Grzegorz Puda – kim jest nowy minister rolnictwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Grzegorz Puda – kim jest nowy minister rolnictwa?

02.10.2020autor: Magdalena Szymańska

Grzegorz Puda ma zostać nowym ministrem rolnictwa i zastąpić na tym stanowisku Jana Krzysztofa Ardanowskiego. W jego kompetencjach ma się znaleźć także nadzór nad leśnictwem. Rolnicy jednak kojarzą go głównie jako posła-sprawozdawcę piątki dla zwierząt.  Kim jest nowy minister rolnictwa?

Grzegorz Puda nowym ministrem rolnictwa i leśnictwa

Grzegorz Paweł Puda, zgodnie z zapowiedzią premiera Mateusza Morawieckiego, jest kandydatem na ministra odpowiedzialnego za sprawy związane z rolnictwem i leśnictwem. Wynika z tego, iż kwestie leśnictwa i rolnictwa zostaną połączone w kompetencji jednego resortu. Nie podano jeszcze, jak miałoby się nazywać nowe ministerstwo. Grzegorz Puda po powołaniu przez prezydenta dołączy do składu Rady Ministrów.

 

r e k l a m a

Kto jeszcze znajdzie się w nowym rządzie Morawieckiego?

Jak wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki, zmiana struktury Rady Ministrów ma uprościć proces decyzyjny w administracji oraz uczynić rząd wydajniejszym i skuteczniejszym. Dzięki temu Polska będzie miała szansę na szybsze wyjście z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa oraz skuteczniejszą walkę z COVID-19. Oprócz Pudy kandydatami na członków Rady Ministrów zostali także Przemysław Czarnek, który ma być nowym ministrem edukacji i nauki, oraz Michał Cieślak, który ma objąć tekę ministra ds. samorządów. W nowym rządzie znajdzie się również Jarosław Kaczyński – obejmie funkcję wiceprezesa Rady Ministrów. Wicepremierem zostanie także Jarosław Gowin, który będzie jednocześnie ministrem rozwoju, pracy i technologii.

Morawiecki wyjaśnia, iż zmiany w rządzie mają też pomóc w budowie państwa dobrobytu, które PiS obiecał Polakom. Czy Grzegorz Puda zadba właściwie o sytuację ekonomiczną rolników?

 

Kim jest nowy minister rolnictwa?

Kandydat na objęcie teki ministra rolnictwa i leśnictwa urodził się 13 lipca 1982 roku w Bielsku-Białej. W 2006 roku uzyskał tytuł zawodowy magistra inżyniera z zakresu zootechniki na Akademii Rolniczej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Rolniczy). Po studiach zaangażował się w działalność polityczną w ramach Prawa i Sprawiedliwości, jest posłem tej partii.

W lipcu 2019 roku Puda został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. W listopadzie 2019 roku, po przekształceniach w strukturze ministerstw, przeszedł na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

 

Grzegorz Puda znany z Piątki dla zwierząt

Grzegorz Puda był sprawozdawcą poselskiego projektu nowelizacji ustawy o ochronie praw zwierząt, znanej jako „piątka dla zwierząt”.
Jan Krzysztof Ardanowski zagłosował przeciwko temu projektowi i został zawieszony w prawach członków PiS, tracąc stanowisko ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Dr Magdalena Szymańska

Fot. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

W spotkaniu Grzegorza Pudy z rolnikami nawet poparcie Kaczyńskiego nie wystarczy

30 września doszło w Warszawie do dużych rolniczych protestów, w których udział wzięło około 10 tysięcy osób. Tego samego dnia premier Mateusz Morawiecki przedstawił skład zrekonstruowanego rządu. Potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje. Bowiem nowym resortem rolnictwa – do którego dołączono leśnictwo – będzie kierował Grzegorz Puda, który był posłem sprawozdawcą w procesie uchwalania jakże groźnej dla polskiego rolnictwa ustawy futerkowej.

czytaj więcej

Rząd boi się górników, czy przestraszy się protestu rolników?

Wśród naszych Czytelników nie milkną echa uchwalonej przez Sejm RP tzw. ustawy futerkowej. Rolnicy pytają, czy posłowie wiedzą ile waży obowiązkowe 6 metrów łańcucha dla psa? Spore obawy budzi także rola, jaką w nowej, poustawowej rzeczywistości odgrywać będą członkowie organizacji zajmujących się ochroną zwierząt.

czytaj więcej

Piątka dla zwierząt przyjęta przez sejm. Jakie są komentarze?

Sejm przyjął zmianę ustawy o ochronie zwierząt, czyli tzw. piątkę dla zwierząt, która zakłada m.in. ograniczenia uboju rytualnego, zakaz hodowli zwierząt futerkowych oraz zwiększenie uprawnień aktywistów organizacji pro-zwierzęcych. Jakie są reakcję na uchwalenie piątki dla zwierząt?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)