Iglotex chce jak najszybciej odbudować się po pożarze
Władze Igloteksu dokonały wstępnych szacunków strat po pożarze, jaki wybuchł w ich zakładzie w Skórczu pod koniec maja 2019 roku. Wynika z nich, że zniszczone zostało aż 98% parku maszynowego, 90% infrastruktury technicznej oraz około 80% powierzchni biurowej i produkcyjno-magazynowej.
Jednym z priorytetów Iglotexu jest zapewnienie wsparcia dla pracowników
– Skierowaliśmy wszelkie siły na działania, które mają na celu zminimalizowanie skutków tej tragedii dla wszystkich grup, których ona bezpośrednio dotyka, czyli około 700 pracowników i współpracowników zakładu w Skórczu, około 300 dostawców oraz ponad 4600 klientów i partnerów biznesowych – komentuje Maciej Włodarczyk, prezes Igloteksu.
Jednym z priorytetów firmy było zapewnienie wsparcia wszystkim zatrudnionym osobom w zakładzie w Skórczu. Około 150 pracowników dystrybucji zostało w całości przeniesionych do sąsiednich oddziałów firmy Iglotex w Gdyni, Olsztynie, Toruniu, Koszalinie i Pile, 120 osób z 370 zatrudnionych w obszarze produkcji ma zapewnioną pracę, przy czym połowa z nich została przeniesiona do pracy w Chłodni Grudziądz, z zapewnionym transportem do i z pracy. Części pracownikom tymczasowo powierzono obowiązki ochrony mienia w miejscu pożaru, a kolejna część załogi ma zająć się przygotowaniem do produkcji w lokalizacjach tymczasowych.
2/3 pracowników Iglotexu w Skórczu ma zapewnione zatrudnienie
– Na tym etapie blisko 2/3 pracowników zatrudnionych w Skórczu ma zapewnioną kontynuację zatrudnienia. 1 czerwca uruchomiliśmy również pracowniczy program emerytalny na zasadach przedstawionych podczas wcześniejszych spotkań z pracownikami. Ponadto, w ramach pomocy doraźnej dla naszych pracowników podjęliśmy decyzję o wypłacie premii wynikowej wraz z najbliższym wynagrodzeniem w wysokości 100%, niezależnie od poziomu realizacji celów. Od pierwszego dnia wszystkim pracownikom produkcji, których nie alokowaliśmy do innych miejsc pracy, wypłacamy wynagrodzenie przestojowe – informuje Maciej Włodarczyk.
Caritas Diecezji Pelplińskiej prowadzi zbiórkę na rzecz pracowników zakładu Iglotexu w Skórczu (fot. Facebook.com)
Przywrócenie produkcji ma posłużyć się także rolnikom
Iglotex planuje jak najszybciej rozpocząć produkcję asortymentu wytwarzanego dotąd w Skórczu w lokalizacjach zastępczych, w tym w pozostałych trzech zakładach produkcyjnych firmy Iglotex – w Grudziądzu i w dwóch zakładach w Tarnowie.
– Nasze wysiłki w celu jak najszybszego przywrócenia produkcji to kluczowa kwestia zarówno w kontekście zaopatrywania naszych 4600 klientów, jak i sytuacji około 300 naszych lokalnych dostawców, m.in. rolników i hodowców, producentów mięsa i nabiału, dla których zakład Iglotex w Skórczu był jednym z głównych odbiorców. Ich los jest także przedmiotem troski naszej firmy – dodaje prezes Igloteksu.
300 rolników i hodowców oraz producentów mięsa i nabiału dostarczało swoje produkty do zakładu Igloteksu w Skórczu (Fot. Facebook.com/Proste Historie)
Paweł Mikos
Paweł Mikos
redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”
Paweł Mikos – redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii
Najważniejsze tematy