analizy modelu długoterminowego IMGW wskazują, że większych anomalii w zimowej aurze raczej nie musimy się spodziewać. Za to w tym tygodniu odczujemy, że zbliża się zima.

czytaj więcej

Od środy duże ochłodzenie! Czy nadciąga sroga zima? Sprawdź prognozę długoterminową

IMGW ustalił jaka pogoda może nas czekać w kolejnych tygodniach. Analizy modelu długoterminowego wskazują, że w tych trudnych ekonomicznie czasach, zbliżająca się zima również nie będzie dla nas zbyt łaskawa. Choć większych anomalii raczej nie mamy się spodziewać.

czytaj więcej

Jakie są ceny węgla w skupie? Gdzie w ogóle można kupić opał?

Węgiel i cukier to towary, o których w ostatnich tygodniach mówi się niemal nieustannie. W sierpniu w życie weszły unijne ustalenia z kwietnia, zakazujące importu węgla z Rosji do krajów UE. Jak Polska, która zadeklarowała embargo na rosyjski węgiel jeszcze w marcu, radzi sobie w tej sytuacji? Czy mamy dziś gdzie kupić węgiel i ile musimy za niego zapłacić?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)